عدالت در جامعه اسلامی چگونه باید باشد
کد خبر: 1040298
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Md0
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۱
" یاداشت"
عدالت و عدالت پذیری و عدالت گرایی در رفتار و منش حاکمان خواست فطری بشر است

به گزارش سعید عرفان منش خبرنگار جوان انلاین از اصفهان، حجت الااسلام والمسلمین سید محمد صادق فاطمی منش در یاداشت عدالت پذیری و عدالت گرایی نوشت؛ در حاکمیت اسلامی به وجود آمده که جمهور و اکثریت مردم آن مسلمان هستند ،و خواست آن ها عمل به دستورات ومحتویات اسلام ناب محمدی است ودر طول این چهار دهه، از انقلاب اسلامی همواره مردم با خلق حماسه سیاسی و مذهبی خود به دنبال خلق حماسه و انقلاب عدالت اجتماعی در جامعه بوده اند .

جامعه ی که به فرموده امام صادق علیه السلام مسئولان این جامعه اسلامی باید به سه اصل توجه وبه آنها جامعه عمل بپوشانند اولین از این اصول ،عدالت است .

اگر در جامعه اسلامی عدالت برقرار باشد آن جامعه ،جامعه ی زنده و پویای است اما اگر در جامعه ی اسلامی عدالت و مدعیان عدالت در جامعه به آن درست عمل نکنند آن جامعه ،به شکل یک کاریکاتوریسم سرطانی خودرا به جامعه به صورتی زشت نشان می دهد .

جامعه ی که در شهر و روستای آن عدالت اجتماعی در خور آن به چشم نخورد، و تقسیم بندی آن بر اساس تعالیم برادری و برابری رقم نخورد یکی در آن جامعه اسلامی در سطل زباله به دنبال قوت لایموت خویش بگردد تا از گرسنگی نمیرد،  و یکی دیگر  در غالب مرفع بی درد خود نمای کند .

این جامعه عدالت در آن مرده است و قطعا در مسیر  عدالت قرار ندارد ،اصل دیگر از اداره جامعه که باید مورد غفلت قرار نگیرد از نظر انسان کامل وجود نازنین امام صادق علیه السلام اصل ،عمران و آبادانی است که امروزه مسولین محترم و عزیز نظام اسلامی باید به آن توجه کنند.

جامعه درحال عمران و پیشرفت در محور عدالت اگر حرکت کند شهد و شیرینی آبادانی خود را به کام تمام ملت می چشاند و دیگر از نظر عمران و آبادانی و ثروت و قدرت اجتماعی فقیر و غنی و بالا شهری و پائین شهر به صورت اعتدال و معتدل در کنار هم در جامعه اسلامی زندگی می کنند و معظلات اجتماعی در جامعه ی که عمران و آبادانی باشد به چشم نمی خورد.

در مدیریت خُرد،  این جامعه از مدیریت شهری گرفته تا مدیریت کلان کشوری از عمران و آبادانی بهرمند می شوند و مدیریت عمران و آبادانی بر عهده حاکمان جامعه است، که با مدیریت و به شکل مهندسی به آن جامعه عمل بپوشانند،

اصل دیگر از اداره جامعه، اصل امنیت است،که در ذیل عدالت و عمران و آبادانی به وجود آمده در جامعه اسلامی قطعا امنیت روحی و روانی و شغلی و جغرافیای و مصادیق دیگر امنیت خود نمای می کند تا جای که آحاد این جامعه حاضرند جان خود را فدای اهداف آرمان های سیاسی و امنیتی جامعه ی اسلامی خویش کنند.

این مثلث اگر در مدیریت خُرد و کلان خود را نشان بدهد ، قطعا مدینه ی فاضله می شوداینجاست که باید در جهت این چنین جامعه ی حرکت و با بصیرت افزایی به آن جامه ی عمل پوشاند.

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار