استراتژیک گمنام جنگ
کد خبر: 1042014
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004N4g
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۱
۲۵ اسفند ۱۳۶۳ سالروز شهادت سردار شهید حسن بهمنی
علیرضا محمدی
سرویس ایثار و مقاومت جوان آنلاین: شهید حسن بهمنی فرمانده عملیات تیپ ۱۰ سیدالشهدا (ع) بود که همراه شهید حاج کاظم رستگار اعتراض‌هایی را نسبت به شیوه فرماندهی وقت سپاه ایراد کردند و نهایتاً هر دوی آن‌ها به همراه شهید ناصر شیری از سمت‌هایشان کنار رفتند و در عملیات بدر به عنوان یک نیروی عادی بسیجی به شهادت رسیدند.

متولد تهران

حسن بهمنی سال ۱۳۳۱ در تهران به دنیا آمد. در جوانی به نهضت اسلامی حضرت امام پیوست و پس از پیروزی انقلاب، جزو اولین نفرات عضو سپاه شد و قدم در مسیر مبارزه گذاشت. حسن استعداد نظامی خاصی داشت. چنانچه بسیاری از تحلیلگران، وی را «استراتژیست گمنام جنگ» لقب داده‌اند.

پس از اینکه حاج کاظم رستگار فرماندهی تیپ ۱۰ سیدالشهدا (ع) را برعهده گرفت، حسن بهمنی به عنوان فرمانده عملیات این تیپ حضور چشمگیری در عملیات مختلف داشت. اولین زمزمه‌های اعتراض به شیوه فرماندهی جنگ و همین طور نحوه آموزش‌ها و مدیریت عملیات‌ها و... پس از عملیات والفجر مقدماتی و یک، از سوی بچه‌های تیپ ۱۰ سید الشهدا (ع) شنیده شد. در این اعتراض‌ها، حسن بهمنی نقش پررنگی داشت، چراکه اطلاعات و هوش نظامی وی باعث می‌شد کاستی را بیش از هر شخص دیگری درک کند و آن را همراه فرمانده شجاع خود کاظم رستگار بیان کنند.

اصوات ماندگار

از شهید بهمنی صوت‌هایی به یادگار مانده است که در آن‌ها با صراحت خاصی موارد اختلافی خود با فرمانده وقت سپاه را بیان می‌کند؛ از نحوه آموزش‌ها گرفته تا عدم حضور برخی فرماندهان قرارگاه در میدان نبرد و استراتژی‌های اخص شده و.... شهید بهمنی چه برای نمایندگان مجلس و چه برای شخص فرمانده وقت سپاه این موارد را بیان کرده و نوار‌های صوتی آن هنوز موجود است.

کناره‌گیری و شهادت

در پی عملیات خیبر و شهادت بسیاری از رزمندگان تهرانی همراه فرمانده محبوبشان حاج محمد ابراهیم همت، این‌بار اعتراض‌ها به نحوه مدیریت جنگ، با جدیت بیشتری پیگیری شدند. لشکر ۲۷ و تیپ ۱۰ هر دو متعلق به تهران بودند. فرماندهان تیپ ۱۰ پیشتر همگی جزو کادر لشکر ۲۷ بودند بنابراین نحوه شهادت حاج همت و رزمندگان تهرانی آن‌ها را برافروخته کرده بود. این‌بار نیز حاج کاظم رستگار و حسن بهمنی پرچم اعتراض‌ها را بردست گرفتند و جلسات متعددی با فرمانده وقت سپاه برگزار کردند. نتیجه اختلاف‌نظر‌ها با پیام امام مبنی بر تبعیت از فرماندهی و سلسله مراتب، باعث شد تا کاظم رستگار، حسن بهمنی و ناصر شیری از سمت‌های خود در تیپ ۱۰ کناره‌گیری کنند و در عملیات بعدی که «بدر» بود، شهید مهدی باکری از هر سه خواست به لشکر ۳۱ عاشورا بروند. آن‌ها به عنوان نیروی عادی وارد این لشکر شدند و هر سه نفرشان با اصابت یک گلوله توپ در روز ۲۵ اسفند ۱۳۶۳ در عملیات بدر و منطقه جفیر به شهادت رسیدند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار