حق خود را از سهام عدالت بگیرید!
کد خبر: 1039172
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004MKq
تاریخ انتشار: ۰۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۵:۳۰
شمارش معکوس برای انتخاب اعضای هیئت مدیره شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت استانی در حالی آغاز شده است که هنوز بسیاری از مشمولان نه‌تن‌ها از ارزش سهام خود بی‌خبرند، بلکه در مورد اهمیت اینکه آینده سهامشان در دست چه کسانی خواهد بود نیز آگاهی ندارند!
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش ایسنا، اردیبهشت سال جاری بود که آزادسازی سهام عدالت اجرایی شد و مشمولان می‌توانستند یکی از دو روش مستقیم یا غیرمستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کنند. بر این اساس از میان حدود ۴۹‌میلیون سهامدار، تنها ۱۹میلیون نفر روش مستقیم را انتخاب کردند و حدود ۳۰ میلیون نفر دیگر روش غیرمستقیم را برگزیدند تا سهامدار شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی باشند. این در حالی است که شاید کمتر از نیمی از این ۳۰ میلیون نفر در مورد تاریخچه شکل‌گیری و نحوه فعالیت این شرکت‌ها و تأثیر عملکرد آن‌ها بر سرمایه خود باخبر هستند.

سابقه تشکیل شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به سال‌های ۱۳۸۴ و ۱۳۸۵ برمی‌گردد، زمانی که نامنویسی برای سهام عدالت کلید خورد و این شرکت‌ها شکل گرفتند تا مسئول ثبت‌نام واجدین باشند. در واقع مهم‌ترین وظیفه این شرکت‌ها ثبت‌نام مردم برای سهام عدالت بوده و شرکت‌های تعاونی سهام عدالت شهرستان و استان مسئول ثبت‌نام، جمع‌آوری و ارسال مدارک برای سازمان خصوصی‌سازی بودند.

با گذشت سال‌ها و اتمام فرآیند ثبت‌نام و اینترنتی شدن رسیدگی به امور مشمولان سهام عدالت، این شرکت‌ها فعالیتی برای انجام نداشتند، اما همواره درخواست‌هایی مبنی بر استخدام، دریافت بیمه و مستمری را از سازمان خصوصی‌سازی مطالبه می‌کردند. طی این سال‌ها چالش‌هایی از این قبیل بین سازمان خصوصی‌سازی و این شرکت‌ها که عمدتاً خانوادگی بودند وجود داشت. در نهایت نیز شرکت‌های شهرستانی منحل شدند، اما شرکت‌های استانی‌ها باقی ماندند و قرار شد مشمولانی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند، سهامدار این شرکت‌ها شوند. در حال حاضر میزان سرمایه این شرکت‌ها به تناسب تعداد افرادی که در هر استان سهام عدالت دارند متفاوت است، اما می‌توان گفت هر کدام از این شرکت‌ها سرمایه هنگفتی را در اختیار دارند.

از آنجایی که این شرکت‌ها از ابتدا برنامه و متولی مشخصی نداشتند و عمدتاً خانوادگی بودند، در انتخاب اعضای هیئت مدیره آن‌ها آنطور که باید و شاید حساسیت به خرج داده نشد و حالا به جایی رسیده‌ایم که شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی می‌خواهند از سهام افراد به عنوان سرمایه استفاده کنند. این در حالی است که ممکن است شایستگی لازم برای هدایت این سرمایه را نداشته باشند. سهام عدالت متعلق به مردم است و احتمالاً بسیاری از افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند از ارزش سهام و دارایی خود و اهمیت چگونگی مدیریت آن آگاه نیستند؛ بنابراین باید بر این نکته تأکید کرد که بهترین راه برای سهیم شدن در سرنوشت هیئت مدیره شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی برای مشمولان سهام عدالت، سجامی شدن و شرکت در مجامع الکترونیکی شرکت‌هاست که برای انتخاب اعضای هیئت مدیره انتخاب می‌شود. تنها از این طریق است که مشمولان می‌توانند در آینده سرمایه خود نقش داشته باشند و سرنوشت سرمایه‌شان را تعیین کنند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار