مسئولیت مرگ ۶ زن و مرد کارگر به گردن ناظران بی‌مسئولیت
کد خبر: 1044665
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004NlR
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۵:۳۰
بی‌توجهی ساختار‌های قانونی و نظارتی به مقوله ایمنی کارگران هنگام کار همواره به حوادثی جبران ناپذیر منجر شده که پیامد‌های اقتصادی و اجتماعی آن هزینه‌های بسیاری را به جامعه تحمیل می‌کند.
سرویس حوادث جوان آنلاین: مرگ شش زن و مرد کارگر در حادثه آتشین روز گذشته که در کارگاه ساخت فوم مبل پردیس اتفاق افتاد نمونه‌ای دیگر از بی‌مسئولیت‌هایی است که نمود آن در جامعه بیش از هر زمان دیگری عیان شده است.

ساعت‌١١:٠٣ روز گذشته حادثه آتش‌سوزی در کارگاه تولید فوم مبل در روستای کرشت پردیس اتفاق افتاد و مطابق رویه‌ای که جریان دارد امدادگران برای عملیات نجات در محل حاضر شدند. بررسی‌های اولیه حکایت از این داشت که پس از شعله ور شدن آتش در کارگاه، شش‌نفر از کارگران شامل سه‌مرد و سه‌زن ۲۰ تا ۴۵‌ساله از ترس گرفتار شدن در حلقه آتش، به جای خارج شدن از کارگاه، به داخل فرار می‌کنند. جایی که همه راه‌های فرار برایشان بسته شده و میان شعله‌های آتش می‌سوزند. به جز این شش کارگر، پنج کارگر دیگر هم در جریان حادثه دچار سوختگی می‌شوند که یکی از آن‌ها به علت شدت جراحت با امداد هوایی به بیمارستان سوانح سوختگی شهید مطهری منتقل می‌شود. آنگونه که رئیس اورژانس تهران اعلام کرده یکی از مصدومان با سوختگی ۲۰‌درصد و سه نفر دیگر دچار جراحت سطحی شده بودند.

علت این حادثه هر چه که باشد چیزی از بار مسئولیت قانونی افرادی که در نظارت ایمنی محل وظیفه داشته‌اند کم نمی‌کند. پیش بینی وقوع حادثه و تعبیه راه فرار در صورت وقوع آتش‌سوزی، از بدیهی‌ترین وظایف صادر کنندگان مجوز‌های فعالیت کسب و کار است که روشن است نسبت به آن کوتاهی صورت گرفته و می‌گیرد و مسببان آن باید که تحت تعقیب قرار گیرند.

این امری پذیرفته شده است که حادثه هرگز خبر نمی‌کند، اما این موضوع در جامعه ما به بی‌تفاوتی نسبت به پیشگیری از حادثه تعبیر شده است وگرنه مرگ جمعی افراد در حوادث مشابه اتفاق افتاده و می‌افتد، اما منجر به بیداری ساختار‌های نظارتی و قانونی نشده است. نمونه آن حادثه سینای اطهر بود که شامگاه دهم تیرماه سال گذشته در کلینیک پزشکی سینای اطهر در خیابان شریعتی اتفاق افتاد و ۱۹‌زن و مرد در ساختمانی ناایمن میان شعله‌های آتش سوختند و مسببان آن با سپردن وثیقه آزاد شدند.

کم توجهی به مقوله ایمنی و حفاظت کار، افزایش حوادث، آسیب دیدگی‌ها و پرداخت‌های فراوان به افراد غرامت دیده را به دنبال دارد و هرگونه حادثه ناشی از کار ولو جزیی موجب درد و ناراحتی فرد حادثه دیده و اعضای خانواده او می‌شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار