روزانه ۳ هزار میلیارد تومان به نقدینگی افزوده می‌شود
کد خبر: 1044791
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004NnT
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۶:۳۰
مراکز آماری داده‌های اقتصادی را برای بررسی‌های انتخاباتی منتشر کنند
در حالی که چیزی تا انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ نمانده‌است، هنوز بسیاری از گزارش‌های اقتصادی برای بررسی‌های مقایسه‌ای دولت‌ها منتشر نشده‌است، از این‌رو انتظار می‌رود داده‌های اقتصادی توسط بانک مرکزی و مرکز آمار منتشر شود، به طور نمونه هم اکنون پیش‌بینی می‌شود که حجم نقدینگی روزانه حدود ۳ هزار میلیارد تومان افزایش می‌یابد، از این‌رو انتشار آمار‌ها می‌تواند این دست پیش‌بینی‌ها را رد یا تأیید کند.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: با وجودی که چیزی تا انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ نمانده‌است، متأسفانه هنوز بسیاری از آمار‌های اقتصادی منتشر نشده‌است تا افکار عمومی بتواند وضعیت اقتصادی را در حوزه‌های مختلف با گذشته مقایسه کند، از این‌رو از مرکز آمار و بانک مرکزی و سایر مراکز پژوهشی و داده‌پردازی و رسانه‌ها انتظار می‌رود هم داده‌های اقتصادی و هم اینکه پیرامون این داده‌ها گزارش‌های مقایسه‌ای منتشر کنند.

عدم انتشار آمار‌های اقتصادی موجب گمانه‌زنی‌های مختلفی در سطح رسانه‌ها در مورد متغیر‌های اقتصادی و عملکرد اقتصادی شده‌است، به طور نمونه پیش‌بینی می‌شود که پایه پولی به مرز ۴۲۰ تا ۵۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده‌باشد و نقدینگی با افزایش ۳ هزار میلیارد تومانی در روز به ۳ هزارو ۵۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده‌باشد، این دست پیش‌بینی‌ها در مورد متغیر‌های پولی عملاً تورم را در حوزه مصرف‌کننده بالا می‌برد بدین ترتیب جا دارد آمار‌ها در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ جهت مقایسه عملکرد دولت‌ها منتشر شود.

رقم نقدینگی از ۳ هزار ۳۰۰ میلیارد تومان عبور کرد. برآورد‌ها نشان می‌دهد در ۱۱ ماه سال جاری به طور متوسط روزانه ۴۸/ ۲ هزار میلیارد تومان به نقدینگی کشور اضافه شده‌است.

نقدینگی در پایان بهمن ماه سال ۹۹ از رقم ۳ هزار و ۳۰۰ هزار میلیارد تومان عبور کرد. آخرین آمار‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد نقدینگی در بهمن ماه با ۸/ ۲ درصد افزایش نسبت به دی ماه به حدود ۳ هزار و ۳۰۸ هزار میلیارد تومان رسید. به جهت مقداری نیز حجم نقدینگی در بازه ماهانه ۹۲ هزار میلیارد تومان افزایش یافته‌است.

حجم تغییرات نقدینگی در بازه یازده ماهه که از ابتدای سال تا پایان بهمن ماه ۹۹ را در برمی گیرد حدود ۸۳۸ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود. درصد رشد نقدینگی نیز در این دوره ۸ /۳۳ درصد رشد بوده‌است.

از بهمن ۹۸ تا بهمن ۹۹ به نقدینگی ۹۲۹ هزار میلیارد تومان افزوده شده‌است.

رشد ماهانه نقدینگی در بهمن

در رصد روند ماهانه نقدینگی رشد نقدینگی در بهمن ماه به لحاظ مقداری، از بالاترین رشد‌های ماهانه در سال ۹۹ است. در بهمن ماه ۹۲ هزار میلیارد تومان به نقدینگی افزوده شده‌است.

این افزایش در زمره بیشترین افزایش‌های ماهانه این متغیر پولی در سال ۹۹ است. حجم پول و شبه پول نیز به ترتیب در ۹/ ۳ و ۵/ ۲ درصد در بهمن ماه نسبت به ماه قبلی خود رشد داشته‌اند. با توجه به بررسی‌های انجام شده، سهم حجم پول در افزایش نقدینگی در ماه‌های اخیر رو به افزایش است.

شبه‌پول در پایان بهمن ۹۹

شبه‌پول در پایان بهمن ماه ۹۹ به رقم ۲ هزار و ۶۵۶ هزار میلیارد تومان رسید. شبه‌پول یا به بیان دیگر پول‌هایی که داخل حساب‌های بلند‌مدت بانکی وجود دارد، در بهمن ماه نسبت به ماه قبلی خود ۵/ ۲ درصد افزایش را تجربه کرده‌است. این رشد ماهانه به ارزش ۶۷ هزار میلیارد تومان است، به عبارت دیگر حدود ۷۳ درصد از افزایش نقدینگی در بهمن ماه متأثر از افزایش در حساب‌های مدت‌دار بانکی بوده‌است.

رشد یازده ماهه شبه پول نیز نزدیک به ۳۰ درصد به ثبت رسیده‌است. همچنین رشد نقطه به نقطه این متغیر پولی در بهمن ۳/ ۳۵ درصد بوده‌است، بر همین مبنا می‌توان گفت که در یک سال منتهی به بهمن ماه سال گذشته ۶۹۳ هزار میلیارد تومان به شبه‌پول افزوده شده‌است.

افزایش شتاب حجم پول در بهمن

حجم پول یا اسکناس، مسکوکات و حساب‌های جاری موجود در اقتصاد ایران نیز در پایان بهمن به رقم ۶۵۲ هزار میلیارد تومان رسید.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار