اتفاقی که فقط در فوتبال ایران می‌افتد
کد خبر: 1037005
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Llt
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۳
تغییر ابعاد زمین برای نتیجه و فرار از اوت‌های حریف
در شرایطی که فوتبال روز به روز پیشرفته‌تر می‌شود و با اضافه شدن VAR و حتی کمک‌داورانی پشت دروازه‌ها سعی در انجام بازی‌هایی با درصد خطای کمتر شده است، در سیزدهمین هفته از رقابت‌های لیگ برتر، تغییر ابعاد زمین ورزشگاه اختصاصی فولاد خوزستان در بازی برابر پیکان اتفاقی تأسف‌بار بود که به معنای در جا زدن و عقبگرد فوتبال ایران است که گفته می‌شود این اقدام برای فرار فولادی‌ها از پرتاب‌های بازیکن پیکان که طی هفته‌های اخیر به شهرت زیادی رسیده انجام شده است.
دنیا حیدری
سرویس ورزشی جوان آنلاین: در شرایطی که فوتبال روز به روز پیشرفته‌تر می‌شود و با اضافه شدن VAR و حتی کمک‌داورانی پشت دروازه‌ها سعی در انجام بازی‌هایی با درصد خطای کمتر شده است، در سیزدهمین هفته از رقابت‌های لیگ برتر، تغییر ابعاد زمین ورزشگاه اختصاصی فولاد خوزستان در بازی برابر پیکان اتفاقی تأسف‌بار بود که به معنای در جا زدن و عقبگرد فوتبال ایران است که گفته می‌شود این اقدام برای فرار فولادی‌ها از پرتاب‌های بازیکن پیکان که طی هفته‌های اخیر به شهرت زیادی رسیده انجام شده است. مسئله‌ای که البته فولادی‌ها آن را رد می‌کنند، اما حداقل جای شکر آن باقی است که این مشکل قبل از به صدا درآمدن سوت این دیدار حل شد تا بازی در زمینی استاندارد انجام شود.

مشکل قبل از به صدا درآمدن سوت داور حل شد

علی پورافشار، مسئول برگزاری مسابقات فوتبال کشوری در استان خوزستان با تأیید این مسئله و تغییر ابعاد زمین از حل به‌موقع آن و قبل از مصاف دو تیم فولاد و پیکان صحبت کرد: «نماینده فدراسیون که وارد ورزشگاه شد، طی بررسی‌های معمول با داوران برای مسابقه متوجه تغییر ابعاد زمین از قسمت عرض شد. تصورات دوستان این بود که ابعاد قانونی داوری را می‌توانند اضافه کنند. مدیرعامل فولاد هم بعد از مسابقه تأکید کرد که با توجه به اینکه قرار است در آسیا بازی کنند و احتمال دارد بازی‌های آسیایی با ابعاد استاندارد فیفا برگزار شود، تصمیم به این تغییرات گرفتند، اما بهتر بود که این کار با هماهنگی انجام می‌شد، چراکه ابعاد زمین در سازمان لیگ به عنوان آیین‌نامه اعلام شده و مسئولان فولاد در جریان این موضوع قرار نداشتند.»

برای تغییر ابعاد زمین همکاری نمی‌شد

با وجود این شمس، ناظر بازی از عدم همکاری مسئولان ورزشگاه برای حل این مشکل سخن گفت: «عرض زمین باید ۶۸ متر استاندارد باشد. وقتی اعتراض کردم، مسئولان ورزشگاه «متر» نمی‌آوردند. مجبور شدم قدم بگیرم که با قدم‌های من عرض زمین ۷۵ متر شد که ۷ متر بیشتر از ۶۸ متر بود. وقتی متر آوردند، تنها نیم‌متر اشتباه کرده بودم، آن‌هم با قدم گرفتن!  از طرف دیگر کنار زمین آب ریخته بودند که گل شود. این کار‌ها از نظر قانونی اشکال دارد. به همین دلیل گفتم اجازه ورود داور به زمین را نمی‌دهم و شخصاً با تهران تماس گرفتم و ماجرا را شرح دادم و ابعاد زمین را برای برگزاری بازی تغییر دادیم.»

اکبر محمدی، مدیرعامل پیکان نیز با زیر سؤال بردن اتفاق رخ داده و انتقاد از آن تأکید کرد که نتیجه گرفتن به هر قیمتی ارزش ندارد: «هماهنگ‌کنندگان و اجرا‌کنندگان طرح بازی فولاد و پیکان به تبعات کارشان فکر نکردند،  این رفتار دور از شأن فوتبال ایران، بازی جوانمردانه و باشگاه فولاد بود. من با احترام به فوتبال از همه علاقه‌مندان به فوتبال در داخل و خارج از کشور به دلیل بازتاب بین‌المللی این اقدام عذرخواهی می‌کنم.»

سعید آذری، مدیرعامل فولاد، اما طی اقدامی جالب توجه با قبول مسئولیت اتفاق رخ داده، گفت: «وقتی اشتباهی می‌کنیم باید بپذیریم و با شهامت عذرخواهی کنیم. وقتی متوجه شدیم باید در آسیا با العین امارات بازی کنیم برداشتمان این بود که می‌توان عرض زمین را ۷۵ متر کرد، اما قرار نبود در بازی با پیکان چنین اتفاقی رخ دهد. ما می‌خواستیم این تغییر را برای یک بازی تدارکاتی انجام دهیم. شاید اگر ما هم به جای پیکان بودیم، ذهنیتی که برای آن‌ها ایجاد شد برای ما هم ایجاد می‌شد، به همین دلیل وظیفه خود می‌دانم که ضمن قبول اشتباه از بچه‌های پیکان، مدیرعامل این باشگاه و همچنین هواداران فوتبال عذرخواهی کنم.»

این کار در شأن فولاد نبود

مهدی تارتار، سرمربی پیکان، اما با انتقاد از اتفاقات رخ داده در فولاد آره‌نا تأکید کرد که کمیته اخلاق و انضباطی باید به این مسئله ورود کند: «با این اتفاق فوتبال ما ۵۰ سال به عقب برمی‌گردد. این مسائل سبب ننگ و آبروریزی فوتبال ایران است، خصوصاً که تمام شبکه‌های خارجی هم به این مسئله پرداختند. تاکنون چنین چیزی ندیده بودم. این قدرت پیکان را نشان می‌دهد، اما جالب است افرادی که از تاکتیک اوت دستی پیکان انتقاد می‌کنند آنقدر ترسیدند که ابعاد زمین را تغییر دادند و حالا با توجیهات جالب توجه داستان بازی‌های آسیایی را پیش کشیده‌اند، اما این کار‌ها زیبنده فولاد به عنوان یک باشگاه باسابقه که قهرمانی در لیگ ایران را هم در کارنامه دارد، نبود. درست کردن باتلاق کنار زمین و گذاشتن پلاستیک برای ممانعت از دورخیز بازیکنان ما برای پرتاب اصلاً جالب نبود. نمی‌شود هر کسی هر کاری دلش خواست در این فوتبال انجام بدهد. فوتبال باید جوانمردانه باشد و نتیجه‌اش درون زمین رقم بخورد.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار