انتقاد رئیس بسیج اصناف از بازار نابسامان مرغ در استان‌های کشور
کد خبر: 1042587
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004NDv
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۵:۳۰
رئیس سازمان بسیج اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی کشور از وضعیت نابسامان بازار مرغ و عملکرد ضعیف مسئولان دستگاه‌های ذیربط در استان‌های مختلف کشور به شدت انتقاد کرد.
سجاد مرسلی

سرویس ایران جوان آنلاین: رئیس سازمان بسیج اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی کشور با انتقاد از وضعیت نابسامان بازار مرغ در استان‌های مختلف کشور، به عملکرد ضعیف مسئولان دستگاه‌های ذیربط اشاره کرده و گفت: دسترسی به گروهی از مسئولان در این ایام خاص امکانپذیر نیست. زیرا چند روز مانده به پایان سال کشور را برای گذراندن تعطیلات نوروزی ترک کرده و امکان برقراری هیچ ارتباطی با آن‌ها وجود ندارد. این در حالیست که در این شرایط سخت مسئولیت خطیری به عهده آنهاست.


دکتر غلامرضا حسن‌پور ادامه داد: به فرموده پیامبراعظم (ص) هرکس یک شب در آرزوی گرانی بر امت من باشد، خداوند اعمال او را تباه می‌کند.


عضو هیئت عالی نظارت برسازمان‌های صنفی افزود: باکمال تأسف و تعجب هر روز شاهد گرانی‌های بی‌دلیل و سازماندهی شده‌ایم که مورد اخیر آن گرانی مرغ توسط قرارگاه به اصطلاح ساماندهی به مسئولیت وزیرکشاورزی و عضویت برخی وزارتخانه‌ها و نمایند‌گانی از سایر قوا هستیم.


وی تصریح کرد: وقتی مسئولان محترم در سطوح مختلف نتوانستند معضل تأمین، تولید و توزیع مرغ را حل کنند، به یک‌باره تسلیم برخی زیادی‌خواهی‌ها شده و به جای حل مسئله، صورت مسئله را پاک کردند و ناگهان قیمت مرغ در اولین جلسه قرارگاه ساماندهی مرغ بیش از ۲۰ درصد افزایش یافت!


به گفته حسن‌پور ادعای اولیه آقایان مسئول به ویژه در وزارت کشاورزی، در تمام جلسات اعم از جلسات وزارتخانه و مجلس شورای اسلامی که بنده نیز حضور داشتم و رسانه‌ها به آن پرداختند این بود که در تأمین و تولید مرغ هیچ‌گونه مشکلی نیست و تمام مشکلات به توزیع و نظارت برمی‌گردد.


وی تأکید کرد: برای رفع این مشکل ادعایی، و به درخواست وزیرصنعت، معدن و تجارت، بسیج اصناف کشور با ارائه طرح «کاسب امین» و طرح «همیاران بازرسی» واردمیدان شد و بدون هیچ چشم داشتی و با ساماندهی نیرو‌های داوطلب در مرحله اول حدود ۱۰ هزار واحد صنفی امین را برای توزیع اقلام ضروری به ویژه مرغ به سازمان‌های صمت سراسر کشور معرفی نمود و ۴ هزار بازرس افتخاری نیز در اختیار اتاق اصناف و سازمان‌های صمت قرارداد ولی با کمال تأسف مرغ مورد نیاز مردم هیچ‌گاه تأمین نشد و مقدارمرغ توزیع شده با میزان مصرف تفاوت فاحشی داشت.


رئیس بسیج اصناف کشور گفت: به طور مثال در روز‌های دهم، یازدهم و دوازدهم فروردین کل مرغ توزیع شده برای مصرف استان تهران (تهران بزرگ و شهرستان‌ها) به طور میانگین ۲۵۰ تن بود در حالی که مصرف خانوار در استان تهران در شرایط عادی حدود هزار تن است. به عبارتی در دوماه گذشته هیچ‌گاه نیاز هزار تنی استان تهران به‌رغم همه ادعا‌ها مبنی بر جوجه‌ریزی گسترده و حتی ادعای توانمندی در صادرات مرغ، تأمین نشد.

سؤال اساسی اینجاست که علت کمبود مرغ و چند نرخی شدن آن و ایجاد بازار سیاه چیست؟


حسن‌پور اظهار داشت: افزایش قیمت مرغ چه رابطه‌ای با اشباع بازار دارد؟ این سؤال می‌تواند یک پاسخ داشته باشد و آن اینکه دست‌هایی برای ایجاد کمبود کاذب مرغ در کار بوده تا همه را مجبور به تمکین در خصوص افزایش قیمت کنند و این عوامل آشکار و پنهان موفق شدند که هم مردم را در شرایط شیوع ویروس‌کرونا در صف‌های طولانی مرغ قرارداده و هم مرغ را با قیمت آزاد حتی دو برابر قیمت مصوب بفروشند و هم در نهایت قیمت مرغ را رسماً افزایش دهند.


عضو هیئت عالی نظارت برسازمان‌های صنفی می‌گوید: این در حالیست که به گفته مسئولین تمام، نهاده‌ها با ارز ۴۲۰۰ تومانی به مرغداری‌ها تحویل داده شده و یکبار از جیب مردم این یارانه پرداخت شده است و هیچ اتفاق دیگری که بتواند در افزایش قیمت مرغ مؤثر باشد، نیفتاده است. وی تأکید کرد: قطعاً ما با افزایش قیمت مرغ مخالفیم زیرا مردم تحت فشار‌های اقتصادی هستند و سزاوار نیست که بیش از این تحت فشار قرار گیرند به‌ویژه در آستانه ماه مبارک رمضان بلکه راهکار آن را اعمال مدیریت صحیح و یکپارچه و صدور مجوز‌های جدید برای راه‌اندازی مرغداری‌ها و کشتارگاه‌های جدید به بخش خصوصی می‌دانیم.


حسن‌پور اعلام کرد: بسیج اصناف آمادگی خود را برای رفع این معضل بابکارگیری تمام ظرفیت‌ها به شرط واگذاری اختیارات کامل توسط دولت محترم، اعلام می‌دارد. همانگونه که در مدیریت ماسک در کشور کارنامه خوبی را ارائه داد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار