۳۰ هزار واحد مسکن محرومان به همت ستاد اجرایی فرمان امام (ره) به بهره‌برداری رسید
کد خبر: 1043041
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004NLF
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۰:۴۵
در مراسم بهره‌برداری از ۳۰ هزار واحد مسکن محرومان، نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی از عدم اجرای مصوبات مسکنی انتقاد کرد و گفت: آقای دولت! خود شما در برج ۴ سال ۱۳۹۹ تصویب کردید که از مجموع ۲ هزار هزار میلیارد تومان، تسهیلات برنامه‌ریزی شده برای پرداخت در کل کشور ۲۰ درصد پس از تذکرات رهبری به بخش مسکن تخصیص یابد که این رقم معادل ۴۰۰ هزار میلیارد تومان است. وقتی این مصوبه را اجرا نمی‌کنید، همین می‌شود که ما شاهد رسیدن قیمت مسکن به متری ۲۰۰ میلیون تومان در برخی شهر‌ها هستیم.

سرویس اقتصاد جوان آنلاین: به گزارش فارس، دیروز طی مراسمی ۳۰ هزار واحد مسکن محرومان که از سوی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) ساخته شده است، به بهره‌برداری رسید. این واحد‌های مسکونی در چند استان کشور از جمله زنجان، اصفهان، یزد و لرستان، ساخته شده و تحویل محرومان شده است. به صورت همزمان ساخت ۱۳۰ هزار واحد مسکن دیگر برای محرومان از سوی همین ستاد کلید خورد. این مراسم با حضور محمد مخبر، رئیس ستاد اجرای فرمان امام (ره)؛ محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی و علی نیکزاد، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد. رئیس ستاد اجرایی فرمان امام در حاشیه این مراسم گفت: یکی از کار‌هایی که ستاد پیگیری می‌کند ساخت مسکن برای محرومان است. ممکن است این محرومان در سیل و زلزله خانه خود را از دست داده باشند که ستاد اجرایی در این زمینه ورود می‌کند. بنا به گفته مخبر از ۱۳۰ هزار واحدی که امروز کلنگ ساخت آن‌ها زده شد، ۳۰ هزار واحد مربوط به ساخت مسکن برای محرومان و ۱۰۰ هزار واحد نیز مربوط به ساخت واحد‌های طرح اقدام ملی مسکن است که در اکثر استان‌ها اجرا خواهد شد.


رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در این باره گفت: ساخت این واحد‌ها با ستاد اجرایی بوده و در برخی استان‌ها حتی ۳۰ تا ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته، اما تصمیم‌گیری درباره نحوه تحویل آن‌ها برعهده وزارت مسکن و شهرسازی خواهد بود.


وی افزود: ۳۰ هزار واحدمسکونی در سراسر کشور با حمایت ستاد ساخته شده و ۳۰ هزار واحد دیگر را برای محرومان شروع کرده‌ایم و ۱۰۰ هزار واحد نیز در قالب اقدام ملی مسکن از سوی ستاد ساخته خواهد شد. این ۱۰۰ هزار واحد در زمین‌های ستاد اجرایی در اکثر استان‌ها ساخته خواهد شد. مخبر تأکید کرد ما مصر هستیم، حداکثر ظرف ۱۸ ماه این واحد‌ها تحویل شوند.


نیکزاد: چرا دولت مصوبه خود را برای اعطای تسهیلات مسکن اجرایی نمی‌کند


نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در حاشیه مراسم بهره‌برداری از ۳۰ هزار واحد مسکن که از سوی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) ساخته شده است، گفت: دولت حتی مصوبه خود برای تخصیص ۲۰ درصد تسهیلات کل کشور به حوزه مسکن را اجرایی نمی‌کند.


علی نیکزاد افزود: داشتن مسکن حق همه مردم ایران است. رهبر معظم انقلاب بار‌ها نسبت به کاستی‌ها در این زمینه گله کرده‌اند. مسکن اثرگذاری قابل‌توجهی را در اقتصاد، تشکیل خانواده و اشتغال داشته و ساخت هر ۱۰۰ مترمربع واحد مسکونی ۵ /۲ فرصت شغلی ایجاد می‌کند.


نیکزاد افزود: ما زمانی که چرخه ساخت مسکن فعال بود در برخی استان‌ها با کمبود نیروی کار مواجه بودیم. مسکن بهترین حربه برای خنثی کردن تحریم‌های ظالمانه است، چراکه تمام موارد مورد نیاز در این زمینه از انبوه‌سازی گرفته تا تجهیزات مورد نیاز و مصالح آن در ساختن کشور وجود دارند.


وی گفت: زمانی که مسکن فعال می‌شود صنعت هم فعال می‌شود و در واقع تسهیلاتی که به بخش مسکن داده می‌شود، به سمت صنعت نیز هدایت می‌شود. ساخت مسکن ۱۳۶ حوزه و صنعت را فعال می‌کند موتور لکوموتیو اقتصاد را به راه می‌اندازد. باید بدانیم در کلانشهر‌ها اگر فرد بخواهد با پول خودش و درآمد حاصل از فعالیت حلال مسکن خریداری کند تقریباً غیرممکن است.


نایب رئیس مجلس شورای اسلامی اینکه ستاد اجرایی فرمان امام ساخت ۱۰۰ هزار واحد از ۴۰۰ هزار واحد از طرح اقدام ملی مسکن را برعهده گرفته، کار بسیار بزرگی است.


نیکزاد گفت: ما در قانون بودجه ۱۴۰۰، ۳۶۰ میلیارد تومان تسهیلات ۲۰ ساله برای ساخت مسکن بدون هیچ یارانه و تحت مصوبه شورای پول و اعتبار تخصیص داده‌ایم. من تعجب می‌کنم از بعضی اقداماتی که در کشور صورت می‌گیرد، یکی از رؤسای محترم بانک‌ها می‌گفت این شدنی نیست و دولت این کار را انجام نخواهد داد. من به دولت عرض می‌کنم که آقای دولت! خود شما در برج ۴ سال ۱۳۹۹ تصویب کردید که از مجموع ۲ هزار هزار میلیارد تومان، تسهیلات برنامه‌ریزی شده برای پرداخت در کل کشور ۲۰ درصد پس از تذکرات رهبری به بخش مسکن تخصیص یابد که این رقم معادل ۴۰۰ هزار میلیارد تومان است. این تسهیلات نه تورم‌زاست و نه هزینه خاصی برای دولت خواهد داشت.


وی گفت: چرا شما نمی‌خواهید صنعت، مسکن، اشتغال و اقتدار در کشور ایجاد کنید. اینکه نمی‌شود مجلس یک قانون را تصویب و شورای نگهبان آن را تأیید کند و ما در کمیسیون عمران در این زمینه با وزارت راه و شهرسازی هماهنگ باشیم، ولی آن را اجرا نکنید. وقتی اجرا نمی‌کنید همین می‌شود که ما شاهد رسیدن قیمت مسکن به متری به ۲۰۰ میلیون تومان در برخی شهر‌ها هستیم. من از دولت استدعا می‌کنم که قانون را اجرا کند.


نایب رئیس مجلس شورای اسلامی به دولت و وزارت راه توصیه کرد: برادرانه به شما می‌گویم از منابع بازگشت اقساط مسکن مهر به بانک مسکن هم مراقبت کرده و استفاده کنید.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار