لطفاً به قانون اساسی مراجعه کنید
کد خبر: 1038487
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004M9n
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۲
واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی به درخواست مولوی عبدالحمید برای سپردن دولت سیزدهم به اهل سنت
لوی عبدالحمید خواسته است که پس از ۴۰ سال ریاست جمهوری شیعیان این دور از ریاست جمهوری در اختیار اهل سنت باشد. کاربران شبکه‌های اجتماعی این صحبت‌ها را خلاف قانون اساسی ایران و حتی خلاف قوانین عرفی حکمرانی در تمامی کشور‌های منطقه دانستند. آن‌ها اشاره کردند با توجه به متن قانون اساسی، مذهب رئیس‌جمهور باید مذهب اکثریت ملت ایران باشد و از سوی دیگر با توجه به جمعیت ۹۰ درصدی شیعیان در ایران، طبیعی است که مذهب رئیس‌جمهور شیعه باشد.

جوان آنلاین: تازه‌ترین سخنان مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان با واکنش‌های مختلفی در شبکه‌های اجتماعی همراه شده است. مولوی عبدالحمید خواسته است که پس از ۴۰ سال ریاست جمهوری شیعیان این دور از ریاست جمهوری در اختیار اهل سنت باشد. کاربران شبکه‌های اجتماعی این صحبت‌ها را خلاف قانون اساسی ایران و حتی خلاف قوانین عرفی حکمرانی در تمامی کشور‌های منطقه دانستند. آن‌ها اشاره کردند با توجه به متن قانون اساسی، مذهب رئیس‌جمهور باید مذهب اکثریت ملت ایران باشد و از سوی دیگر با توجه به جمعیت ۹۰ درصدی شیعیان در ایران، طبیعی است که مذهب رئیس‌جمهور شیعه باشد. کاربران همچنین از شیطنت برخی کاندیدا‌های ریاست جمهوری برای جلب‌نظر اهل سنت در انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو گلایه داشتند. برخی از کاربران نیز از مولوی عبدالحمید خواستند در برابر حمایت خود از حسن روحانی برای انتخابات ۱۳۹۶ جوابگو مردم باشد. در ادامه بخش‌هایی از واکنش‌های کاربران را می‌خوانید.

 
حسن رشوند:

‏مولوی عبدالحمید: «جمهوری اسلامی اجازه دهد، ما در انتخابات ۱۴۰۰ کاندیدا داشته باشیم. ۴۲سال دولت دست شیعیان بود، حالا چهار سال دست ما باشد.» لطفاً بگید کدام بخش کوچک از حاکمیت در بحرین ۷۰ درصد شیعه، عربستان ۱۲درصد شیعه، دست شیعیان است که اهل تسنن ایران با ۱۰درصد باید رئیس‌جمهور سنی داشته باشند؟!

سیده‌فاطمه موسوی:

‏جناب عبدالحمید! از ٤٩ کشور جهان که جمعیت اسلامى دارد حتی یکبار هم این کشور‌ها دولت را به شیعیان نسپرده و بعضاً شاهد نسل‌کشی شیعیان هم بوده‌ایم، اما در همین ٤٢ سال که ج ا به خدمت و تکریم اهل سنت پرداخته و آنان در عرصه‌هاى مختلف پیشرفت کرده‌اند تا جایی که خود شما به این جایگاه رسیده‌اید.

محمد فخر:

‏‎طبق اصل یکصد و پانزدهم قانون اساسی رئیس‌جمهور باید دارای مذهب رسمی کشور یعنی شیعه باشد. نمیدونم این جملات عین حرف جناب مولوی عبدالحمید هست یا تقطیع یا تحریف شده، ولی در صورت صحت این حرف، به قانون مراجعه کنند.

حامد کاشانی:

‏سخنان اخیر آقای عبدالحمید تبعات امنیتی جدی دارد؛ تکفیری‌ها را به سوریه‌سازی ایران امیدوار می‌کند و برخی بازیگران حریص سیاسی را به طمع صف‌بندی‌های ‎#انتخابات_۱۴۰۰ در این امور حساس مسامحه‌کار تحریک عواطف مذهبی به این شکلی که آقای عبدالحمید دارد می‌کند، زمینه شق عصای مسلمین است.

علیرضا کیان‌پور:

‏‎‎جناب مولوی عبدالحمید گرچه در قانون اساسی جمهوری اسلامی و قانون اساسی مشروطه مذهب رسمی کشور شیعه است، ولی ما مخلص شما هم هستیم؛ حالا می‌خواهید با تئوری الازهر و اخوان‌المسلمین پیش بروید یا سعودی به کدام مدل حکمرانی مطلوب تمایل دارید دوست دارید ایران عربستان شود یا مصر؟

شاهین درخش:

‏بی‌صبرانه منتظر پاسخ یکی از بزرگان که تریبون دارند به صحبت‌ها و شبهات ‎مولوی عبدالحمید در راستای کاندیداتوری برادران اهل‌تسنن برای ‎ریاست جمهوری هستم، بهتر است به این شُبهه زودتر پاسخ داده بشه، تا نفاق ایجاد نشده...

علی سیستانی:

‏اولاً این حرف‌ها بوی تفرقه میده! ثانیاً شما که این دولت رو تکرار کردی و الان مدیران ارشد استان با نظر‌خواهی از شما انتخاب میشن. آیا برای این موضوع پاسخ دادی به مردم؟! آیا برای اینکه گفتید به فلانی رأی بدین به مردم استان پاسخ دادین؟! فرار رو به جلوی خوبی نیست آقای اسماعیل زهی.

مهرداد نمازی:

ریشه حرف‌های امروز مولوی عبدالحمید را باید در انتخابات ۱۳۹۶ و جلسات انتخاباتی ایشان با روحانی، جهانگیری و نمایندگان حزب اعتدال و توسعه دانست. همان خطی که امروز نیز برخی از کاندیدا‌های ریاست جمهوری در حال تکرار آن هستند. جلسات انتخاباتی خوب و لازم است، اما باید در چارچوب قانون اساسی باشد، وگرنه جزء نارضایتی حاصلی ندارد.

محمد کرمانی:

قانون اساسی نه فقط برای شیعیان که برای همه ملت ایران و همه اقلیت‌های دینی، قومی و مذهبی است؛ بنابراین همگان باید به آن پایبند باشیم و در صورت نیاز به تغییر از مجرای درست آن یعنی مجلس جلو رویم، وگرنه اگر هر کسی بخواهد از تریبون خود به حاکمیت فشار بیاورد، قطعاً جز ناامنی حاصلی ندارد. #مولوی_عبدالحمید
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار