چین ژنوم امریکایی‌ها را جمع‌آوری می‌کند
کد خبر: 1037272
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004LqC
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۲
هشدار مرکز ضد اطلاعات امریکا
به‌رغم خوش‌بینی‌های اولیه، تنش‌ها بین چین و امریکا در دولت بایدن هم در حال تشدید است. برای اولین بار، موضوعات امنیتی مورد مناقشه بین طرفین، وارد حوزه‌هایی حساس شده؛ مرکز ملی ضد اطلاعات و امنیت امریکا (ان‌سی‌اس‌سی) در مورد جمع‌آوری اطلاعات ژنومیک و دیگر داده‌های مربوط به سلامت امریکایی‌ها هشدار داده و چینی‌ها هم با صریح‌ترین لهجه ممکن هشدار داده‌اند هنگ‌کنگ، تبت و سین‌کیانگ خط قرمز است.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: به گزارش ایسنا به نقل از بلومبرگ، یانگ جیچی، مدیر کمیسیون مرکزی روابط خارجی حزب کمونیست چین، از ارشد‌ترین مقام‌های چینی در نشست آنلاین کمیته ملی روابط امریکا - چین گفت که دو کشور می‌توانند با یکدیگر برای بهبود اوضاع جهان کار کنند. او به روابط چین و ترامپ طی سال‌های اخیر اشاره کرده و گفته که دولت ترامپ سیاست گمراه‌کننده‌ای در قبال چین به کار برد و روابط را به مشکل‌دار‌ترین شکل از زمان برقراری روابط دوجانبه تبدیل کرد. جیچی گفت: «واشنگتن باید مداخله در اموری که چین آن‌ها را امور داخلی خود می‌داند، متوقف کند، نظیر هنگ‌کنگ، تبت و سین‌کیانگ. این‌ها خط قرمزی هستند که نباید از آن‌ها عبور شود. به گفته او، امریکا باید از دخالت در امور هنگ‌کنگ، تبت، سین‌کیانگ و دیگر مسائل مرتبط به تمامیت ارضی و حاکمیت چین دست بردارد: «این‌ها مسائلی درباره منافع و عزت ملی چین است.» یانگ جیچی با اطمینان دادن به امریکا درباره اینکه چین اصلاً قصد ندارد جایگاه امریکا را در جهان به چالش بکشد یا جایگزین آن شود، تأکید کرد که هیچ نیرویی نمی‌تواند توسعه چین را متوقف کند.

همزمان، تنش‌ها بین دو طرف در حال وارد شدن به حوزه‌هایی کمتر شناخته شده است. مرکز ملی ضد اطلاعات و امنیت ایالات متحده (ان‌سی‌اس‌سی) در مورد خطرات چین برای حفظ حریم خصوصی و امنیت ملی امریکا از طریق جمع‌آوری اطلاعات ژنومیک و دیگر داده‌های مربوط به سلامت امریکایی‌ها هشدار داده و گفته که طی سال‌ها، جمهوری خلق چین مجموعه‌ای از داده‌های مرتبط با مراقبت‌های بهداشتی را از ایالات متحده و ملت‌های سراسر جهان از طریق قانونی و غیرقانونی جمع‌آوری کرده است، آن هم فقط برای اعمال کنترل.» در این گزارش آمده است: «اقدام جمهوری خلق چین در جمع‌آوری داده‌های مراقبت بهداشتی از امریکا، نه تنها برای حفظ حریم خصوصی امریکایی‌ها بلکه برای امنیت اقتصادی و ملی ایالات متحده هم خطرات جدی به دنبال دارد.»

‌براساس گزارش این آژانس ضداطلاعاتی، چین به انبوهی از اطلاعات شخصی شامل داده‌های ژنومیک و مراقبت‌های بهداشتی به چشم ابزار استراتژیکی می‌نگرد که باید برای اولویت‌های اقتصادی و امنیت ملی خودش آن‌ها را جمع‌آوری و استفاده کند. در این سند اطلاعاتی آمده است که پکن سال‌هاست از طریق همکاری با بیمارستان‌ها، دانشگاه‌ها و دیگر سازمان‌های پژوهشی و همچنین از طریق نفوذ سایبری در حال جمع‌آوری داده‌هایی از امریکایی‌هاست. این نهاد همچنین نسبت به «خطرات بلندمدت اقتصادی برای ایالات متحده» نشئت گرفته از جمع‌آوری «اطلاعات حساس» از سوی چینی‌ها هشدار داد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار