توکیو بدون توقف
کد خبر: 1042598
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004NE6
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۰:۵۱
حاشیه‌ای بر استارت والیبال برای لیگ ملت‌ها و المپیک
ملي پوشان واليبال پس از 14 ماه در حالي از هفته گذشته تمرينات شان را براي المپيک توکيو آغاز کرده اند که مي گويند که هدف شان رفتن روي سکو و کسب مدال است.
سعيد احمديان
سرویس ورزشی جوان آنلاین: والیبالی‌ها چند روزی است که اردوی‌شان را در خانه والیبال مجموعه ورزشی آزادی تهران آغاز کرده‌اند، اردویی که سرآغاز شروع کار ملی‌پوشان در یک سال مهم و البته شلوغ از نظر بازی‌های ملی برای آلکنو و شاگردانش است.
لیگ ملت‌های ۲۰۲۱ و المپیک توکیو دو رقابت مهمی هستند که والیبال ایران در پنج ماه آینده پیش‌رو دارد و برای حضور قدرتمندانه در این دو رقابت دورخیز کرده است. البته هدف اصلی والیبال مرداد امسال در توکیو است، جایی که بلندقامتان کشورمان یک هدف بزرگ را نشان کرده‌اند و سکوی المپیک را می‌خواهند. یک هدف تاریخی که انتظارات را از والیبالی‌ها که در یک دهه گذشته درخشان‌ترین روزهای‌شان را تجربه می‌کنند بالا برده است.

خانه‌نشینی یک‌ساله ملی‌پوشان

والیبالی‌ها در حالی دوباره دور هم جمع شده‌اند که شیوع ویروس کرونا سبب شده بیش از یک سال اردو‌ها و بازی‌های ملی تعطیل شود. حالا در شرایطی اردوی تیم ملی والیبال پس از ۱۴ ماه آغاز شده است که آخرین رقابت تیم ملی والیبال به دی‌ماه ۹۸ و انتخابی المپیک در قاره آسیا برمی‌گردد. در آن رقابت‌ها تیم کشورمان که آن روز‌ها ایگور کولاکوویچ را به عنوان سرمربی روی نیمکت داشت، توانست با عبور از حریفان آسیایی و شکست دادن چین در فینال، سهمیه المپیک را برای دومین دوره متوالی به دست آورد.

۲۲ دی‌ماه ۹۸ و بازی با چین که با برتری ۳ بر صفر ایران به پایان رسید، آخرین مسابقه تیم ملی والیبال در یک سال و دو ماه گذشته بود. البته در سال ۹۹، والیبال رقابت‌های لیگ ملت‌های ۲۰۲۰ و المپیک توکیو را پیش‌رو داشت که شرایط ویژه جهان با توجه کرونا، سبب شد این رقابت‌ها لغو شود. با توجه به لغو لیگ ملت‌ها در سال گذشته و به تعویق افتادن یک‌ساله المپیک، عملاً والیبال ملی در سال ۹۹ برنامه‌ای نداشت و ملی‌پوشان که در سال‌های پیش از آن با توجه به شرکت در رقابت‌های متعدد در شش ماهه اول سال که به رقابت‌های ملی اختصاص داشت، روز‌های شلوغی را تجربه کرده بودند، در سال گذشته به دلیل همه‌گیری کرونا و محدودیت‌هایی که اعمال شده بود، یک‌سال کاملاً بدون برنامه و خالی از بازی و اردو را پشت سر گذاشتند.

رونمایی از شاگردان آلکنو

پس از دوری یک‌سال و خورده‌ای ملی‌پوشان از اردو، پنجم فروردین و ۱۰ روز پس از پایان لیگ والیبال، لیست ۲۷ نفره تیم ملی منتشر شد تا به صورت رسمی آماده‌سازی والیبال برای حضور در دو رقابت مهم سال ۱۴۰۰، یعنی لیگ ملت‌ها و المپیک کلید بخورد.

سعید معروف، محمد طاهروادی، جواد کریمی، علی رمضانی، امیر غفور، صابر کاظمی، پوریا یلی، بردیا سعادت، امین اسماعیل‌نژاد، میلاد عبادی‌پور، پوریا فیاضی، میثم صالحی، سلیم چپرلی، امیرحسین اسفندیار، محمدجواد معنوی‌نژاد، مرتضی شریفی، اسماعیل مسافر، سیدمحمد موسوی، مسعود غلامی، علی شفیعی، علی‌اصغر مجرد، امیرحسین توخته، رضا عابدینی، مهران فیض‌امام‌دوست، محمدرضا حضرت‌پور، مهدی مرندی و آرمان صالحی نفرات دعوت شده به اردوی تیم ملی توسط آلکنو، سرمربی جدید تیم ملی والیبال بودند. لیستی که اگرچه شبیه لیست‌های تیم ملی در سال‌های گذشته است و کمتر دست خورده، اما در بین آن‌ها نفرات جدیدی که توانسته بودند در لیگ بدرخشند نیز به چشم می‌خورد.

لژیونر‌ها که شاکله اصلی تیم ملی را شکل می‌دهند در لیست جدید نیز با دعوت از هشت نفر، حضور پررنگی دارند. اگرچه تا چند ماه پیش نگرانی‌هایی درباره آمادگی دو لژیونر والیبال، یعنی امیر غفور با توجه به بدون تیم بودن و سعید معروف به دلیل لغو چند باره لیگ چین و بازی نکردن کاپیتان تیم ملی وجود داشت، نگرانی‌هایی که با توجه به اتفاقات چند ماه گذشته برطرف شده است. غفور آذر سال گذشته سرانجام تیم جدیدش را مشخص کرد و به بورسا اسپور پیوست و با نمایش فوق‌العاده‌ای که در لیگ ترکیه داشته، خیال همه را راحت کرده است. رقابت‌های لیگ چین هم سرانجام آخر سال گذشته آغاز شد تا معروف پس از یک سال دوری از میادین با تیم بایک موتور دست به توپ شود. تیمی که با درخشش پاسور ایرانی‌اش قهرمان شد تا معروف نشان دهد که همچنان در اوج است.

اردو تحت تدابیر شدید بهداشتی

همانطور که پیش‌بینی می‌شد، اردوی تیم ملی که از ۱۱ فروردین آغاز شده است، با توجه به شرایط کرونا، تحت شدیدترین تدابیر بهداشتی قرار دارد. امیر خوش‌خبر، سرپرست تیم ملی در این باره به سایت فدراسیون والیبال توضیحات بیشتری داده است: «ورود و خروج بازیکنان به دقت کنترل می‌شود و بسیار محدود خواهد بود. آیین‌نامه بهداشتی که از سوی دکتر افروزی، پزشک تیم تهیه شده به بازیکنان داده می‌شود و آن‌ها از روز اول کاملاً توجیه خواهند شد. امیدواریم با برگزاری اردو پشت در‌های بسته و تحت تدابیر کامل بهداشتی، تمرینات سالمی را برگزار کنیم و به همین منظور از تردد افراد اضافی جلوگیری خواهد شد.»

با توجه به این تدابیر بازیکنان پس از تست کرونا، اجازه حضور در اردو را پیدا کردند. البته پوریا یلی و علی‌اصغر مجرد، پوریا فیاضی، محمدرضا حضرت‌پور و آرمان صالحی پنج ملی‌پوشی بودند که با توجه به مثبت شدن تست‌شان به قرنطینه رفته‌اند و تا منفی شدن تست کرونا نمی‌توانند تیم ملی را همراهی کنند.

همچنین در حالی اردوی تیم ملی چند روزی است آغاز شده که آلکنو با تأخیر به جمع ملی‌پوشان اضافه خواهد شد. آلکنو که با باشگاه زنیت روسیه قرارداد دارد در حال حاضر درگیر رقابت‌های لیگ این کشور است و ۲۲ فروردین به ایران می‌آید. قرار است تا پیش از آمدن سرمربی روس، تمرینات تیم ملی زیر نظر چهار دستیار ایرانی او، یعنی پیمان اکبری، سعید رضایی، محمدرضا تندروان و عظیم جزیده دنبال شود.

لیگ ملت‌ها تدارکاتی المپیک

لیگ ملت‌های ۲۰۲۱ و المپیک توکیو دو هدف اصلی والیبال در سال ۱۴۰۰ است. رقابت‌های لیگ ملت‌ها که از ششم خرداد تا هفتم تیر به صورت متمرکز در ایتالیا برگزار می‌شود، اولین آزمون آلکنو در تیم ملی والیبال است. رقابت‌هایی که یک نوع رقابت آماده‌سازی برای المپیک است. به همین خاطر گفته می‌شود با نظر ولادیمیر آلکنو، تیم ملی کشورمان امسال با تعداد بازیکنان بیشتری (بیش از ۱۴ بازیکن) به رقابت‌های VNL اعزام می‌شود تا سرمربی فرصت بیشتری برای بررسی و ارزیابی دقیق‌تر بازیکنان در شرایط مسابقه داشته باشد و بهترین نفرات را برای حضور قدرتمندانه در بازی‌های المپیک انتخاب کند.

پس از این رقابت‌ها، والیبال آماده حضور در مسابقات المپیک در مرداد‌ماه می‌شود. تیم کشورمان در این رقابت‌ها با تیم‌های ژاپن، لهستان، ایتالیا، کانادا و ونزوئلا همگروه شده و به گفته مسئولان فدراسیون، والیبال به دنبال کسب یک نتیجه تاریخی و رفتن روی سکو در این مسابقات است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار