حرف آخر در گام اول
کد خبر: 1037825
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Lz7
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۳
عباس حاجی نجاری
دولت جدید امریکا طبق روال گذشته مستأجران کاخ سفید از همین روز‌های آغازین روی کار آمدن، به‌زعم خود جنگ روانی پیچیده‌ای را در مواجهه با ایران بر سر برجام آغاز و با انتخاب هدفمند مسئولان مؤثر در عرصه سیاست‌گذاری و اجرایی کاخ سفید و اعلام مواضع متعارض علیه ایران، تلاش کرده است تا تحریم‌های اعمال‌شده علیه مردم ایران در دوران ترامپ را به فرصتی برای امتیاز گیری از ایران در قضیه برجام و دیگر اهدافی که ترامپ با فشار حداکثری دررسیدن به آن ناکام مانده بود، تبدیل کند. این مواضع در عین این‌که هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی‌شده است، درعین‌حال نشان‌دهنده سردرگمی دستگاه محاسباتی تیم جدید کاخ سفید در همین مراحل آغازین است.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه پیشنهادی بایدن در جلسه بررسی رأی اعتماد سنا با تکرار همان سناریوی نخ نمای وزرای سلف برای ترسیم چهره‌ای هراسناک از ایران، مدعی شد که «زمان موردنیاز ایران برای تولید اورانیوم غنی‌شده به‌منظور ساخت سلاح هسته‌ای از بیش از یک سال به ۳ تا ۴ ماه رسیده است». او به شبکه ان‌بی‌سی هم گفت که ایران اگر به روند نقض توافق هسته‌ای ادامه دهد، تنها چند هفته با به دست آوردن مواد لازم برای ساخت بمب اتمی فاصله دارد. او گفت که دولت جدید امریکا درصورتی‌که ایران به همه بند‌های توافق هسته‌ای پایبند باشد، آمادگی بازگشت به این توافق را دارد و واشنگتن می‌کوشد با همکاری هم‌پیمانانش به توافق گسترده‌تری با تهران برسد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی بایدن نیز روز دهم بهمن‌ماه در مؤسسه صلح واشنگتن می‌گوید: «رسیدگی سریع به توافق هسته‌ای با ایران برای ایالات‌متحده فوریت دارد. ایران از زمانی که ترامپ از توافق برجام خارج گردید به ساخت بمب هسته‌ای نزدیک‌تر شده است».

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید هم در یک کنفرانس خبری در همان روز می‌گوید: «پیش از در نظر گرفتن هرگونه دیدار میان مقامات ایران و امریکا، نخستین گام این است که ایران به محدودیت‌های قابل‌توجه تحت برنامه برجام پایبند باشد». سخنگوی کاخ سفید در ادامه اظهاراتش می‌گوید: «رئیس‌جمهور معتقد است که از طریق پیگیری دیپلماسی، امریکا باید به دنبال طولانی و تقویت کردن نگرانی‌های هسته‌ای و پرداختن به دیگر نگرانی‌ها ازجمله برنامه موشکی بالستیک و فعالیت منطقه‌ای ایران باشد.»

ژنرال لوید آستین وزیر دفاع دولت بایدن هم در نشست استماعی بررسی صلاحیت خود با حضور جمعی از سناتور‌ها بابیان اینکه بایدن خواستار ازسرگیری گفتگو با ایران است، درعین‌حال مدعی شد که ایران همچنان یک نیروی بی‌ثبات کننده در منطقه بوده و متحدان امریکا را درخطر قرار می‌دهد. آستین ادعا کرد دسترسی ایران به سلاح اتمی رسیدن به ثبات در منطقه را دشوارتر می‌کند. وی که در ادامه از موضوع عادی شدن روابط کشور‌های عربی خلیج‌فارس با رژیم صهیونیستی سخن گفت مدعی شد که هرگونه عادی‌سازی روابط، قدمی مثبت بوده و ایران را تحت‌فشار قرار می‌دهد.

مواضع مذکور نشان می‌دهد که تیم بایدن در مورد ماهیت و چگونگی بازگشت به برجام به‌صورت عمد تناقض‌گویی می‌کند و در تلاش برای انجام یک بازی تأخیری با ایران در چگونگی بازگشت به برجام و گرفتن امتیاز از ایران است.

اروپایی‌ها نیز که در دوران ترامپ، با عدم اجرای تعهدات برجامی خود، نهایت تلاش را همگام با ترامپ برای شکست اراده مقاومت مردم ایران به کار گرفته بودند، در دوره جدید حتی از تیم بایدن پا را فراتر گذاشته و کسی، چون مکرون رئیس‌جمهور فرانسه که خود در داخل فرانسه با مشکلات عدیده‌ای مواجه است، مدعی شده است که در مذاکرات آینده ۱+۵ با ایران، باید سران کودک کش سعودی که دستشان به خون صد‌ها هزار تن از مردم مظلوم یمن آلوده است، نیز مشارکت داده شوند.

مواضع مذکور نشان می‌دهد که اروپایی‌ها و تیم بایدن از شکست ترامپ درس عبرت نگرفته و تصور می‌کنند که با ادعای تمایل به بازگشت به برجام و البته با تداوم تحریم‌ها و به‌تبع آن شرطی‌سازی فضای داخل ایران نسبت به روند آینده مذاکرات، قادر خواهند بود تا ضمن بازگرداندن اجماع گذشته علیه ایران، مردم ایران را وادار به پذیرش همان شروطی کنند که ترامپ با تهدید نظامی و ادعای نابود کردن اقتصاد ایران نتوانست به آن دست یابد و خود همراه با تیم افراطی‌اش به زباله‌دان تاریخ پیوست.

سخنان حکیمانه رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار فرماندهان و مسئولان نیروی هوایی ارتش در روز ۱۹ بهمن‌ماه را باید خط بطلانی براین توهم و تصور دانست، آنگاه‌که با اشاره به اظهارات مقام‌های امریکایی و اروپایی در قضیه تحریم‌ها، گفتند: اولاً در جمهوری اسلامی هیچ‌کس گوشش بدهکار مهمل‌گویی‌های افراد بدون استحقاق در امریکا و اروپا نیست. ایشان افزودند: ثانیاً بر اساس منطق و استدلال، امریکا و سه کشور اروپایی که تعهدات برجامی خود را زیر پا گذاشته‌اند، حق تعیین شرط و شروط برای برجام ندارند. رهبر انقلاب اسلامی آنگاه تأکید کردند: آن‌ها صرفاً در یک برهه بسیار کوتاه در اول کار، بعضی از تحریم‌ها را موقتاً تعطیل کردند، اما بعداً تحریم‌ها را برگرداندند و حتی افزایش هم دادند، بنابراین حق گذاشتن شرط و شروط ندارند. طرفی که حق دارد برای ادامه کار برجام شرط بگذارد، جمهوری اسلامی ایران است چراکه از اول به همه تعهدات برجامی خود عمل کرد ولی آن‌ها تعهدات خود را نقض کردند. ایشان سیاست قطعی، غیرقابل‌بازگشت و عدول ناپذیر جمهوری اسلامی در خصوص برجام را که مورد اتفاق همه مسئولان کشور است، به این شکل بیان کردند: اگر می‌خواهند ایران به تعهدات برجامی خود برگردد باید امریکا تحریم‌ها را در عمل و نه با زبان و یا روی کاغذ، کلاً لغو کند، آنگاه پس از راستی آزمایی صحت لغو تحریم‌ها، جمهوری اسلامی به تعهدات برجامی خود بازخواهد گشت.

اما به‌رغم تلاش امریکایی‌ها برای طراحی و اجرای یک بازی پیچیده در برابر ایران، تفاوت شرایط ایران با دوران گذشته، چه دوران اوباما در مرحله رسیدن به توافق برجام و چه در دوران ترامپ با خروج از برجام و اعمال فشار حداکثری علیه مردم ایران، این است که ماهیت امریکایی‌ها و دشمنی آن‌ها علیه مردم ایران کاملا آشکارشده و مردم ایران دیگر فریب جنگ روانی آن‌ها را نخواهند خورد، با این تفاوت که راه خود را شناخته و با پیگیری راهبرد مقاومت فعال، قادر خواهند بود، کشور را در برابر این موج جدید جنگ روانی دشمن، واکسینه کنند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیاناتشان در روز ۱۹ بهمن‌ماه در جمع فرماندهان و مسئولان نیروی هوایی نقشه راه این مرحله از مواجهه با فزون‌خواهی‌های کاخ سفید را نیز ترسیم و یادآور شدند: در قبال دشمن و معیوب بودن دستگاه محاسباتی آن نباید ساده‌انگاری کرد، ایشان خاطرنشان کردند: عوامل دیگری نیز در موفق بودن حرکت انقلاب اسلامی مؤثر بوده‌اند که عبارت‌اند از کار و تلاش، حضور مردم درصحنه و ایمان آنان به لزوم این حضور، اعتماد به وعده الهی و طراحی‌های متقابل. رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: با نشستن و تماشا کردن هیچ کاری پیش نمی‌رود. مسئولان با حضور در میدان کار و عمل، و با اعتماد به خدا، دائماً مؤلفه‌های قدرت ملی را افزایش دهند و در عمل تولید قدرت کنند.
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
محمدرضا کیانفر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۶
0
0
امیرمحمد زارعی اصولگرا گفت: فرایند غنی‌سازی موثرترین مسیر برای لغو تحریم‌هاست.

آقای زارعی،
فرآیند غنی‌سازی خواب و خیال است زیرا هیچ کشوری حمایت نمی‌کند بلکه از چین و روسیه هم که یاران غار جمهوری اسلامی هستند دشمن می‌سازد.
برخیز ز خواب تا شرابی بخوریم، زان پیش که از زمانه تابی بخوریم.
کین چرخ ستیزخوی دیوانه مرام، چندان ندهد زمان که آبی بخوریم.

سرور گرامی،
تنها راه نجات میهن اتحاد ماست که هم‌صدا جمهوری اسلامی را تشویق به انجام دو فوریت نماییم:
1- قطع دشمنی با آمریکا برای دفع تهدیدات خارجی،
2- به رسمیت شناختن حق #آزادی_بیان مصوب قانون اساسی جهت حل مشکلات داخلی،
با تشکر از توجه شما،
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار