بانک مرکزی برای «واردات کالا با رمز ارز» مجوز می‌دهد
کد خبر: 1043144
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004NMu
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۶:۳۰
بانک مرکزی به زودی مجوز واردات کالا با رمزارز‌های تولیدشده داخلی را از طریق بانک‌ها و صرافی‌های مجاز صادر خواهد کرد و قرار است آیین نامه مرتبط با آن را در شورای عالی پولشویی به تصویب برساند.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش مهر، ایران هم به زودی به باشگاه دارندگان رمزپول‌های ملی خواهد پیوست. آنگونه که مقامات بانک مرکزی می‌گویند، قرار است تا آخر فروردین ماه آیین‌نامه مرتبط با آن در شورای عالی پولشویی به تصویب رسد.

ابهام در استفاده مردم از رمزارز‌ها در ایران همچنان پابرجاست و دولت نیز هر گونه معامله و خرید و فروش با ارز‌های دیجیتال را ممنوع اعلام کرده است، البته از مدت‌ها قبل، «تولید» رمزارز به رسمیت شناخته شده و ضوابط تولید آن تدوین و اعلام شده است و بر اساس هماهنگی‌های صورت گرفته میان وزارتخانه‌های متولی، هم اکنون وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز‌های مرتبط با استخراج ارز‌های دیجیتال را صادر کرده است، اما این ارز‌های تولید شده، تاکنون به هیچ عنوان اجازه معامله نداشته‌اند، به همین دلیل بانک مرکزی ظرف ماه‌های گذشته تمامی درگاه‌های پرداخت را که عملیات مرتبط با معاملات رمزارز انجام می‌دادند مسدود و با صرافی‌هایی که این عملیات را انجام می‌دادند، برخورد کرده، اما اکنون آنگونه که خبرنگار مهر کسب اطلاع کرده است، بانک مرکزی به زودی مجوز استفاده از رمزارز‌های تولید داخل، برای واردات کالا را به بانک‌ها و صرافی‌های مجاز آن‌ها صادر خواهد کرد. یک مقام مسئول در نظام بانکی به مهر گفت: اگرچه بانک مرکزی به هیچ عنوان معاملات فعلی رمزارز‌ها در داخل کشور را تأیید نمی‌کند، اما با ضوابط خاصی که تدوین می‌شود، مخالفتی با معاملات آن ندارد چراکه بانک مرکزی معتقد است آینده اقتصاد‌های دنیا با رمزارز‌ها گره خورده است و باید ایران هم به این خیل بپیوندد، اما ضوابط و شرایط آن باید دقیق مشخص و این اطمینان حاصل شود که مخاطرات جدی برای اقتصاد نخواهد داشت.

وی افزود: در همین راستا، برای «تولید» رمزارز در داخل کشور آیین‌نامه‌ای تصویب و تولید رمز ارز‌ها قانونی شد. اکنون بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی در حال پیگیری تصویب آیین‌نامه‌ای برای مبادله رمزارز‌هایی هستند که در داخل کشور تولید می‌شود، قرار است این آیین‌نامه در شورای عالی مبارزه با پولشویی (وزارت اقتصاد) به تصویب برسد. بر اساس این آیین‌نامه، به بانک‌ها و صرافی‌های مجاز اجازه واردات کالا از محل ارز دیجیتال تولید شده ارائه خواهد شد. به گفته این مقام مسئول، شورای عالی مبارزه با پولشویی تا آخر فروردین ماه آیین‌نامه را به تصویب خواهد رساند. همچنین بر اساس اطلاعات کسب شده از سوی خبرنگار مهر، رمزپول بانک مرکزی ایران به عنوان رمزپول ملی کشور نیز مراحل انتهایی خود را سپری می‌کند، پشتوانه آن طلا و ارز خواهد بود و بانک‌ها می‌توانند در قبال ریال یا سایر دارایی‌هایی که به بانک مرکزی ارائه می‌دهند، این رمزپول را برای مبادلات خود استفاده کنند. کارشناسان بر این باورند این رمزپول باعث کاهش ضریب فزاینده نقدینگی هم خواهد شد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار