سرخی شهر‌ها، سوغات کرونایی مسافران
کد خبر: 1042540
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004NDA
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۰
سفر در ایام نوروز ۱۴۰۰ به رغم خواهش‌های وزیر بهداشت انجام شد و وضعیت شهر‌ها سرخ‌تر و تعداد مبتلایان افزایش یافت. سفر‌هایی که با دلهره جریمه همراه بود و فعالان گردشگری نیز از آن سودی نبردند.
سرویس جامعه جوان آنلاین: برای دومین سال ایرانی‌ها تعطیلات سال نو را با کرونا گذراندند و مثل خیلی از مردم کشور‌های دیگر نتوانستند در ایام تعطیلات به سفر بروند. تا روز‌های آخر اسفند مشخص نبود تکلیف سفر‌های نوروزی چیست. چه شهر‌هایی اجازه تردد دارند و چه شهر‌هایی ندارند.

در اسفند ماه سال گذشته محمود واعظی گفت که سازوکار جدیدی برای تعطیلات نوروزی درنظر گرفته می‌شود تا سفر‌های نوروزی مردم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در حد امکان انجام شود و در این زمینه نباید تنها چند شهر یا چند استان هدف گردشگری باشد.

بر این اساس برخی تصور کردند شهر‌های شمالی و جنوبی به دلیل اینکه در تعطیلات با هجوم گردشگران مواجه شده بودند، با محدودیت رو به رو شوند یا اینکه اجازه ورود به مسافران به آن‌ها داده نشود. تا اینکه سعید نمکی وزیر بهداشت اعلام کرد که رنگ‌های شاد برای شهر‌ها انتخاب شده است یعنی آبی و زرد و تنها ۴۰ شهر رنگ نارنجی و قرمز گرفتند.

روز ۲۵ اسفند ماه وزارت بهداشت در اطلاعیه‌ای ضمن اعلام جدول رنگ بندی شهرستان‌های نارنجی و قرمز کشور تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ بر ممنوعیت مسافرت «از» و «به» شهر‌های نارنجی و قرمز تاکید کرد.

اطلاعیه‌های خودسرانه!

در این میان برخی از فرمانداران و استانداران برعکس نظر ستاد کرونا، اعلام کردند که محدودیت‌هایی برای ورود گردشگران اعمال کرده‌اند مانند استاندار هرمزگان که گفت از ورود گردشگران جلوگیری می‌شود یا اینکه حتماً باید افراد تست منفی کرونا به همراه داشته باشند. البته تمام این محدودیت‌ها برای سفر با خودروی شخصی بود. آن هم مدلی از سفر که اوایل شیوع کرونا اعلام شد ایمن‌ترین نوع سفر است، چون به صورت خانوادگی انجام می‌شود و در فضای خودروی شخصی است و افراد لازم نیست در اتوبوس، هواپیما و یا قطاری حضور داشته باشند که فضای بسته بزرگ با افراد متعدد دارد، ولی به هر حال اعلام شد، هر نوع ترددی با خودروی شخصی مشمول جریمه می‌شود.

سال ۱۴۰۰ تحویل شد و افرادی به خانه‌های شخصی خود رفتند و عده زیادی هم در خانه ماندند و دیگرانی هم بودند که سفر رفتن را برای خود مجاز دانستند. چون هم بلیت فروخته می‌شد و مراکز گردشگری باز بود و هم الزامی برای داشتن تست در هنگام ورود به استان‌ها از راه‌های زمینی نمی‌دیدند.

در طول ایام نوروز، تعداد ۴۰ شهر قرمز و نارنجی که از قبل اعلام شده بود تردد و سفر به آن‌ها ممنوع است؛ به ۶۷ شهرستان رسید. وضعیت تهران هم نارنجی شد و ایرج حریرچی معاون وزارت بهداشت از اعمال محدودیت‌های تازه برای مقابله با همه گیری کرونا در این شهر خبر داد. حریرچی گفت: مسافرانی که در تهران هستند و پلاک غیربومی دارند از زمان اعلام رنگ نارنجی، ۷۲ ساعت فرصت دارند تا این شهر را ترک کنند. این هشدار به مسافران شهر‌هایی که به فهرست شهر‌های قرمز و نارنجی پیوسته بودند نیز داده شد که باید هر چه سریع‌تر به شهر‌های مبدا خود برگردند.

اعتراض به تغییر رنگ شاد شهرها

ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی نسبت به این موضوع اعتراض کرد و گفت: این دستورالعمل، مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا را ندارد و در ابتدای سال مقرر شد تا انتهای ایام نوروز ۱۴۰۰ به تعداد شهر‌های قرمز و نارنجی اضافه نشود.

وی ادامه داد: ما دغدغه‌های وزارت بهداشت را درک می‌کنیم و همکاری لازم را با آن‌ها داریم. مقرر بود دستورالعمل‌ها و پیشنهادات در جلسات ستاد ملی کرونا تصویب شود، اما اخیراً شاهد برخی تغییرات در تصمیمات وزارت بهداشت هستیم، ولی این دستورالعمل بی برنامگی و سردرگمی برای مردم به وجود آورده است.

تیموری به بازدید از شهر‌های مختلف گردشگری در ایران رفت و از فرودگاه مهرآباد هم دیدن و در گفتگویی اعلام کرد که مسافران در واحد‌های اقامتی اسکان کرده و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کرده‌اند.

اما در همین رابطه سیما لاری، سخنگوی وزارت بهداشت نیز از کاهش ۵۸ درصدی رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور طی ماه‌های اخیر خبر داد و گفت که این میزان از ۳۰ مهر ۱۳۹۹ تاکنون به کمترین درصد است.

بدتر از آن خبری بود که علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد مقابله با کرونا بر خلاف گفته‌های معاون گردشگری اعلام کرد و گفت که بیش از ۱۵ هزار نفر علی رغم مثبت بودن تست کرونای خود و اینکه می‌دانستند بیمار هستند به مسافرت رفتند. این نشان می‌دهد که برخی از افراد اصلاً به توصیه‌ها توجهی نداشتند و سلامتی افراد دیگر نیز برایشان بی اهمیت بوده است.

وضعیت خطرناک ترکیه و مسافران مشتاق!

از آنجا که سفر به ترکیه ارزان‌ترین سفر خارجی است؛ مردم هم از فرصت تعطیلات برای رفتن به ترکیه استفاده کردند، اما با شیوع ویروس کرونای جهش یافته و وضعیت قرمز ۸۵ مرکز استان در ترکیه و پرواز‌های مستقیم از ایران به شهر‌های پرخطر، اعتراض‌ها برای سفر به شهر‌های قرمز ترکیه از سوی متولیان سلامت بالا گرفت، ولی همچنان تور‌ها اجرا می‌شد و مسافران ایرانی می‌رفتند و بر می‌گشتند.

با شیوع ویروس کرونای جهش یافته و وضعیت قرمز ۸۵ مرکز استان در ترکیه و پرواز‌های مستقیم از ایران به شهر‌های پرخطر، اعتراض‌ها برای سفر به شهر‌های قرمز ترکیه از سوی متولیان سلامت بالا گرفت، ولی همچنان تور‌ها اجرا می‌شدمشاور وزیر بهداشت هم گفت که گردشگران و مسافران به این همسایه شمال غربی کشورمان می‌توانند ناقل ویروس کشنده کرونای انگلیسی به داخل کشور باشند.

با وجود چنین هشدارهایی، هیچ دستوری برای توقف این پرواز‌ها به سازمان هواپیمایی داده نشده بود. وزیر بهداشت هم به وزیر کشور در نامه‌ای نوشت: با توجه به شیوع گسترده بیماری کووید ۱۹ در کشور ترکیه با ویروس موتاسیون یافته، ضروری است حداکثر تا ۴۸ ساعت آینده به مدت یک هفته ایاب و ذهاب از طریق مرز‌های هوایی و زمینی با کشور مذکور متوقف شود. بدیهی است شهروندان ایرانی که در ترکیه به سرمی برند و قصد ورود به کشور را دارند و همچنین اتباع کشور ترکیه که در ایران بوده و قصد خروج از کشور را دارند، می‌توانند با رعایت پروتکل‌های مربوطه و انجام تست پی‌سی‌آر و اطمینان از عدم آلودگی اقدام به ورود و خروج کنند.

ضمناً برای هموطنانی که از مرز‌های زمینی و هوایی وارد کشور می‌شوند ایجاد قرنطینه برای موارد مشکوک یا مثبت ضروری خواهد بود. خواهشمند است دستور فرمائید استانداران محترم در این زمینه همکاری و مساعدت لازم را به عمل آورند.

افزایش آمار تردد‌ها

در طول ایام نوروز مردم به سفر می‌رفتند و برمی گشتند. روز ۶ فروردین ماه ۷۹۸۰ نفر مبتلا به ویروس شدند و در روز ۱۲ فروردین این آمار به ۱۱ هزار و ۷۵۰ نفر رسید. تا روز ۱۲ فروردین هم ۳۲ شهرستان در وضعیت قرمز، ۸۵ شهرستان نارنجی، ۲۷۲ شهرستان زرد و ۵۹ شهرستان آبی بودند.

مسافران در شهر‌ها تردد داشتند. حتی میزان تردد روزانه بین استانی از ۲۹ اسفند ۹۹ تا ۱۲ فروردین ۱۴۰۰ با ۱۴۴ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته رو به رو بود. مسافران تهرانی نیز به استان‌های قم، مازندران، قزوین، مرکزی و گیلان رفتند.

همانطور که وزارت بهداشت بار‌ها اعلام کرده بود، موج دیگری از شیوع ویروس در حال انتشار بود و باز هم در روز‌های آینده وضعیت بدتر خواهد شد.

سعید نمکی در یک پست اینستاگرامی نوشت: سفر و جمعیت سیال نمی‌گذارد طرح اجرا شود و بیماری نیز از نقاط گرفتار به مراکز پاک‌تر منتقل می‌شود. گفتیم اقتصاد گردشگری اهمیت دارد، ولی سرمایه اجتماعی نظام سلامت و هزینه‌های شیوع مجدد بیماری و اثراتش بر اقتصاد خرد و کلان کشور نیز بی اهمیت نیست.

از آن طرف وزارت میراث فرهنگی درصدد است تا وضعیت سفر‌های نوروزی را مناسب جلوه دهد. این وزارت خانه اعلام کرد که تا روز هفتم فروردین یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفرشب اقامت در مراکز اقامتی رسمی داشتیم که اگر هر فرد به‌طور متوسط سه شب اقامت داشته باشد، حدود ۴۵۰ هزار نفر طی ۱۰ روز گذشته سفر کرده‌اند.

معاون گردشگری: با سفر مسئولانه تلاش کردیم بیماری کنترل شود

معاون گردشگری کشور گفته است: مسئله مهم برای ما مدیریت بیماری کرونا است که با پیشنهاد وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تحت عنوان «سفر‌های ایمن و مسئولانه» سعی کردیم این بیماری کنترل شود.

میزان اشغال هتل‌ها در شهر‌های گردشگری کشور کمتر از ۴۰ درصد اعلام شد و باز هم مانند هر سال تنها کیش و مازندران بیشترین درصد اشغال هتل را داشتندمشاور جامعه هتلداران ایران هم اعلام کرد که «سیاست هتل گریزی وزارت بهداشت جواب داده است. به رغم جاده‌های شلوغ و پرواز‌های تکمیل و واگن‌های پر قطار؛ هتل‌ها و مراکز اقامتی مجاز که تمامی پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند؛ با درصد اشغال بسیار پایین؛ نوروز را سپری می‌کنند.»

همچنین میزان اشغال هتل‌ها در شهر‌های گردشگری کشور کمتر از ۴۰ درصد اعلام شد و باز هم مانند هر سال تنها کیش و مازندران بیشترین درصد اشغال هتل را داشتند.

از سوی دیگر راهنمایان گردشگری همچنان در برگزاری تور دچار مشکل و ممانعت بودند و مراکز گردشگری در شهر‌های قرمز تعطیل می‌شدند؛ بنابراین سفر‌های نوروزی اگر چه انجام شد، اما نه باب میل مسافرانش بود و نه برای فعالان این صنعت فایده‌ای داشت.

وزرا در سفر

اکنون با شروع موج دیگری از شیوع ویروس و افزایش آمار مبتلایان، این وزارتخانه باید پاسخ دهد که چطور توانسته مردم را به سمت داشتن سفر‌های ایمن و مسئولانه هدایت کند؟ منتها این روز‌ها مسئولان وزارت میراث فرهنگی فرصتی برای پاسخ دادن ندارند. آن‌ها به همراه اعضای انجمن دفاتر خدمات مسافرتی ایران عازم سفر به کشور ونزوئلا هستند تا روابط گردشگری دو کشور را توسعه دهند. کشوری که هم اکنون مقصد سفر ایرانی‌ها نیست. گردشگران ونزوئلایی نیز به ایران نمی‌آیند. چند روز پیش هم سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری از ممنوعیت پرواز از ۳۲ کشور به ایران بر اساس مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا خبر داد که یکی از این کشور‌ها ونزوئلا بود!

در کنار سفر وزیر میراث فرهنگی، معاون گردشگری نیز در شهر‌های مختلف ایران سفر کرد. آذری جهرمی وزیر ارتباطات هم به سفر تفریحی و خانوادگی رفت و قبل از سفر به زادگاهش، انتشار تصویر سفر خانوادگی او به آرامگاه حافظ شیرازی، واکنش منفی کاربران را به همراه داشت. این درحالی است که وزیر بهداشت مردم را قسم می‌دهد به سفر نروند. گویا در هیأت دولت، وزرا برای التماس‌های وزیر بهداشت تره هم خورد نمی‌کند!
منبع: مهـــر
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
0
0
بفرمائید چرا دولت محترم علی رغم تاکید وزیر محترم بهداشت مبنی بر عدم سفر نوروزی در جلوگیری از آن هیچ کاری نکرد فقط وقتی اوضاع خراب شده وضعیتها را جابجا میکند؟؟؟
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار