آخرین وضعیت قیمت و واردات روغن
کد خبر: 1044232
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004NeS
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۵:۳۰
آخرین روز‌های سال گذشته و در زمانی که بازار روغن از مدت‌ها قبل با نوسان و کمبود همراه بود، قیمت روغن مایع و جامد بین ۸۰ تا ۱۴۶‌درصد نسبت به قبل افزایش قیمت داشته است، در این دوره میزان واردات روغن و مواد اولیه آن بالغ بر ۳ میلیون تن بوده است.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش ایسنا، در نیمه دوم سال گذشته بازار روغن و تأمین آن نوسان زیادی داشت و با افزایش قیمت نیز مواجه شد. در برخی اظهارات، از عوامل نابسامانی بازار روغن کمبود مواد اولیه و بعضاً تولید مطرح می‌شد ولی در هر صورت اقداماتی که صورت گرفت در مقاطعی نتوانست پاسخگو باشد و به تشکیل صف‌های طولانی و حواشی دیگر از جمله دریافت کارت ملی برای ارائه روغن در برخی فروشگاه‌ها منتهی شده بود.

اما بررسی تازه‌ترین گزارش‌های رسمی مرکز آمار و گمرک ایران، از جریان قیمت و واردات این کالا در سال گذشته نشان می‌دهد در اسفندماه متوسط قیمت روغن مایع ۹۰۰ گرمی، ۱۵‌هزار و ۶۰۰ تومان ثبت شده بود و تا ۲۶‌هزار و ۲۰۰ تومان هم قیمت خورده در حالی که قیمت آن در اسفندماه ۱۳۹۸ حدود ۸ هزارو ۶۰۰ تومان گزارش شده بود.

بر این اساس قیمت این کالا نسبت به بهمن سال گذشته ۹/ ۷ درصد و در مقایسه با اسفند ۱۳۹۸ بیش از ۸۰‌درصد افزایش قیمت دارد.

در مورد روغن جامد نیز هر کیلو از آن در اسفند ۱۳۹۸ حدود ۹ هزارو ۱۰۰ تومان قیمت خورده که در بهمن ماه سال قبل به ۲۱‌هزار و ۷۰۰ تومان و در اسفند متوسط ۲۲‌هزار و ۶۰۰ تومان رسیده که البته تا بیش از ۳۳‌هزار تومان هم برای آن ثبت شده است. بر این اساس قیمت هر کیلو روغن جامد در اسفند سال قبل
۲/ ۴ درصد در مقایسه با بهمن و ۶/ ۱۴۶ درصد نسبت به اسفند ۱۳۹۸ گران شده است.

در رابطه با واردات روغن و مواد اولیه آن باید یادآور شد که این کالا از جمله پنج قلم دریافت‌کننده ارز ۴ هزارو ۲۰۰ تومانی است که برای سال جاری هم پرداخت نرخ ارز ترجیحی به آن ادامه خواهد داشت.

طبق آمار گمرک ایران در سال گذشته حدود ۲۳‌میلیون تن کالای اساسی در پنج قلم واردات انجام شده که بیش از ۳ میلیون تن آن مربوط به روغن و مواد اولیه آن است، به طوری که ۲ میلیون و ۳۴۰‌هزار و ۱۵۸تن دانه روغنی به ارزش یک میلیارد و ۲۴۹میلیون و ۷۳۹‌هزار دلار و همچنین برای روغن خوراکی، نیمه جامد، مایع و خام یک‌میلیون و ۱۸۴هزار ۷۸۹تن به ارزش یک‌میلیارد و ۶۷‌میلیون دلار از گمرک ترخیص شده است.

این در حالی است که در آخرین موجودی اعلامی از کالا‌های اساسی مشخص شد تا اواسط فروردین بیش از ۳۴۰‌هزار تن روغن خام و بالغ بر ۳۵۵‌هزار تن دانه‌های روغنی در گمرک و بنادر دپو شده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار