اصلاح ساختار بودجه مورد تأکید رهبری است
کد خبر: 1038995
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004MHz
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۴
رئیس مجلس شورای اسلامی:
رهبر معظم انقلاب دستور و تأکید ویژه برای اصلاح ساختار بودجه داشته‌اند و هیچ تصمیم و مصوبه و حتی مصلحتی نباید ما را از اصلاح ساختار بودجه دور کند، البته اصلاح ساختار بودجه در یک‌سال امکان پذیر نیست، ولی به این معنا هم نیست که آن را به سال بعد یا سال‌های بعد موکول کنیم.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش ایرنا، «محمدباقر قالیباف» در حاشیه نشست کمیسیون تلفیق برای بررسی بودجه‌۱۴۰۰ در مجلس افزود: علاوه بر بررسی بودجه باید یک‌سال آینده را نیز در نظر گرفت و نگاه بلند مدت به این موضوع ارائه دهیم، اما تاکنون بودجه‌های سالانه از برنامه‌های پنج‌ساله تبعیت نکرده و برنامه‌های پنج‌ساله هم تابع سند ۲۰‌ساله به عنوان سند بالا دستی نبوده است و گزارش قابل دفاعی از اجرای این برنامه‌ها وجود ندارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی دلیل این آسیب را قوانین یک‌ساله و مقطعی دانست و گفت: همچنین یک جغرافیا یا نهاد خاص را محدود کردیم در حالی که نباید از اصول برنامه توسعه ششم خارج شویم.

وی با تأکید بر اینکه بودجه نه متعلق به مجلس است نه دولت بلکه بودجه مردم است، اظهار داشت: پیش از هر تصمیم باید زندگی مردم را مقابل چشمان خود تصور کنیم و براساس همین مهم تصمیم‌گیری لازم را انجام دهیم.

رئیس مجلس اصلاح ساختار بودجه را مسئله مجلس و دولت ندانست و آن را مسئله نظام جمهوری اسلامی و مردم عنوان کرد و افزود: رهبر معظم انقلاب نیز دستور و تأکید ویژه برای اصلاح ساختار بودجه داشته اند و هیچ تصمیم و مصوبه و حتی مصلحتی نباید ما را از اصلاح ساختار بودجه دور کند.

قالیباف ادامه داد: اصلاح ساختار بودجه در یک‌سال امکان پذیر نیست، ولی به این معنا هم نیست که آن را به سال بعد یا سال‌های بعد موکول کنیم. این همان اشتباهی است که در گذشته انجام شده و در نتیجه گام جدی و اساسی برای اصلاح ساختار بودجه برداشته نشده‌است.

رئیس قوه مقننه با اشاره به مسئله مهم حقوق بازنشستگان و کارمندان در لایحه بودجه‌۱۴۰۰ تأکید کرد: در افزایش دستمزد و حقوق باید عدالت را رعایت کنیم و این وظیفه مهم ما در پیشگاه مردم و خداوند است.
وی تأکید کرد: در موضوع همسان‌سازی حقوق و دستمزد اقدام اشتباهی انجام شده و حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی کمتر از سایر بازنشستگان افزایش یافته و تفاوت ماهوی پیدا کرده است که این کار غلطی است.

قالیباف با بیان اینکه در بودجه باید مراقبت شود که منابعی برای درآمد لحاظ نشود که این منابع خارج از دسترس باشد، تصریح کرد: به عنوان نمونه اگر قیمت نفت به ۶۰‌دلار رسید برای لحاظ کردن این رقم باید حجم فروش را واقع بینانه لحاظ کنیم و به مشکلات برگشت این درآمد‌ها به کشور هم توجه کنیم و تصمیمی نگیریم که قابلیت اجرایی نداشته باشد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار