قیمت جهانی گندم در یک روز ۵ دلار افزایش یافت
کد خبر: 1043926
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004NZW
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۴:۳۰
بازار جهانی انواع محصولات کشاورزی دیروز داغ و نرخ‌ها افزایشی بود و قیمت گندم پنج دلار افزایش یافت.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش فارس، دیروز قیمت انواع محصولات کشاورزی در بازار‌های جهانی با افزایش عجیب و غریبی مواجه شد. قیمت گندم، انواع خوراک دام، انواع دانه‌های روغنی، شکر، پنبه، کتان و دام همه افزایشی بودند.

افزایش ۷۵/۴ دلار قیمت گندم زنگ هشداری برای مسئولان است تا درباره سیاست‌های قیمت‌گذاری این محصول استراتژیک بازنگری کنند. دولت نرخ خرید تضمینی گندم را برای سال جاری ۴‌هزار تومان در نظر گرفته است که کشاورزان کاملاً ناراضی هستند. آن‌ها هزینه‌های تولید را بسیار بیشتر از این رقم می‌دانند.

دولت سال گذشته با حذف ارز ترجیحی واردات نهاده‌ها، مانند کود و سم باعث شد، قیمت این قبیل نهاده‌ها پنج برابر افزایش یابد، در حالی که قیمت واقعی در بازار سیاه تا ۱۰ برابر رشد کرده و قیمت هر کیسه کود فسفاته به ۹۰۰‌هزار تومان رسیده است. در چنین شرایطی کشاورزان برای تولید محصول استراتژیک گندم که امروزه به عنوان اهرم فشار در مناسبات جهانی و از سوی کشور‌های سلطه استفاده می‌شود، کم‌اشتیاق هستند. امروزه امنیت غذایی علاوه بر تأمین غذای مردم، به عنوان یک ابزار سیاسی از سوی کشور‌های قدرتمند استفاده می‌شود و آن‌ها تلاش می‌کنند به هر نحوی در تولید این گونه محصولات خودکفا شوند و علاوه بر آن به کشور‌های دیگر فشار بیاورند. به دنبال نارضایتی کشاورزان از نرخ خرید تضمینی گندم، شورای قیمت‌گذاری روز گذشته جلسه‌ای تشکیل داد، اما این جلسه بی‌نتیجه بود و قرار شده تا هفته آینده درباره افزایش نرخ خرید تضمینی گندم تصمیم‌گیری شود. مسئله دیگر این است که پس از شیوع ویروس کرونا کشور‌های صادرکننده محصولات اساسی محدودتر شده‌اند و آن‌ها تأمین داخل را در اولویت خود قرار داده‌اند، به طوری که پوتین، رئیس‌جمهور روسیه دستور داده محدودیت شدیدی در صادرات ایجاد شود و عوارض و مالیات محصولات صادراتی در این کشور دو برابر شده است.

ایران به رغم اینکه در سال‌های گذشته در تولید گندم خودکفا بود سال ۹۸ به میزان ۳ میلیون تن گندم وارد کرد، سال ۹۹ هم تولید گندم افزایش نیافته بود، بنابراین انتظار می‌رود امسال نیز واردات تا حدود ۳ میلیون تن وجود داشته باشد. رئیس نظام صنفی کشاورزی اهواز و کارون روز گذشته به فارس گفت: محموله‌های وارداتی گندم در بندر امام خمینی (ره) تخلیه شده که هر کیلوگرم گندم کیلویی ۹‌هزار تومان تمام شده است، در حالی که دولت گندم کشاورزان را کیلویی ۴‌هزار تومان خریداری کرده و سه ماه با تأخیر پرداخت می‌کند.

افزایش ۷ دلاری دانه‌های روغنی در بازار‌های جهانی

دیروز قیمت انواع دانه‌های قیمتی هم بیش از ۷ دلار افزایش داشت، این در حالی است که کشور در تأمین این محصولات تا حدود ۹۰‌درصد وابسته به واردات است. خوراک دام هم رشد یک دلاری داشت. این محصول طی چند ماه گذشته بیش از ۳۰‌درصد رشد قیمت داشته و از آنجایی که ۷۰‌درصد قیمت تمام شده محصولات پروتئینی را شامل می‌شود، باعث افزایش هزینه‌های تولیدکنندگان شده است. کشور حدود ۷۰‌درصد نیاز‌های خود را از واردات تأمین می‌کند و یکی از عمده دلایل افزایش قیمت مرغ، تخم مرغ و گوشت بالا بودن قیمت خوراک دام و طیور است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار