دستگاه آب شیرین کن کشاورزی | قیمت، خدمات و مزایا استفاده در افزایش راندمان کشاورزی
کد خبر: 1039276
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004MMW
تاریخ انتشار: ۰۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۹

دستگاه آب شیرین کن کشاورزی | قیمت، خدمات و مزایا استفاده در افزایش راندمان کشاورزی

رپورتاژ آگهی/ شرکت فنی و مهندسی آتیه انرژی تلاش با بیش از ۲۰ سال سابقه درخشان در زمینه مشاوره ساخت نصب و اجرای سیستم‌های تصفیه آب و تصفیه پساب مفتخر است در این مطلب توضیحاتی در باره حل مشکل آب شور و ساخت و خدمات دستگاه آب شیرین کن کشاورزی با بهترین قیمت وکیفیت را صورت کامل و جز به جز برای کشاورزان و علاقمندان به این رشته شرح دهد.

 تأثیر آب تصفیه شده با دستگاه آب شیرین کن در بالا رفتن راندمان کشاورزی

 نظر به اینکه هر چه قدر آبی که در صنعت کشاورزی استفاده می‌گردد تی دی اس«TDS» پایین‌تری داشته باشد راندمان محصول تولیدی بالاتر می‌گردد، لذا کشاورزان برای کشت یک محصول اولویت خود را بر روی میزان سختی آب قرار می‌دهند.

هرچقدر ما به سمت کم‌آبی پیش می‌رود متاسفانه چاه‌های کشور نیز به سمت شوری جلو می‌روند و به همین دلیل در چند سال گذشته استفاده از آب شیرین کن کشاورزی، با استقبال کشاورزان مواجه شده است مخصوصاً کشاورزانی که کشت‌های گلخانه‌ای دارند باید از سیستم آب شیرین کن اسمز معکوس استفاده نمایند، زیرا محصولات گلخانه‌ای برای این که بالاترین راندمان را داشته باشد باید آبی که استفاده می‌شود دارای املاح کم می‌باشد لذا کشاورز ناگزیر به استفاده از آب شیرین کن کشاورزی می‌شود.

متاسفانه در طی سالهای اخیر حفر چاه‌های غیر قانونی و برداشت از منابع زیرزمینی بسیار بالا رفته و همین برداشت بی رویه باعث شور شدن آبهای زیرزمینی همچنین بالا رفتن TDS (کل املاح جامد موجود در آب) و کاهش راندمان محصولات کشاورزی را در پی داشته است.

تنها راه از بین بردن کامل شوری آب و پایین آمدن کل املاح موجود در آب استفاده از آب شیرین کن کشاورزی به روش اسمز معکوس می‌باشد که تکنولوژی تقریباً رایجی در سراسر دنیا می‌باشد. شرکت آتیه انرژی تلاش در سراسر کشور پروژه‌های خوبی اجرا نموده است که رضایت کشاورزان محترم را نیز در پی داشته است.

ساخت دستگاه  آب شیرین کن کشاورزی با حداقل دور ریز آب از تخصص های ویژه این شرکت مهندسی می باشد.

اصول کار دستگاه آب شیرین کن کشاورزی با استفاده از ممبران تصفیه آب می باشد که آب با فشار بالا به سمت ممبران که یک غشاء نیمه تراوا است هدایت می شود که در این مرحله آب تصفیه شده که  قابلیت عبور از منافذ ریز ممبران را دارد به سمت لوله خروجی که مربوط به آب تصفیه شده است می رود ولی آب سخت و سنگین به سمت فاضلاب دستگاه آب‌ شیرین‌کن هدایت می‌شود و از دستگاه خارج می گردد

دستگاه آب شیرین کن کشاورزی | قیمت، خدمات و مزایا استفاده در افزایش راندمان کشاورزی

مزایای دستگاه آب شیرین کن کشاورزری برای کشاورزی و گلخانه چیست ؟

نفوذپذیری آب درخاک توسط آب شیرین کشاورزی بالا می‌رود.
آب شیرین کن کشاورزی مصرف آب را بهینه می‌کند زیرا تاثیرگزاری آب شیرین بمراتب بالاتر از آب شور است.
میزان سم وکود شیمیایی در آب خروجی از آب شیرین کن کشاورزی پایین می‌آید.
کم شدن تجمع نمک در روی خاک و بالا رفتن حاصلخیزی خاک.
تقویت عملیات فتوسنتز و در نهایت بالار رفتن رشد گیاه.
کوتاه‌تر شدن سرعت جوانه زنی، قابلیت جذب بهتر ریز مغذیها و در نهایت محصولی که تولید می‌گردد دارای املاح معدنی بیشتری است.
خروجی آب دستگاه آب شیرین کن کشاورزی، خاک و منطقه توسعه ریشه را بهتر شستشو می‌دهد.
بعد از استفاده از آب شیرین کن کشاورزی شاهد افزایش محسوس کمیت محصولات کشاورزی هستیم.

شیوه عملکرد دستگاه آب شیرین کن به روش اسمز معکوس

دستگاه‌های آب شیرین کن کشاورزی اسمز معکوس دارای ۳ پیش تصفیه شامل مخزن شنی جهت حذف املاح و همچنین ناخالصی‌های درشت موجود در آب و مخزن کربن اکتیو جهت حذف مزه بو رنگ طعم و کلر آزاد محلول در آب می‌باشد در ادامه پیش تسویه سوم شامل هوزینگ و فیلتر میکرونی که وظیفه آن حذف املاح کوچک تا ۵ میکرون می‌باشد (در موارد خاص دقت این فیلترها به ۱ میکرون ۰.۵ میکرون و ۰.۲ میکرون تغییر پیدا می‌کند)، فشار این سه پیش تصفیه از طریق پمپ ورودی که در ابتدای دستگاه طراحی شده تأمین می‌شود.

فرایند تصفیه آب شیرین کن چگونه است ؟

آبی که از پیش تصفیه‌ها عبور داده شده به پمپ فشار بالا (طبقاتی) می‌رسد سپس این پمپ با فشار بسیار بالا آب را به درون ممبران ها که هسته اصلی دستگاه تصفیه آب می‌باشد پمپ می‌کند، برای تصفیه آب باید آب از منافذ ممبران بتواند عبور کند به همین دلیل نیاز به فشار بالا داریم که پمپ طبقاتی این فشار را برای ما تأمین می‌کند.

آب خروجی از ممبران دو خروجی دارد اول آب تصفیه شده که حدود ۷۰ درصد است و دوم آب پساب که دور ریز و غیرقابل استفاده است و با توجه به آنالیز آب حدود ۳۰ الی 50 درصد می‌باشد.

دستگاه آب شیرین کن کشاورزی | قیمت، خدمات و مزایا استفاده در افزایش راندمان کشاورزی

آب شیرین کن صنعتی در چه جاهایی کاربرد دارد؟

در سیستم‌های صنعتی، در دیگهای بخار، کولینگ تاور، سیستم‌های حرارتی و تهویه مطبوع
برای تولید آب مقطر در زمینه داروسازی و بیولوژیکی
استفاده در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی‌ها
تصفیه پساب‌های صنعتی بعد از حذف فیزیکی اولیه
استفاده برای مصارف کشاورزی و گلخانه‌ها زمانی که با آب‌شور نمی‌توان کشت انجام داد

مزایای استفاده از آب شیرین کن به روش اسمز معکوس نسبت به بقیه روش‌ها

با توجه به قیمت معقول نسبت به بقیه روش‌ها صرفه اقتصادی بیشتری دارد
مصرف پایین انرژی نسبت به روش تقطیری
ممبران های دستگاه اسمز معکوس ضد باکتری و ویروس می‌باشد و آبی که این دستگاه تولید می‌کند دارای این موارد نیست

قطعات و تجهیزات مورد استفاده در آب شیرین کن صنعتی

همانطور که میدانید دستگاه آب شیرین کن اسمز معکوس به صورت آماده وجود نداره بلکه با مونتاژ قطعات روی شاسی بر اساس نیاز خریدار و آب ورودی به دستگاه طراحی و ساخته می‌شود اگرین قطعات مونتاژ شده از کیفیت مناسبی برخوردار نباشند دستگاه به صورت پی درپی دچارخرابی و مشکلات متعدد فیزیکی و برقی می‌شود.

بعضی از قطعات مهم دستگاه تصفیه آب که باید قبل از خرید آب شیرین کن کشاورزی به برند و نوع آن‌ها توجه گردد شامل موارد زیر می‌شود:

پیش تصفیه‌ها
ممبران ها و وسل ها (محفظه‌ای که ممبران ها داخل آن هستند)
پمپ طبقاتی و پمپ ورودی
نوع و جنس لوله کشی
تابلو برق
ابزار اندازه گیری دقیق شامل گیج‌ها، فلومترها، هایپرشر و لوپرشر

سیستم اسمز معکوس در کشاورزی و صنعتی از لحاظ طراحی ساخت اجرا و قطعات یکسان است اما تنها تفاوت آن در طراحی پمپ فشار بالا می‌باشد.

همانطور که میدانید اگر فشار پمپ طبقاتی بیش از حد باشد املاح بیشتر از ۲ تا ۵ درصد از ممبران عبور می‌کنند و چون کشاورزان معمولاً به آب خیلی شیرین یا مقطر احتیاجی ندارند می‌توان فشار پمپ طبقاتی را بیشتر طراحی نمود تا میزان آب بیشتری در اختیار کشاورز قرار گیرد، البته راهکار دیگری نیز وجود دارد که می‌توان با قرار دادن یک شیر میکس آب تصفیه نشده را با آب تصفیه شده میکس نمود تابه تی دی اس دلخواه برسد که روش دوم معمولاً رایج‌تر است و در تمام دستگاه‌های ساخت این شرکت لحاظ می‌شود.

طرح آبیاری مغناطیسی در کشاورزی برای کشاورزانی که توان خرید آب شیرین کن اسمز معکوس را ندارند

همانطور که در توضیحات بالا گفته شد تنها راه حذف شوری آب استفاده از آب شیرین کن‌ها می‌باشد حال پکیج مغناطیسی دقیقاً همان چیزی است که اگر بودجه یا محدودیتی برای استفاده از آب شیرین کن دارید برای کاهش تاثیرات منفی شوری آب می‌توانید از آن استفاده کنید.

زمانی که آب از پکیج مغناطیسی عبور داده می‌شود باعث یونیزه شدن آب می‌گردد
آب یونیزه شده در کشاورزی فواید بسیاری دارد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد
حلالیت و نفوذ پذیری آب در خاک افزایش یافته و بهتر به ریشه می‌رسد
باعث زودرس شدن محصول و افزایش کیفیت و کمیت آن می‌شود

همچنین در آبیاری قطره‌ای آب مغناطیسی باعث می‌شود که رسوب گذاری در لوله‌ها و نازل‌ها بسیار بسیار کمتر شده و راندمان بالا رود، با ایجاد میدان مغناطیسی تا 30 درصد می‌شود تاثیرات منفی شوری آب را کاهش داد. مخصوصاً برای محصولاتی که صرفه اقتصادی ندارد که از آب شیرین کن کشاورزی استفاده کنیم.

در دوره‌ای که تمام شغل‌ها و فعالیت‌ها به سمت تکنولوژی روز دنیا در حرکت می‌باشد کشاورزی نیز از این قاعده مستثنا نیست.

کشاورزان محترم که زحمات و تجربیات خود را با علم روز دنیا مانند نصب آب شیرین کن و یا استفاده از پکیج مغناطیسی پیش ببرند می‌توانند بهترین بهره برداری را از محصول خود داشته باشند و در همان برداشت اول محصول خود هزینه آب شیرین کن و پکیج مغناطیسی را پوشش دهند.

البته نگهداری از آب شیرین کن کشاورزی بسیار در صرفه جویی در هزینه‌ها مهم می‌باشد، برخی از فعالیت‌هایی که از صرف هزینه بیهوده جلوگیری می‌کند و باعث طول عمر دستگاه می‌شود شامل موارد زیر می‌باشد:

بک واش به موقع و منظم پیش تصفیه‌های شنی و کربنی
چک کردن مداوم فیلترهای میکرونی

استفاده از سیستم سی آی پی در زمان خاموشی دستگاه به مدت یک روز یا بیشتر (دستگاه‌های طراحی شده توسط شرکت آتیه انرژی همگی شامل این آپشن می‌باشند که در زمانی آب تصفیه نشده داخل دستگاه است و می‌خواهیم چند روز یا چند وقت از دستگاه استفاده نکنیم با هدایت آب تصفیه شده از مخزن به داخل ممبران ها باعث می‌شود که آب کثیف داخل ممبران ها رسوب‌گذاری نکند)

چک کردن فشار آب قبل از رسیدن به دستگاه
چک کردن فشارهای بعد از پیش تصفیه‌ها و قبل و بعد از ممبران
چک کردن فلومترهای آب تولید و پساب

 جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت رسوبگیر (http://www.rosoobgir.com/ )  مراجعه نمایید.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار