کاهش ۷۵ درصدی اسیدپاشی در تهران
کد خبر: 1041480
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Mw4
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۱
رئیس پلیس آگاهی پایتخت گفت: در سال جاری جرم آدم ربایی ۴۰ درصد، تجاوز ۱۹ درصد، حریق عمدی و اسیدپاشی ۷۵ درصد، سرقت مسلحانه ۲۵ درصد و فقدان افراد ۱۵ درصد نسبت به سال قبل کاهش داشته است.

سرویس اجتماعی جوان آنلاین: سردار علیرضا لطفی رئیس پلیس آگاهی پایتخت در نشست خبری با خبرنگاران اظهار کرد: سال ۹۹ یک سال خاص و ویژه‌ای بود، دلیل خاص بودنش اول کرونا بود که این مؤلفه در مأموریت‌های پلیس آگاهی تأثیرگذار بود.

وی افزود: علیرغم شرایط کرونایی هیچ تعطیلی در مأموریت‌های پلیس آگاهی نداشتیم، میانگین روزانه ۱۷۰۰ نفر به مجموعه پلیس آگاهی مراجعه می‌کنند و سعی کردیم وضعیت خوبی را برای مردم ایجاد کنیم.

سردار لطفی بیان کرد: ما یک محدودیت‌هایی را برای نگهداری مجرمین باید ایجاد می‌کردیم که این کارمان را سخت کرد و همچنین اجرای محدودیت‌هایی که در سطح شهر عملیاتی می‌شود بر عهده پلیس آگاهی هم بود.

رئیس پلیس پایتخت گفت: بلافاصله خودمان را با شرایط کرونایی هماهنگ کردیم، بعد از تغییراتی که در حوزه سکه و طلا افتاد ما تغییر رفتاری را در مردم مشاهده کردیم که افراد اقدام به انباشت طلا و سکه در منازل کردند.

وی ادامه داد: افزایش قیمت خودرو، قطعات و موبایل تأثیرگذار بر افزایش سرقت در این حوزه‌ها داشت.

سردار لطفی بیان کرد: شاهد یک روند بی سابقه خرید و فروش در فضای مجازی بودیم که با اتحادیه طلا و جواهر صحبت کردیم بر این رفتار نظارت داشته باشند.

رئیس پلیس پایتخت گفت: در تهران وضعیت خوبی را در ارتباط با جرایم مربوط به پلیس آگاهی داریم. در تهران ۱۳ میلیون نفر جمعیت داریم، اما تعداد جمعیت شناور مهم است که این افراد روزانه وارد تهران می‌شوند و غروب تهران را ترک می‌کنند که این جمعیت کار پلیس را سخت می‌کند.

وی ادامه داد: بیش از ۶۰ درصد از مجرمین طبق آمار‌ها مجرمین غیر بومی هستند که این در استان‌های دیگر نیست.

به گفته سردار لطفی ۲۰ درصد از مجموعه کارآگاه‌های کشور در مجموعه پلیس آگاهی تهران بزرگ مشغول هستند.

رئیس پلیس آگاهی پایتخت گفت: عملیاتی‌ترین پلیس آگاهی، پلیس آگاهی پایتخت است، تهران عملاً تبدیل به شهر شبانه روزی شده است که ضرورت دارد بعد از کرونا برای این موضوع راه حلی داشته باشیم.

وی گفت: اولین مباحث اعلام شده با ۱۱۰ مرتبط با جرایم راهنمایی و رانندگی، دومین مبحث سایر جرایم، سومین مبحث نزاع و درگیری و موضوع سرقت چهارمین مطالبه مردم در تماس با این سامانه است.

رئیس پلیس آگاهی گفت: ۷ و نیم درصد افزایش میزان کشف و دستگیری را در امسال داشتیم، همچنین از مجموع سرقت‌هایی که در امسال اتفاق افتاده است ۷۴/۳ درصد بوده است.

سردار لطفی بیان کرد: سهم تهران نسبت به کل کشور تقریباً ۱/۷ درصد کاهش نسبت به سال قبل داشته‌ایم، همچنین در جرایم جنایی ۱۵/۵ درصد کاهش داشته‌ایم، اما متأسفانه در قتل عمد ۵ نفر افزایش نسبت به سال قبل داشته‌ایم.

سردار لطفی گفت: ۹۳/۷ درصد از جرایم جنایی را کشف کرده‌ایم.

همچنین در جرم آدم ربایی ۴۰ درصد کاهش، تجاوز ۱۹ درصد، حریق عمدی و اسیدپاشی ۷۵ درصد، سرقت مسلحانه ۲۵ درصد و فقدان افراد ۱۵ درصد نسبت به سال قبل کاهش داشته است.

وی گفت: در سرقت‌های خشن ۶ درصد کاهش داشته‌ایم و ۷۸/۶ درصد از این سرقت‌ها هم کشف کرده‌ایم. البته اولویت اول سرقت‌ها، سرقت‌های خرد است پلیس در این زمینه اقدامات خوبی داشته است، اما این سرقت‌ها با تعداد معتادان و حضور آن‌ها در شهر ارتباط مستقیم دارد.

سردار لطفی بیان کرد: ۸۴ درصد خودرو‌های مسروقه در تهران تا به امروز کشف شده است و اکثر خودرو‌ها در ۴۸ ساعت اول کشف می‌شود. ۶۷ درصد از باند‌های کیف قاپی و قاپ زنی دستگیر شده است.
۹۴ درصد از کیف قاپی‌ها منجر به کشف و به طور کلی ۶۰ درصد کیف قاپی کاهش داشته است.

به گفته رئیس پلیس آگاهی تهران ۷۶ درصد از سرقت‌هایی که از مغازه‌ها می‌شود کشف شده است.

وی ادامه داد: هزار و ۴۱۳ باند از ابتدای سال در حوزه‌های مختلف دستگیر شده است که هر باند حداقل ۳ نفر عضو دارد.

سردار لطفی گفت: لیزینگ از جرایمی بود که امسال ما را خیلی اذیت کرد و ۲۶ شرکت لیزینگی را امسال شناسایی و دستگیر کردیم. متأسفانه فعالیت شرکت‌های هرمی هم در تهران زیاد شده و جوانان را فریب می‌دهند.

وی ادامه داد: یکی از مأموریت‌های پلیس آگاهی برخورد با خودرو‌های سرقتی است، صد در صد از خودرو‌هایی که در سند نمره جمع‌آوری شده است از شهرستان به تهران آورده بودند.

رئیس پلیس آگاهی پایتخت گفت: ۸۵ درصد خودرو‌هایی پرایدی که سرقت شدند تولید سال ۸۴ به قبل بوده‌اند که سیستم؛ قفل و بست خودرو‌های ایرانی نیازمند بازبینی جدی دارد.

وی گفت: پلیس عدد قابل توجهی از محکومان فراری در سال ۱۳۹۹ دستگیر کرده است و برای سال ۱۴۰۰ هم برای این افراد برنامه داریم. البته ما به یک باندی برخوردیم که وثیقه گذار حرفه‌ای هستند و برای این محکومان وثیقه می‌گذارند و اسن افراد را از زندان بیرون می‌آوردند.

به گفته سردار لطفی بیش از ۶ هزار نفر از محکومین فراری در تهران تعیین و تکلیف شده‌اند.

رئیس پلیس آگاهی گفت: گشت آشکار پلیس آگاهی یکی دیگر از اقدامات پلیس در سال ۹۹ بود که این گشت‌ها از زبده‌ترین افراد پلیس آگاهی متشکل شده‌اند.

وی با اشاره به انتشار فیلم و عکس از تصاویر سرقت در فضای مجازی گفت: انتشار بی ضابطه این موارد موجب تشویش اذهان می‌شود و حتی می‌شود آموزش سرقت به سارقان باشد، به مردم توصیه می‌کنیم فیلم‌ها و عکس‌های خود از درگیری و سرقت را به جای اینکه در فضای مجازی منتشر کنند در اختیار پلیس قرار دهند.

سردار لطفی گفت: یکسری از این فیلم‌ها اصلاً مال ایران نیستند و با هدف تخریب جو روانی جامعه ایرانی به اسم فیلم‌های سرقت ایرانی منتشر می‌شود.

رئیس پلیس آگاهی پایتخت گفت: یک موضوعی ایجاد شده است که اگر فیلمی از درگیری و سرقت منتشر شود پلیس مجبور می‌شود سارق را دستگیر کند، این طور نیست پلیس وظیفه دارد تمام سارقان را دستگیر کند، اما شاید در نحوه اطلاع رسانی ضعیف بودیم که مردم چنین فکری می‌کنند.

وی گفت: سارقان گردنبند علی دایی از چند روز پیش در رصد پلیس برای دستگیری بودند که بعد از سرقت از علی دایی که البته این سرقت به صورت اتفاقی هم بود دستگیر شد و دستگیری این سارقان ربطی به شخص آقای دایی نداشته است.

سردار لطفی گفت: سامانه‌ای را به کار گرفته‌ایم تا بتواند چهره سارقان را حتی از روی ماسک و کلاه هم شناسایی کند.

رئیس پلیس آگاهی بیان کرد: هنوز دوربین‌های جایگاه سوخت به اداره آگاهی متصل نیست و این مطالبه ما است که این اتصال انجام شود.

سردار لطفی بیان کرد: کنترل مجرمین رها شده به ویژه در ایام تعطیلات و پایان سال یکی از کار‌های مهم و اصلی پلیس آگاهی است. پیرامون مراکز خرید با همکاری پلیس پیشگیری کار‌های گسترده‌ای انجام شده است.

وی در پایان گفت: برای تخلیه منازل در تعطیلات عید برنامه ویژه‌ای داریم و توصیه می‌کنیم که افراد به آدم‌هایی که نمی‌شناسند به هیچ عنوان اعتماد نکنند.

منبع: مهـــر
برچسب ها: اسیدپاشی ، کرونا ، تهران
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار