«بارساگیت» آن‌ها و «ویلموتس‌گیت» ما
کد خبر: 1040483
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Mfz
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۳
فريدون حسن
تفاوت در قانونمندی و برخورد با متخلف را می‌شود به وضوح دید، وقتی خبردار می‌شوید که جوزپ ماریا بارتومئو، رئیس سابق بارسلونا توسط پلیس دستگیر شده، اما به چه جرمی، پاسخ روشن است؛ «بارسا گیت».

حالا این «بارسا گیت» چیست؛ جریان از این قرار است که جناب بارتومئو در طول دوران ریاستش در باشگاه بزرگ کاتالان با همکاری هیئت مدیره باشگاه بارسلونا به رسانه‌ها پول می‌داد تا در خصوص بازیکنانی مثل پیکه، مسی و دیگر افراد این تیم مطلب بنویسند. البته این موضوع با تکذیب بارتومئو در آن زمان روبه‌رو شد، ولی حالا پلیس می‌خواهد بررسی بیشتری انجام دهد. بنابراین بارتومئو بازداشت می‌شود تا برود توضیح دهد که چگونه و به چه منظوری خرج می‌کرده تا رسانه‌ها بر له یا علیه بازیکنان بارسا و حتی مسائل خصوصی آن‌ها مطلب بنویسند.

به همین راحتی، اجرای قانون و حرفه‌ای‌گری محض و کامل در فوتبال دنیا. قبلاً هم نمونه‌های زیادی داشتیم، از اولی هوینس بایرن‌مونیخ بگیرید که راهی زندان شد تا سیلویو برلوسکونی بزرگ آث‌میلان که مجبور به کار در خیابان شد. حالا هم اگر خبری از همین دست در خصوص بارتومئو شنیدید اصلاً تعجب نکنید. او تخلف کرده و باید تاوانش را پس بدهد، به همین راحتی و با همین صراحت و قاطعیت، اگر هم بی‌گناه شناخته شود که داستان تمام است.

اما اینجا در ایران، در جایی که مسئولان قدیم و جدید فوتبالش دست‌شان تا آرنج در جیب مردم است، پرونده‌ای داریم به نام «ویلموتس گیت»، پرونده‌ای با ضرر ۲۴۰ میلیاردی تومانی که ابتدا قرار بود مسببان آن محاکمه و محکوم شوند، اما هرچه جلوتر رفتیم و آب‌ها از آسیاب افتاد، متهمان وقیح‌تر و آزادتر شدند تا جایی که انتخابات برگزار کردند و باز هم صاحب کرسی شدند، حتی مسافرت خارجی رفتند و به کنفدراسیون فوتبال آسیا راپورت دادند و امروز هم کلاً انگار نه انگار که ضرری هنگفت به بیت‌المال زده‌اند و در پستوی ویلا‌ها و دفتر‌های کار آنچنانی‌شان نشسته‌اند و به ریش مردم می‌خندند.

«ویلموتس گیت» و متهمانش را بگذارید در کنار «بارسا گیت» و متهمانش، کدام یک گناه‌شان سنگین‌تر است، آن‌ها که از جیب پول دادند به رسانه‌ها یا این‌ها که بیت‌المال را فدای یک قرارداد به‌زعم خودشان خوب و عالی و صرف یک مربی یک ماهه با کارنامه‌ای پرشکست کرده‌اند. امروز «بارسا گیت» می‌تواند یک الگوی مناسب باشد برای نهاد‌های نظارتی و امنیتی که تاکنون کارشان را در پرونده «ویلموتس گیت» به درستی انجام نداده‌اند. پرونده‌ای که همه خوب می‌دانیم سرانجامی جز شکست برای فوتبال ایران ندارد، اما ظاهراً باید آرزو کنیم که‌ای کاش فقط قدری از همت و تلاش آن‌ها در نهاد‌های نظارتی و امنیتی ما هم وجود داشت تا امروز متهمان مفسد و بیت‌المال‌خور فوتبال ایران اینگونه آزادانه هر کاری که دل‌شان می‌خواهد انجام ندهند.
فوتبال آن‌ها با اهمیت دادن به چنین مسائلی روز به روز در حال پیشرفت است و ما با بی‌خیال شدن، لابی‌گری و مفسدپروری در فوتبال همچنان در حال در جا زدن هستیم. بین «بارسا گیت» آن‌ها و «ویلموتس گیت» ما، تفاوت از زمین تا آسمان است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار