ارتقای نطنز روی میز وین
کد خبر: 1043755
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004NWl
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۲
یک روز مانده به دور دوم مذاکرات برجامی، امریکا با اعلام محرمانه رضایت از خرابکاری در نطنز و اروپا با تحریم فرماندهان نظامی ایران، عملاً تلاش کردند میز وین را به گونه‌ای دیگر بچینند. اما ایران اعلام کرد با برنامه ارتقاء نطنز به سانتریفیوژ‌های پیشرفته که قدرت غنی‌سازی ده‌ها برابری دارد، به وین بازمی‌گردد. باید دید آیا امریکا و اروپا این بار نیز زیر میز وین می‌زنند؟!
سرویس بین الملل جوان آنلاین: یک روز بعد از تروریسم هسته‌ای رژیم صهیونیستی در نطنز، اروپاییان در حالی می‌گویند نگران نتایج این حادثه بر مذاکرات وین هستند که خود، ساز زدن زیر میز مذاکره را کوک کرده‌اند. دیروز اتحادیه اروپا هشت فرمانده سپاه، بسیج و پلیس را در فهرست تحریم‌های حقوق بشری خود قرار داد تا مشخص شود که طرف‌های غربی چقدر برای متوقف کردن قطار تحریم‌ها در وین جدی‌اند!

اتحادیه اروپا دیروز به فاصله ۴۸ ساعت مانده به دور دوم مذاکرات برای توقف تحریم‌های امریکا در وین، هشت فرمانده سپاه، بسیج و پلیس را به لیست تحریم‌های حقوق بشری خود اضافه کرد. سردار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران، سردار غلامرضا سلیمانی رئیس سازمان بسیج مستضعفین و سردار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه در بین تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا قرار گرفتند. در حالی که مذاکرات درباره لغو تحریم‌های امریکا از جمله تحریم‌هایی اعمالی دونالد ترامپ از فردا در وین شروع خواهد شد، اتحادیه اروپا روز دو شنبه مجموعه‌ای از تحریم‌های جدید را با برچسب «حقوق بشر» علیه ایران اعمال کرد.

تحریم‌های اتحادیه اروپا در شرایطی اعلام شده که ایران به طرف‌های اروپایی اعلام کرده که امریکا علاوه بر تحریم‌های برجامی، باید تحریم‌های دوره ترامپ را هم بردارد، ولی حالا اروپاییان با اعمال تحریم با برچسب «حقوق بشری» نشانه‌هایی از مصالحه‌ناپذیری در وین از خود بروز می‌دهند.

سنگینی نطنز بر وین

همزمان، اقدام تروریستی روز یک شنبه در نطنز هم بر مذاکرات وین سنگینی می‌کند. البته ظاهراً برنامه این است که اقدام خرابکارانه روز یک شنبه در وین، بر مذاکرات وین اثر نگذارد.
 
اروپا و امریکا، اهمیت خرابکاری روز یک شنبه را به «حادثه» کاهش داده‌اند. اروپاییان می‌گویند نگرانند که «حادثه» نطنز نتیجه غیرسازنده‌ای بر مذاکرات در وین بگذارد. یک مقام امریکایی هم که نامش فاش نشده، به واشنگتن‌پست گفته که امریکا «هیچ گونه نقشی» در حادثه نطنز نداشته، حتی دوستان روس هم می‌گویند «دشواری خاصی در روند مذاکرات دیده نمی‌شود»، اما ناظران درباره ادامه روند «مذاکره در وین، تروریسم در نطنز» هشدار می‌دهند.

یک مقام ارشد دولت «جو بایدن» که نام او فاش نشده دیروز به واشنگتن‌پست گفته که ما گزارش‌ها درباره حادثه در تأسیسات غنی‌سازی نطنز در ایران را مشاهده کرده‌ایم و تأکید کرده که ایالات متحده هیچ نقشی (در این حادثه) ندارد. او همچنین گفته که ما چیزی هم برای افزودن به گمانه‌زنی‌ها درباره دلایل این حادثه نداریم. موازی با امریکا، سخنگوی کمیسیونر سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید که این اتحادیه هرگونه اقدامی را که باعث انحراف در مذاکرات جاری برجام در وین شود، رد می‌کند. پیتر استانو در گفتگو با خبرنگاران گفت که این حادثه ممکن است اقدامی خرابکارانه باشد و اتحادیه اروپا با «نگرانی» حادثه روز یک شنبه را دنبال می‌کند. او تأکید کرده که مذاکرات وین برای بازگرداندن برجام به مسیر اصلی جریان دارد و هرگونه اقدامی که آن را منحرف کند مردود است. علاوه بر اتحادیه اروپا، برلین در موضعی جداگانه گفته که حادثه نطنز برای مذاکرات برجام در وین نمی‌تواند سازنده باشد. هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان افزود: «آنچه که ما اکنون از تهران می‌شنویم به ویژه از نطنز، چیز مثبتی برای مذاکرات نیست.»‌حتی دوستان روس هم می‌گویند که دشواری خاصی در روند مذاکرات وین دیده نمی‌شود. سرگئی ریابکوف نماینده روسیه در وین دیروز پیش از آغاز دور دوم رایزنی‌ها در وین گفت: «نیازی به واکنش بیش از حد در مذاکرات درباره برنامه جامع اقدام مشترک از جمله لغو احتمالی تحریم‌های واشنگتن علیه ایران نیست.» ریابکوف اطمینان داد که جلسات به‌رغم حادثه در تأسیسات هسته‌ای نطنز ایران در این هفته ادامه خواهد یافت. ریابکوف افزود: «هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد؛ ما هیچ بن‌بست یا دشواری خاصی نمی‌بینیم؛ این لحظات طبیعی هستند. طرفین با انرژی رویکرد‌های خود را شکل می‌دهند. ما کمک سیاسی و فکری در یافتن راه‌حل می‌کنیم.»

وین از نطنز جدا نیست

با این حال، در تهران، در این باره نگرانی جدی وجود دارد که ادامه مذاکرات در چنین شرایطی، باعث شکل‌گیری یک روند جدید شود که طرف‌های غربی، همزمان با روند مذاکره، کارت‌های مذاکراتی ایران را از طریق اقدامات خرابکارانه از بین ببرند. محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران دیروز در اولین واکنش به تروریسم هسته‌ای در نطنز گفت که «صهیونیست‌ها می‌خواهند انتقام موفقیت‌ها در مسیر لغو تحریم‌های ظالمانه را از مردم ایران بگیرند، ولی ما اجازه نخواهیم داد و انتقام این اقدامات را از خود صهیونیست‌ها خواهیم گرفت.»‌اشاره ظریف به «مسیر لغو تحریم‌ها»، روند شروع شده در وین است و نشان می‌دهد که تیم هسته‌ای دولت، دست‌کم در مرحله کنونی، در این باره با طرف‌های مذاکراتی در وین هم عقیده‌اند که اقدام تروریستی در وین، نباید بر روند مذاکرات اثرگذار باشد. ظریف که در مجلس صحبت می‌کرد، در عین حال گفت: «اتفاقاً این عمل زبونانه موضع ما را در مذاکرات قوی‌تر خواهد کرد و طرف‌های مذاکره باید بدانند اگر تاکنون با تأسیسات غنی‌سازی با ماشین‌های نسل اول مواجه بودند الان نطنز می‌تواند مملو از سانتریفیوژ‌های پیشرفته با چند برابر توان غنی‌سازی باشد.» موضع‌گیری سخنگوی وزارت خارجه نیز، نشان‌دهنده رویکردی مشابه است. سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه در کنفرانس مطبوعاتی درباره نطنز گفت: «خرابکاری در تأسیسات هسته‌ای نطنز برای جلوگیری از مذاکرات در خصوص برنامه هسته‌ای انجام شد.» خطیب‌زاده همچنین گفت: «اگر هدف این بوده که توان ایران تضعیف شود، اینطور نبوده. تمامی سانتریفیوژ‌هایی که از مدار خارج شدند از نوع IR۱ بوده و با سانتریفیوژ‌های جدید جایگزین می‌شود.»‌او گفته که «آنچه در نطنز رخ داد، نه صنعت هسته‌ای ایران را به عقب برمی‌گرداند و نه در مسیر قطعی رفع تحریم‌ها مؤثر است.» به گفته سخنگوی دستگاه دیپلماسی، «پاسخ ایران انتقام از رژیم صهیونیستی در جا و زمان خود خواهد بود.»

صالحی: با ۵۰ درصد ظرفیت بیشتر ادامه می‌دهیم

در حالی که مقام‌های ایرانی مداخله رژیم صهیونیستی در تروریسم هسته‌ای در نطنز را قطعی اعلام می‌کنند، درباره میزان آسیب به توانایی‌های هسته‌ای ایران، گزارش‌هایی متفاوت منتشر می‌شود. آژانس هنوز گزارش رسمی منتشر نکرده و سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید که آژانس در این باره «با مقام‌های ایران در ارتباط و تماس» است. نیویورک‌تایمز در گزارشی به نقل از منابع اطلاعاتی نوشته که در اثر انفجار روز یک شنبه در سیستم برق نیروگاه نطنز «ایران تا ماه‌ها امکان غنی‌سازی اورانیوم را از دست داده است.» نیویورک‌تایمز گفته که دو منبع اطلاعاتی گفته‌اند خسارت رخ داده در نیروگاه نطنز «به علت وقوع یک انفجار» بوده که «به طور کامل سیستم برق‌رسانی مستقل را که تأمین برق سانتریفیوژ‌ها برای غنی‌سازی اورانیوم را برعهده داشته» نابود کرده است. به نوشته نیویورک‌تایمز دو مقام اطلاعاتی ایالات متحده و اسرائیل تأیید کرده‌اند که در این حادثه اسرائیل نقش داشته است. همچنین روزنامه صهیونیستی «جروزالم پست» نوشته که تدارک و برنامه‌ریزی طولانی برای «حمله» به تأسیسات نطنز انجام شده است. این روزنامه چاپ فلسطین اشغالی در گزارش خود مدعی شد: «جروزالم پست مطلع شد که حمله به تأسیسات کلیدی ایران در نطنز از مدت‌ها قبل از مذاکرات جاری هسته‌ای در وین میان ایران و قدرت‌های جهانی تدارک و برنامه ریزی شده بود.» با این حال علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی گفته که خللی در تأسیسات نطنز ایجاد نشده و «روند غنی‌سازی همچنان ادامه دارد.» وی گفت: «تا چند روز آینده به سرعت سانتریفیوژ‌های آسیب دیده با سانتریفیوژ‌هایی با توان بیشتر جایگزین خواهند شد.» صالحی در خصوص برخی گزارش‌ها از جمله گزارش نیویورک‌تایمز درباره عقب‌افتادگی سایت نطنز به مدت ۹ ماه گفت: «در کوتاه‌ترین زمان سایت نطنز با ۵۰ درصد ظرفیت بیشتر به کار خود ادامه می‌دهد.»
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
0
3
سلام تحریم ها برداشته نمی شود زیرا آمریکا زیرسلطه ونفوذصهیونیست است وکشورماازاول انقلاب تحریم است غربزده هااینقدرالتماس نکنندوآبرومسلمانی وایرانی رانبرندهروقت ذلت وخواری را پذیرفتیم آنهاگستاخترشدندومواقعی که عزت وشجاعت خودرا حفظ کردیم عقب نشینی کردند
ناشناس
|
United Kingdom
|
۰۲:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۴
0
4
پرونده هسته ای را از امور خارجه بگیرید و به شورایعالی امنیت ملی بدهید،امور خارجه نشان داد که صلاحیت این کار را ندارد،لطفا با منافع ملی بازی نکنید واینقدر روی اعصاب مردم راه نرید،دولت اگربا تمام توان به همان مهار کرونا و معیشت مردم بپردازد ازشون ممنون هستیم، الان بعد از خرابکاری نطنز بهترین فرصت برای تعلیق مذاکرات و فراخوان تیم مذاکره است تا در اینده مذاکرات از طریق شورایعالی امنیت دنبال شو
بهروز احمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۴
0
3
پس جناب ظریف آقای صالحی و آقای کما اوند سه مثلث ..نا باور به بی تعهدی غرب باید باور کنید که گاندو سراسر ..درست و حقیقت است ...و تا قلب هسته ای ما نفوذ کرده....
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار