انتشار گزیده‌ای از اشعار شاعران جهان در رثای شهید سلیمانی
کد خبر: 1040986
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Mo6
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۷
در قالب کتاب «مرد میدان» انجام شد
کتاب «مرد میدان» گزیده‌ای از شعر شاعران ایرانی و خارجی در رثای شهید حاج قاسم سلیمانی به انتخاب میلاد عرفان‌پور توسط انتشارات مکتب حاج قاسم منتشر شد.
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: شعر جزو موفق‌ترین عرصه‌های هنری در انقلاب اسلامی است که واقعه شهادت سردار قاسم سلیمانی به طور عادی فعالان این عرصه را به جوش و خروشی برآمده از عمق جان واداشت. از همان نخستین لحظات انتشار خبر شهادت سردار قاسم سلیمانی شاعران از جمله نخستین هنرمندانی بودند که با سروده‌های خود به شهادت این سردار رشید جمهوری اسلامی ایران واکنش نشان دادند؛ صد‌ها شعر از شاعران جوان و گمنام گرفته تا شاعران چهره و مطرح کشور سروده شد و شب شعر‌های متعددی در گوشه و کنار این سرزمین برگزار گردید.

سرودن شعر در سوگ از دست دادن شهید سردار قاسم سلیمانی تنها اختصاص به شاعران ایرانی نداشت بلکه شاعرانی از کشور‌های مختلف از هند و پاکستان گرفته تا افغانستان، لبنان و سوریه نیز به سرودن اشعار مختلفی در رثای شهید قاسم سلیمانی پرداختند.

این شاعران در شعر‌های خود علاوه بر سوگ و مرثیه به شخصیت حاج قاسم و جنبه‌های مختلف زندگی او نیز پرداختند، حتی شعر‌ها در موارد بسیاری رنگ حماسی و خونخواهی نیز به خود گرفت. حالا میلاد عرفان‌پور به جمع‌آوری این اشعار در قالب کتابی با عنوان «مرد میدان» پرداخته که توسط بنیاد شهید سلیمانی منتشر شده است.

عرفان‌پور در مقدمه خود بر این کتاب می‌نویسد: «صد‌ها شعر از اصناف گوناگون شاعران ایران و جهان در این مدت سروده شده است، گردآوری گزیده‌ای خواندنی و نسبتاً جامع از این آثار ارزشمند ضرورتی بود که زمینه تألیف این کتاب شد. در کتاب حاضر که حاصل جست‌وجو و رصد بهترین سرود‌ها برای این شهید سرافراز است، تلاش شد بهترین و مؤثرترین شعر‌ها انتخاب شوند و صد البته محتمل است که از آثار خوبی از چشم ما دور مانده باشد. اگرچه بیان عظمت آن انسان شگفت، حتی به زبان شعر هم دشوار است، اما امیدواریم این مجموعه به خوبی جریان مبارک و خودجوش سرایش شعر برای شهید حاج قاسم سلیمانی را بازتاب دهد و آنچنان که شایسته است مخاطبان را به کار آید.»

اشعار این کتاب به انتخاب میلاد عرفان‌پور و با گردآوری محمدرضا شفیعی منتشر شده است، مرتضی حیدری آل‌کثیر نیز کار ترجمه اشعار شاعران عرب‌زبان را بر عهده داشته است. شعر‌هایی از شاعرانی، چون احمد بیابایی، سعید بیابانکی، محمدرضا ترکی، مهدی جهاندار، محمدمهدی سیار قاسم صرافان، محمدرضا سهرابی‌نژاد، علی‌محمد مؤدب، علی موسوی‌گرمارودی، یوسفعلی میرشکاک و... در این کتاب گردآوری شده است، در مجموع از ۹۱ شاعر ایرانی و ۱۹ شاعر خارجی اشعاری گردآوری شده است. انتشارات مکتب حاج قاسم این کتاب را در شمارگان هزار نسخه در ۲۷۲ صفحه به قیمت ۶۷ هزار تومان منتشر کرده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار