هدفمند‌سازی مالیات‌ها
کد خبر: 1038470
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004M9W
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۷
هادی غلامحسینی
سال‌های سال است که با خلق بدون پشتوانه پول مالیات پنهان اخذ می‌شود با چاپ پول از ارزش پول‌های موجود در برابر سایر کالا‌ها کاسته شده و در واقع دولت‌ها کسری بودجه خود را تأمین می‌کنند.

از آنجایی که چاپ پول بدون پشتوانه در شرایط رکود اقتصادی تورم قابل ملاحظه‌ای خلق می‌کند، به نظر می‌رسد اغلب مردم از این رویداد مضرور می‌شوند و اشخاصی که صاحب سرمایه می‌باشند از رویداد فوق منتفع می‌شوند، زیرا ارزش دارایی‌های‌شان با تورم جهش می‌کند.

برای درک آنچه در حوزه خلق نقدینگی می‌گذرد باید گفت متغیر مذکور سال‌٨٤ به ١٠٠‌هزار میلیارد تومان نمی‌رسید، اما پیش‌بینی می‌شود متغیر مذکور در پایان سال‌٩٩ به مرز ٣هزارو ۴۰۰‌هزار میلیارد تومان برسد. از آنجایی که ریشه رشد حجم نقدینگی در رفتار‌های دولت و سیستم بانکی است به نظر می‌رسد با توجه به ضعف رشد اقتصاد ایران نیاز است فکری به حال کنترل تورم شود. دولت‌ها مستقیم و غیر‌مستقیم کسری بودجه خود را با چاپ پول تأمین می‌کنند و در واقع این اقدام به یک منبع درآمد برای دولت‌ها تبدیل شده‌است، اما کاهش ارزش پول فاقدان دارایی را فقیر و صاحبان دارایی را ثروتمند‌تر می‌کند. به عبارت دیگر دولت‌ها شیوه‌ای از تأمین مالی را برای تأمین بودجه‌های پر اشکال خود بر می‌گزینند که آثار تبعی آن طیف وسیعی از مردم را فقیر و طیف سرمایه دار را غنی‌تر می‌کند و می‌توان مدعی شد که عده‌ای از سرمایه‌داران و بدهکاران و فعالان اقتصادی روی آثار تبعی بودجه‌ریزی‌های تورمی دولت‌ها حساب باز کرده‌اند.

به‌طور نمونه بانک‌ها به عنوان بدهکاران به سپرده‌گذاران از طریق تورم به نرخ سود منفی دست می‌یابند یا شرکت‌های در آستانه ورشکستگی از طریق تورم به امکان افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی نرخ دارایی‌ها و خروج از ورشکستگی دست می‌یابند یا صادر کنندگان با کاهش نرخ برابری ریال با سایر ارز‌ها حاشیه سودشان رشد می‌یابد.

پس باید پذیرفت بخش‌های زیادی خواستار بودجه‌ریزی تورمی و خلق نقدینگی بدون پشتوانه هستند، اما در مقابل کارگران، کارمندان، مستمری بگیران، بازنشستگان، دهک‌های متوسط و ضعیف، سپرده‌گذاران بانکی، صاحبان وجوه نقد از محل تورم آسیب دیده و قدرت خرید خود را از دست می‌دهند.

با توجه به اینکه اخذ مالیات با چاپ پول بدون پشتوانه سال‌هاست ارزش دارایی ثروتمندان افزایش داده‌است و فاصله طبقات فاقد دارایی را با تهیه مایحتاج زندگی نرمال افزایش داده‌است، مالیات باید در ایران هدفمند‌سازی شود تا از طریق مالیات از مجموع دارایی و درآمد ثروتمندان و فعالیت‌های غیر مولد هزینه دولت‌ها تأمین و خلق بدون پشتوانه پول برای تأمین کسری بودجه متوقف شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار