تدارک هزار و 150 المان گل، ویژه نوروز 1400
کد خبر: 1037206
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Lp8
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۷
مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری مشهد خبرداد؛
مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری مشهد از تدارک هزار و 150 المان گل، ویژه نوروز 1400 خبرداد.

احمدرضا سلامی در خصوص برنامه های استقبال از بهار سازمان پارک ها شهرداری مشهد به خبرنگار ما، بیان کرد: با وجود آنکه در حال حاضر در ایام کرونا هستیم و این موضوع سبب ایجاد محدودیت های زیادی شده است، اما با توجه به مشورت و جلسات مشترکی که با اساتید روانشناسی و دانشگاه فردوسی داشتیم، بر این موضوع تاکید شد که با توجه به فضایی که بیش از یکسال کشور را درگیر خود کرده، این نیاز احساس می شود که شهر از طراوت و شادابی لازم برخوردار شود.


المان های نوروزی به دور از فرآیند تعاملی و تجمعی
وی افزود: در سال جاری این طراوت و شادابی در سطح گل آرایی و زیباسازی محیطی اتفاق نیافتاد اما فرآیند نگه داری شهر باید به گونه ای باشد که مردم در تردد روزانه خود با یک فضای بانشاطی همراه باشند.


مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری مشهد بیان کرد: لذا با تغییر یکسری سیاست ها در ساخت المان ها و طراحی های شهری، نوروز 1400 را به گونه ای برنامه ریزی کردیم تا المان های ساخته شده با گل از فرآیند تعاملی و تجمعی دور شود و المان هایی را با هدف ایجاد دید و منظر مناسب به صورت غیرجشنواره ای در کل نقاط شهر مشهد و مناطق 13 گانه در سطح شهر پیاده سازی کنیم.


سلامی با بیان اینکه حدود هزار و 150 المان گل، برای نوروز 1400 تدارک دیده شده، تصریح کرد: بخش هایی از این گل آرایی مرتبط با المان هایی است که در سال گذشته با همکاری شهرداری مشهد، سازمان پارک ها و هنرمندان مشهدی ساخته شد، اما با توجه به مقارن بودن آن با شروع پیک کرونا، بخش هایی از آن در محیط شهری اجرا نشد و به انبار منتقل شدند.


وی با اشاره به انتشار فراخوان جدید برای دریافت المان های جدید، تاکید کرد: هنرمندان زیادی نیز در این رابطه شرکت کردند و المان های جدیدی در هیات داوران انتخاب شد و پروسه عقد قرارداد و تامین زیرساخت در جریان است که ظرف مدت پیش رو تا زمان نصب المان ها، ساخت و تهیه خواهند شد و در موقعیت هایی که از قبل تعریف شده در سطح شهر اکران خواهند شد.


در حال حاضر حدود 95 درصد تامین گل و گیاه عیدانه خود را از خود مشهد تامین خواهیم کرد


مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری مشهد در خصوص تامین گل و گیاه برای سال جاری، ادامه داد: باتوجه تاکیدات مکرر شورای اسلامی شهر مشهد در رابطه حمایت از تولیدکنندگان بومی، امسال سعی بر آن داشتیم تا از نهایت ظرفیت این افراد استفاده کنیم. ما هر ساله 50 درصد تامین گونه های گیاهی خود را از استان خود و 50 درصد باقی مانده را از استان دیگر تامین می کردیم اما طبق قراردادها و پیش بینی هایی که از سال قبل انجام شده بود، قراردادهایی را با تولیدکنندگان استان از ابتدای سال منعقد کردیم و بر این مبنا حدود 95 درصد تامین گل و گیاه عیدانه امسال از تولید کنندگان استانی تامین خواهیم می شود.


120 هزار نهال برای ایام درختکاری تدارک دیده شده است


وی در خصوص برنامه های سازمان پارک ها شهرداری مشهد به مناسبت هفته درختکاری، عنوان کرد: هرساله شهرداری مشهد، در این ایام به لحاظ اجتماعی و تقویت مشارکت شهروندی فعالیت های مختلفی را انجام می دهد، در سال جاری نیز حدود 120 هزار نهال که 80 هزار تا آن نهال میوه و حدود 40 هزار اصله درخت غیرمثمر است را تدارک دیده ایم. تمامی نهال ها دارای شناسنامه است.


مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری مشهد اظهار کرد: علاقمندان می توانند برای دریافت این نهال ها از قبل در سایت شهرداری ثبت نام کنند و در هفته درختکاری توسط همکاران ما در مناطق 13 گانه شهر مشهد به آدرس های ثبت نام شده حمل خواهد شد تا تقدیم شهروندان قرار گیرد.


سلامی خاطرنشان کرد: امید داریم مردم مانند سال گذشته استقبال و به صورت مجازی ثبت نام کنند و تحویل نهال را همکاران ما درب منزل انجام خواهند داد.


تسهیلات تشویقی 550 هزار تومانی شهرداری مشهد برای احداث باغ بام به ازای هر مترمربع


وی در خصوص ارائه تسهیلات تشویقی برای موضوع باغ بام ها، گفت: باتوجه به اینکه توسعه افقی سرانه فضای سبز در بسیاری از بافت های مرکزی مناطق مشهد وجود ندارد؛ این محدودیت سبب شده تا سرانه فضای سبز باتوجه به نرخ رشد جمعیت در این مناطق کاهش پیدا کند. لذا احداث باغ بام ها می تواند یک راهکار مناسبی در این مناطق باشد تا منجر به بهبود محیط زیست در دل بافت محلات شود که این امر مشارکت شهروندان را می طلبد.


مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری مشهد ادامه داد:شورای اسلامی شهر مشهد نیز در قالب دو مصوبه این اجازه را به شهرداری داده که بتواند به متقاضیانی که می خواهند احداث باغ بام داشته باشند، کمک رسانی کند.


سلامی با اشاره به اینکه شهرداری مشهد در سال جاری 550 هزار تومان بابت هر مترمربع احداث فضای سبز در پشت بام های منازل تسهیلات داده خواهد شد، تاکید کرد: همچنین در پروسه طراحی و اجرا نیز مشاوره و آموزش های لازم به شهروندان ارائه خواهد شد.


وی افزود: امید داریم شهروندان با درک صحیح از این موضوع که احداث باغ بام می تواند به بالا رفتن ارزش افزوده ملک کمک کند، نسبت به این امر اقدام کنند.


مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری مشهد بیان کرد: در حال حاضر حدود 6 هزار مترمربع فضای سبز اجرا شده که خوشبختانه پروانه های خوبی صادر شده است.


تعهد آبیاری نهال، از نکات اخذ شده از شهروندان برای بحث کاشت نهال در معابر فرعی


سلامی در خصوص تشویق بحث آبیاری و کاشت نهال در معابر فرعی، عنوان کرد: یکی از پروژه های مشارکتی دیگری که در قالب تسهیلات، شهرداری مشهد برابر با مصوبات شورای اسلامی پیش گرفته تا مشارکت شهروندان را در توسعه فضای سبز بیشتر جلب کند، بحث درختکاری در محلات و آبیاری آن است.
وی اضافه کرد: در قالب این مصوبه شهروندان می توانند با مراجعه به سایت سازمان پارک ها و شهرداری مشهد ثبت نام کنند تا اگر فضای خالی در مقابل ملک خود دارند، اقدام به کاشت درخت در آن فضا کنند.
مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری مشهد گفت: همکاران ما در صورت نیاز به مکان موردنظر رفته و در تامین زیرساخت های لازم شهروندان را همراهی می کنند و تا مرحله کاشت نهال به صورت رایگان با شهروندان همکاری های لازم را مبذول می کنند.


سلامی تصریح کرد: طی قراردادی که با شهروند منعقد می شود، باید تعهد لازم جهت آبیاری نهال اخذ شود، قاعدتا در این امر ما این انتظار را نداریم که از آب شرب استفاده شود.
وی عنوان کرد: نیاز آبی یک درخت و نهالی که کاشته می شود در طول سال دو تا سه متر معکب آب است و این میزان کم آب هزینه زیادی را به شهروند تحمیل نمی کند. اما براساس یک مصوبه شهرداری پیش بینی آن را کرده است که هزینه های آبیاری درختان کاشته شده توسط شهروندان در مقابل ملک شخصی خود را متقبل شود.


مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری مشهد تصریح کرد: این امر راهکار خوبی است تا در محلات فضای سبزی خوبی را با مشارکت شهروندان ایجاد کنیم. برای شهرداری مشهد مقدور نبوده که در دل بافت محلات با تانکر درختان را آبیاری کند.

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار