هفته نزولی بورس تهران
کد خبر: 1039948
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004MXM
تاریخ انتشار: ۰۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۴:۰۰
بورس در هفته اول اسفند روند نزولی داشت و ارزش معاملات نشان می‌دهد تقاضای کمی برای انجام معامله در بازار وجود دارد.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش فارس، بورس در هفته اول اسفندماه روزگار خوشی نداشت. رکود موجود در اقتصاد کشور به بازار سرمایه نیز رسید. این بازار چند هفته‌ای می‌شود که دیگر رونق قبل را ندارد، حتی در اتفاقی عجیب در عرضه اولیه که این هفته وارد بورس شد، برخی از سهامداران توانستند سهم را در کف قیمت خریداری کنند. بررسی آنچه در هفته‌های گذشته رخ داده‌است، نشان می‌دهد بازار سرمایه وارد یک فاز بی‌تفاوتی به رخداد‌ها و اتفاقات مثبت و منفی شده‌است. حجم پایین معاملات و تغییر بسیار اندک شاخص کل و شاخص هموزن می‌تواند این مسئله را تأیید کند. شاخص کل در هفته اول اسفند با روندی نزولی، اما کم‌شیب، در مجموع کل هفته با افتی ۶۳/۲ درصدی مواجه شد. شاخص کل در تمام روز‌های هفته گذشته منفی بوده‌است. نکته قابل‌توجه در این بین مطابق با گزارش سازمان بورس، دو ایستگاه معاملاتی و ۲۳ مورد دسترسی برخط سهامداران به دلیل تخلف بسته شده‌است.

شاخص کل در هفته ابتدایی اسفندماه ۳۲ هزارو ۵۶۵ واحد کاهش یافته‌است. این مسئله می‌تواند نقدشوندگی بازار سرمایه را به شدت تهدید کند. نماد‌های شاخص‌ساز در اکثر روز‌های هفته منفی بوده‌اند و بیشتر در صف فروش معامله شده‌اند. البته در شاخص کل هموزن کمی تفاوت دیده‌شد. با اینکه این شاخص نیز مانند شاخص کل تمام روز‌های هفته گذشته منفی بود، اما شاخص کل هموزن میزان منفی کمتری خورد. شاخص کل هموزن با کاهش ۴ هزارو ۵۷۰ واحدی در طول هفته مواجه شد. با نگاهی به روند معاملات در هفته‌های گذشته و به‌خصوص ارزش معاملات می‌توان دریافت که تعداد معاملات و ارزش معاملات افت محسوسی داشته‌است. بعد از ۱۹ آبان، تاکنون سابقه نداشته‌است که ارزش معاملات به زیر ۱۰ هزار میلیارد تومان برسد؛ اتفاقی که در روز یکشنبه هفته گذشته رخ داد.

روز چهارشنبه نیز ارزش معاملات رشد قابل‌توجهی داشته‌است که این مسئله به عرضه اولیه شرکت اپال باز می‌گردد. رکود حاکم بر بازار سرمایه با ادامه شرایط فعلی و عدم استقبال بازار از نماد‌های شاخص ساز می‌تواند ادامه‌دار باشد. در این شرایط و با توجه به عدم تقارن در دامنه نوسان هنوز بسیاری از نماد‌ها در حالت منفی ۲ و صف فروش نیز نمی‌توانند حتی چند دهم درصد نیز قیمت پایانی را پر کنند و برخی نماد‌ها نیز قیمت پایانی آن‌ها به دلیل معامله کمتر از ۱۰ هزار سهمی آنها، صفر باقی می‌ماند. اما در همین هفته یکی از نماد‌هایی که به دلیل رشد مداوم قیمت‌های جهانی توانست خود را از صف‌های فروش جدا کند و به صورت متعادلی معامله شود، نماد شرکت ملی مس ایران بوده‌است. قیمت جهانی مس به قیمت تاریخی ۹ هزارو ۳۰۰ دلار رسیده و این مسئله سبب شده‌است که فملی در بازاری که اکثر نماد‌های بزرگ در صف فروش قرار دارند، به صورت متعادل و در رنج مثبت معامله شود.

تعداد یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون سهم، معادل ۷ درصد از سهام شرکت فرآوری معدنی اپال کانی پارس با نماد اپال روز چهارشنبه در بورس تهران عرضه اولیه و کشف قیمت شد. تعداد یک میلیارد و ۱۲۰ میلیون سهم جهت عرضه به عموم و تعداد ۲۸۰ میلیون سهم جهت عرضه به صندوق‌های سرمایه‌گذاری بود. کف قیمت اپال یک هزارو ۲۰۰ و سقف قیمت آن هزارو ۲۵۰ تومان تعیین شده‌بود؛ یعنی بازار برای انجام این عرضه اولیه حدود هزارو ۷۵۰ میلیارد تومان نقدینگی نیاز داشته‌است.

اما نکته قابل‌توجه در این بین عرضه ۱۶۹ میلیون سهم از نماد اپال در کف قیمت بود. حدود ۷/ ۲ میلیون نفر در این عرضه اولیه شرکت داشتند. بیشترین آمار مشارکت در عرضه‌های اولیه مربوط به نماد بپیوند می‌شد که حدود ۵/ ۵ میلیون سهامدار در آن شرکت داشتند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار