نمکی: مطلقاً موافق هیچ مسافرتی نیستیم
کد خبر: 1040798
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Ml4
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۱
در ۲۴ ساعت منتهی به روز جمعه ۱۵ اسفند ۸ هزار و ۳۶۷ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۷۰۲ نفر از آن‌ها بستری شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۶۷۳ هزار و ۴۷۰ نفر رسید.
زهرا چيذری
سرویس جامعه جوان آنلاین: با شمارش معکوس پایان سال ۹۹ و آغاز تعطیلات نوروزی، نگرانی مجموعه متولیان سلامت برای سفر‌های نوروزی و گردش ویروس کرونای انگلیسی هر لحظه بیشتر از لحظه قبل می‌شود. حالا وزیر بهداشت یک‌بار دیگر با تأکید بر اینکه مسافرت به عنوان اصلی‌ترین عامل در گردش ویروس بسیار مؤثر است، قاطعانه اعلام کرد: «به عنوان وزارت بهداشت مطلقاً موافق هیچ مسافرتی نیستیم.» رهبر انقلاب هم در سخنرانی روز گذشته خود در روز درختکاری با اشاره به اینکه امسال خطر کرونا بیشتر و فراگیرتر است، بر عمل به توصیه‌های ستاد ملی مقابله با کرونا تأکید کردند و فرمودند: «اگر سفر را ممنوع کردند، مردم به سفر نروند، بنده هم قطعاً مانند سال گذشته به سفر نخواهم رفت.»

ویروس کرونای انگلیسی حالا دیگر در اغلب شهر‌های کشور خودی نشان داده‌است، اما اوضاع خوزستان وخیم است و ویروس جهش یافته‌ای که نه مرد و زن می‌شناسد و نه پیر و جوان و حتی کودک، به جان مردم افتاده‌است. در چنین شرایطی سفر‌های نوروزی می‌تواند گردش ویروس را در کشور تسهیل کند و وضعیت نابسامان خوزستان را به دیگر نقاط کشور تسری دهد؛ اتفاقی که اگر رخ دهد، کار از دست نظام سلامت خارج می‌شود و شاید روز‌هایی سیاه‌تر از آبان ماه امسال و مرگ‌های ۵۰۰ نفری را تجربه کنیم. طبق آخرین گزارش‌ها، در ۲۴ ساعت منتهی به روز جمعه ۱۵ اسفند ۸ هزار و ۳۶۷ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۷۰۲ نفر از آن‌ها بستری شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۶۷۳ هزار و ۴۷۰ نفر رسید. در همین زمان، ۸۱ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری به ۶۰ هزار و ۵۱۲ نفر رسید. تا کنون یک میلیون و ۴۲۸ هزار و ۸ نفر از بیماران بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. ۳ هزار و ۷۶۷ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. در حال حاضر ۱۱ شهرستان قرمز، ۳۲ شهرستان نارنجی، ۲۵۱ شهرستان زرد و ۱۵۴ شهرستان آبی هستند. شهر‌های آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، خرمشهر، دزفول، دشت آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه در وضعیت قرمز قرار دارند.

مطلقاً موافق هیچ مسافرتی نیستیم

سعید نمکی، وزیر بهداشت از رسیدن نوروز و سفر‌های نوروزی نگران است. وی با تأکید بر اینکه مسافرت به عنوان اصلی‌ترین عامل در گردش ویروس بسیار مؤثر است، افزود: «به عنوان وزارت بهداشت مطلقاً موافق هیچ مسافرتی نیستیم. فکر می‌کنیم مانند سال گذشته که ایستادیم و گفتیم از ۲۵ اسفند فرصتی برای احیا و بازتوانی کادر بهداشت داشته باشیم، امسال هم باید از رفت و آمد‌ها جلوگیری کنیم؛ این در حالی است که سال گذشته ویروس ووهان بود با قدرت ابتلا و کشندگی کمتر، اما اکنون در خوزستان صحنه‌های دردناکی می‌بینیم. در عرض ۴۸ ساعت ریه پر است و فرصت به ما نمی‌دهد. با چنین ویروس سهمگینی می‌خواهیم مسافرت هم برویم؟»

ناچاریم برای حفظ سلامت مردم روی پروتکل‌ها بایستیم

نمکی با بیان اینکه می‌دانیم مردم خسته‌اند و حوصله‌شان سر رفته و صنعت توریسم آسیب جدی دیده تصریح کرد: «همه دنیا این‌طور است، ولی ناچاریم برای حفظ سلامت مردم روی برخی پروتکل‌ها بایستیم. یکی از دغدغه‌های ما همین تعطیلات نوروز است و پیشنهاد ما این است که تردد و مسافرت نباید باشد. از جاده‌های پرازدحام و تردد‌های بی‌رویه و درهم آمیختگی جمعیت آلوده از اقصی نقاط و انتقال یک ویروس موتاسیون یافته به شدت اضطراب داریم.»

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه با آنچه در خوزستان در حال رخ دادن است نمی‌توان به آینده خوشبین بود، می‌افزاید: «با رئیس دانشگاه لرستان و بندرعباس صحبت می‌کردم و اگر بی‌توجهی کنیم، افق تاریک‌تری می‌بینم.»

وی تلویحاً درخواست ممنوعیت سفر را از مسئولان تصمیم‌گیر در ستاد ملی مقابله با کرونا خواست و تأکید کرد: «واقعاً از همه دست اندرکاران درخواست می‌کنم که مجموعه بهداشت و درمان کشور را که این اندازه تحت فشار است بیشتر مورد توجه قرار دهند، این‌ها سرمایه اجتماعی هستند و سروقامتانی را از دست دادیم که کسی نمی‌تواند جای آن‌ها را پرکند. شرمسار خانواده‌های آن‌ها هستم.»

ممنوعیت سفر به خوزستان

شهر‌های قرمز و نارنجی خط قرمز سفر‌های نوروزی هستند. علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه استان خوزستان در وضعیت قرمز است، تصریح کرد: «بر همین اساس رفت و آمد‌ها کاملاً محدود است و خودرو‌های غیربومی یا نمی‌توانند وارد استان شوند یا با جرایم سنگینی مواجه خواهند شد. عزیزان ساکن در خوزستان هم نمی‌توانند از استان خارج و به استان دیگری وارد شوند. در مورد پرواز‌ها هم محدودیت ایجاد شده‌است و افرادی که بخواهند از خوزستان با هواپیما یا قطار تردد کنند باید تست منفی کرونا در دست داشته باشند.»

شمارش معکوس برای ورود حدود یک میلیون دوز واکسن کرونا از سبد کوواکس

روند واکسیناسیون علیه کرونا همچنان ادامه دارد. روز پنج‌شنبه ۱۴ اسفند ماه هم محموله واکسن اسپوتنیک وارد شده از روسیه در حداقل زمان ممکن از گمرک ترخیص و به مسئولان وزارت بهداشت تحویل شد.

پیش از این دو محموله واکسن کرونا از روسیه وارد کشور شده‌بود که اولین محموله ۱۶ بهمن ماه به فرودگاه امام خمینی (ره) رسید و دومین محموله نیز ۲۵ بهمن ماه، وارد فرودگاه امام خمینی (ره) شد. همچنین در دهم اسفندماه محموله واکسن کرونا ساخت کشور چین شامل ۲۵۰ هزار دوز وارد شده بود.

حالا معاون بهداشت وزارت بهداشت از ورود حدود یک میلیون دوز واکسن کرونا از سبد کوواکس مابین روز‌های ۲۸ اسفند ۱۳۹۹ تا ۸ فروردین ۱۴۰۰ و آغاز واکسیناسیون گروه دوم اولویت‌های تزریق واکسن خبر داد. رئیسی ادامه داد: «با احتساب تولید واکسن ایرانی کرونا از تیرماه به بعد، حجم بسیار زیادی واکسن به دستمان می‌رسد. هدف اول ما در واکسیناسیون کاهش میزان مرگ و میر است که با واکسیناسیون گروه آسیب‌پذیر محقق می‌شود و هدف دوم نیز قطع زنجیره ویروس است.»

با این اوصاف تا واکسیناسیون همگانی برای قطع زنجیره ویروس زمان زیادی فاصله داریم و در دسترس‌ترین راهکار رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و پرهیز از سفر برای جابه‌جایی ویروس است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار