علت گرانی جوجه شاید افزایش تقاضای جوجه‌ریزی باشد
کد خبر: 1044649
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004NlB
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۳:۳۰
مدیرکل دفتر بازرگانی داخلی کالا‌های کشاورزی:
مدیرکل دفتر بازرگانی داخلی کالا‌های کشاورزی گفت: نوسانات اخیر قیمت جوجه یک‌روزه ربطی به قاچاق ندارد و ممکن است تحت تأثیر عواملی، چون افزایش تقاضا بوده باشد.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: ابراهیم زارع در گفتگو با ایسنا در پاسخ به این سؤال که گفته می‌شود قاچاق جوجه یک‌روزه به آن طرف مرز‌ها باعث افزایش قیمت جوجه یک‌روزه و التهاب در بازار شده است و آیا وزارت جهاد کشاورزی در این خصوص اقداماتی انجام داده است یا خیر، گفت: خبر‌هایی از قاچاق جوجه یک‌روزه به گوش می‌رسید که در جلسات هفته گذشته کارگروه ساماندهی مرغ، وزیر جهاد کشاورزی از نهاد‌های نظارتی عضو کارگروه درخواست کرد این موضوع را بررسی کنند و در نهایت مشخص شد میزان خروج جوجه از کشور تغییری نکرده و تغییراتی که در بازار جوجه گوشتی اتفاق افتاده است به هیچ عنوان مربوط به قاچاق نیست. وی ادامه داد: تبادلات بین بازارچه‌های مرزی در نقاط مختلف کشور انجام می‌شود و در مورد جوجه یک‌روزه هم همیشه مقدار کمی تبادلات صورت می‌گیرد.

مدیرکل دفتر بازرگانی داخلی کالا‌های کشاورزی معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: از لحاظ فنی جوجه یک‌روزه قابلیت قاچاق در سطح وسیع یا حمل توسط کولبران را ندارد، زیرا وقتی جوجه یک‌روزه از فارم بیرون بیاید، باید سریعاً وارد فارم گوشتی شود و دان بخورد که در غیر این صورت تلف می‌شود.

وی یادآور شد: اگر به آمار‌های سال ۱۳۹۸ در مورد قیمت جوجه یک‌روزه نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که در ابتدای سال قیمت جوجه یک‌روزه به زیر هزار تومان سقوط کرده و در زمستان سال ۱۳۹۸ قیمت آن به بیش از ۴ هزار تومان هم رسیده است، در حالی که در آن زمان قیمت مصوب هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار تومان بود. زارع با بیان اینکه بازار محصولات کشاورزی در فصول مختلف تحت تأثیر عواملی، چون اقلیم، بیماری، تقاضا و... دچار نوسان می‌شود و این نوسانات در همه جای دنیا نیز اتفاق می‌افتد، اظهار داشت: اینکه در مقطعی قیمت جوجه یک‌روزه از ۴ هزار و ۲۰۰ تومان به ۵ هزار تومان می‌رسد جای نگرانی ندارد، زیرا بازار خودش را به زودی تنظیم می‌کند.

به گفته وی ممکن است با بالا رفتن قیمت مصوب مرغ، تقاضا برای جوجه‌ریزی زیاد شده باشد و همین امر باعث افزایش قیمت جوجه خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: وزارت جهاد کشاورزی برای تأمین تخم‌مرغ نطفه‌دار پیش‌بینی‌های خوبی انجام داده است که اگر کمبودی در بازار احساس شد در مقطع کوتاهی واردات صورت گیرد تا بازار به تعادل برسد. مدیرکل دفتر بازرگانی داخلی کالا‌های کشاورزی در پایان گفت: در افزایش اخیر قیمت مصوب مرغ، افزایش قیمت جوجه یک‌روزه هم لحاظ شده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار