اهدا اولین کتاب چاپ‌سنگی ایران، وقف کتابخانۀ آستان قدس
کد خبر: 1038398
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004M8M
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۷
توسط شهروند تبریزی وقف شد
نخستین کتاب چاپ‌سنگی کشور که 193 سال قبل در تبریز به چاپ رسیده است، توسط شهروند تبریزی به کتابخانۀ آستان قدس رضوی اهدا شد.

استاد بازنشستۀ دانشگاه تبریز در سفر به مشهد مقدس، نخستین کتاب چاپ‌سنگی ایران به قدمت چاپ 1249 قمری که یک جلد قرآن کریم است را وقف کتابخانۀ مرکزی آستان قدس رضوی کرد. این کتاب میراث خانوادگی این هموطن تبریزی و همسر وی است.


مسئول امور ارزشیابی نسخ خطی آستان قدس رضوی در ارتباط با این نسخه اظهار داشت: در ایران اولین کتاب‌های چاپ سربی در سال 1233 چاپ شده و نخستین کتاب چاپ سنگی نیز در سال 1249 قمری در تبریز به چاپ رسیده که همین قرآن است.

وی ادامه داد: سرسوره‌ها به سرخی و دست‌نویس کتابت شده و تمامی اوراق قرآن نیز به صورت دستی به رنگ سرخ و لاجورد جدول‌بندی شده است.

این نسخه‌شناس اضافه کرد: در حاشیۀ صفحات این قرآن، توضیحاتی راجع به آیات از نظر صرف و نحوی و بعضاً معنی نوشته شده است.

همچنین جواد پورعلی، استاد بازنشستۀ دانشگاه تبریز و واقف این اثر بیان کرد: این نسخه متعلق به پدربزرگ پدربزرگم بوده است و دست‌نوشته‌های پدربزرگمان میرحسین جنابی که روحانی تبریز و خوشنویس بود نیز در آن دیده می‌شود.

وی افزود: از آنجا که من و همسرم خانم فاطمه جناب‌زاده اهری، دخترعمو پسرعمو هستیم، این نسخه به عمو و از ایشان به همسرم رسیده بود و ایشان نذر حرم رضوی کرد.

او در پاسخ به این سوال که آیا از قدمت این قرآن خبر داشته است، گفت: بله، می‌دانستیم قدیمی‌ترین است و از آنجا که خبر داشتیم بهترین و قدیمی‌ترین قرآن‌ها در کتابخانۀ امام رضا(ع) است، همسرم نیت کرد که آن را وقف کتابخانۀ رضوی کنیم.

ارزش مادی، اهمیتی ندارد و آنچه مهم است ارزش معنوی آن است و اینکه این قرآن در اینجا حفظ شود تا نسل آینده ببینند پیشینیان تا چه اندازه به قرآن و چاپ آن اهمیت دادند.

گفتنی است کتابخانۀ مرکزی آستان قدس رضوی بیش از 26هزار نسخه قرآن و جزوات قرآنی خطی و چاپ‌سنگی در اختیار دارد و یکی از بزرگترین مخازن نسخ قرآن کریم در دنیا به شمار می‌رود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار