تشکیل ستاد ملی کرونا نشأت‌ گرفته از تجربه دوران دفاع مقدس است
کد خبر: 1039254
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004MMA
تاریخ انتشار: ۰۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۴
روحانی:
رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما تا امروز ۵۸ جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا را تشکیل دادیم، گفت: تشکیل چنین نهاد موقتی شاید از تجربه‌ای که در دوران دفاع مقدس داشتیم، نشأت گرفت.

سرویس سیاسی جوان آنلاین: حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز( شنبه) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به گذشت یک سال از شیوع کرونا در کشور اظهار داشت: پارسال درست نزدیک این ماه متوجه شدیم که این ویروس وارد کشور شده است. شاید چند روز قبل ‌ویروس وارد شده بود اما آن روز تست تشخیصی به ما گفت که کرونا وارد کشور شده است.‌

وی عنوان کرد: از همان اولین روز که فهمیدیم این ویروس وارد کشور شده است در هیئت دولت تصمیم گرفتیم به مردم اعلام شود که این ویروس وارد شده و افرادی مبتلا شده‌اند. البته بعضی شبهه داشتند که نزدیک انتخابات است و دو سه روز دیگر انتخابات است و آیا این را بگوییم یا نگوییم؟ من گفتم تردیدی نداشته باشید، چه انتخابات باشد چه نباشد و هر مراسمی باشد این مسئله شوخی ندارد، مسأله جان مردم است و همه مردم باید مطلع شوند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه خوشبختانه از همان روز چهارشنبه به مردم کشور اعلام شد این ویروس وارد کشور شده است، گفت: بنابراین در این جهت ضد انقلاب خارج‌نشین‌ که شبهه می‌کنند دولت واقعیت را به خاطر انتخابات به مردم نگفت و دیر گفت، این یک تهمت محض و دروغ ۱۰۰ درصد است و ما از همان لحظه‌ای که متوجه شدیم به مردم اعلام کردیم. در طول این مدت هم در تمام حوادث کرونا موجی داشتیم که تعداد مرگ و میر افزایش و کاهش پیدا کرده است.

روحانی خاطرنشان کرد: مبتلایان و سرپایی‌ها را همیشه به صورت آمار دقیق به مردم اعلام کردیم و ایران جزو کشورهایی بوده است که از لحاظ اطلاع رسانی به موقع و بسیار دقیق و در هر ۲۴ ساعت یک بار آمار به روز شده را به اطلاع مردم رسانده است. این قدم اول و قدم مهم بود.

وی با بیان اینکه قدم دوم، کار بزرگ ساختاری بود، تصریح کرد: شما می‌دانید در کشورهای دیگر هم مقابله با کرونا وجود دارد و ممکن است مشکلاتی پیش بیاید که آن مشکلات در مراجعی مورد بررسی قرار گیرد. اما از لحاظ ساختاری در کشور ما کار بسیار بزرگی صورت گرفته است. در شنبه شورای عالی امنیت ملی تشکیل شد و در آنجا بحث کردیم و به این نتیجه رسیدیم که یک ستادی تحت عنوان ستاد ملی مبارزه با کرونا باید این امر را بر عهده بگیرد.

رئیس جمهور ادامه داد: اینکه افراد چه کسانی باشند، ترکیب چگونه باشد، اختیارات چه باشد و رئیس ستاد چه کسی باشد همه در جلسه مفصل بحث و مصوبه‌ای تدوین شد و در آن جلسه تصویب شد و خدمت مقام معظم رهبری فرستادیم و ایشان این مصوبه را تایید کرد و ابلاغ شد.

روحانی خاطرنشان کرد: بر مبنای همین مصوبه پنجاه و هشت جلسه تا امروز تشکیل شده است. امروز پنجاه و هشتمین جلسه‌ای است که در طول یک سال گذشته، جلسات ستاد ملی را تشکیل دادیم. البته این غیر از کمیته‌های مختلف و قرارگاه‌ها است. نیروهای مسلح برای کمک، قرارگاه خاص دارد و همه اینها کار می‌کنند.

وی بیان کرد: تشکیل چنین نهاد موقتی برای کرونا، شاید نشأت گرفت از تجربه دوران مقدس باشد. در دوران دفاع مقدس هم در مقطعی متوجه شدیم سازوکار معمولی نمی‌تواند جنگ را پیش ببرد. این مسأله خدمت امام(ره) مطرح شد و امام اجازه داد و یک شورایی تحت عنوان شورای عالی پشتیبانی جنگ تشکیل شد که مصوبات این شورا در حکم قانون بود. یعنی به دولت و دستگاه‌های مختلف ابلاغ می‌شد. حتی در زمینه بودجه، مصوباتی که بودجه داشت، شورای عالی آن مصوبات را کم یا زیاد می‌کرد. البته این فقط برای در دوران جنگ و کمک های مردمی بود نه مسائل دیگر.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار