این «بورس سیاسی شده» مانیفست اقتصادی دولت دوازدهم است
کد خبر: 1036274
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004La6
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۶
بورس همیشه با فراز و فرود همراه بوده است، اما این بار این نوسانات بیشتر شبیه #بازی- بورس شده که موجب شده است بورس به جای آنکه راه خود را برود به #بورس- سیاسی تبدیل شود.
جوان آنلاین: نوسانات تابلو‌های بورس همچنان ادامه دارد و سرمایه‌های مردم که با تبلیغات دولتی‌ها به بورس کشانده شد روز به روز آب می‌رود. کاربران شبکه‌های اجتماعی بار‌ها به این قضیه اعتراض کرده و خواهان رسیدگی به وضعیت بازار سرمایه شده‌اند. آن‌ها اذعان دارند که بورس همیشه با فراز و فرود همراه بوده است، اما این بار این نوسانات بیشتر شبیه #بازی- بورس شده که موجب شده است بورس به جای آنکه راه خود را برود به #بورس- سیاسی تبدیل شود. کاربران همچنین از دخالت‌های دولتی‌ها در بازار برای جلب رضایت مردم گلایه دارند و خواهان رسیدگی مراجعه نظارتی و قضایی به مسئله هستند. در ادامه بخش‌هایی از واکنش‌های کاربران را در این خصوص می‌خوانید.
 
و. محمدی ثابت:

‏‎بورس بازی توسط دولتمردان کشور باعث شد ‎بورس که بستر جذب سرمایه‌های خرد و کلان برای کمک به تولید بود به ‎بورس سیاسی تبدیل شود و دست تولیدکننده همچنان خالی!

کاربری با نام «یاس»:

‏راهکار‌هایی برای روند نزولی بازار سرمایه و جلوگیری از ریزش بورس پیشنهاد و اجرا شد، اما هیچ‌یک نتوانست جلوی این ریزش را بگیرد و افراد زیادی هم متضرر شدند. دولتی‌ها از عدم دخالتشان در بازار سرمایه گفتند! پس چه کسی مسئول است؟ چه کسی حقیقت را می‌گوید؟!

قدم‌خیر بهبهانی:

‏حدود ۷۵درصد بازار سرمایه متعلق به نهاد‌های عمومی بزرگ مانند صندوق بازنشستگی و دولت است و متأسفانه منافع چندین میلیون نفر از جمله دارندگان سهام عدالت بابت حمایت‌های دستوری و شعار حمایت از اقشار ضعیف و کمک به کاهش قیمت‌ها به خطر افتاده است.

فرشته منصوری:

‏بر اساس گزارش دیوان محاسبات کشور، امسال درآمد دولت از نقل و انتقال سهام حدود ۸۰۰ درصد رشد داشته است.

م. طالبانی دارستانی:

‏دلیل اول ریزش بورس به ساختار نهاد اصلی تصمیم‌ساز در بورس ایران، یعنی شورای عالی بورس برمی‌گردد.

باغی‌پور:

‏چرا نهاد حقوقی بازار بورس از کنار تخلفات شرکت‌های دولتی به راحتی عبور می‌کند تا کار به مجلس برسد؟

ف. محمدی:

‏دولتی‌ها برای جذب سرمایه، از حمایت سرمایه‌گذاران دَم می‌زدند و با معرفی رئیس جدید سازمان بورس، این سیگنال به بازار سرمایه ارسال شد که دولت مصمم به رشد بورس است و برای تضمین آن هر نوع مداخله‌ای را انجام می‌دهد، اما ریزش‌های اخیر بورس، وعده‌های آنان را نقض می‌کند.

وحید زارع فکری:

‏یکی از بدی‌های ریزش اخیر بورس اینه که حتی مثل کسایی که ریزش ۹۲ و ۹۷ رو دیدن و باهاش الان کلی تجربه پیدا کردن، به درد یاد گرفتن هم نمی‌خوره از بس که #‎بورس- سیاسی شده فقط کاش زودتر تموم بشه این ‎#بازی- بورس.

پیمان رجبی:

‏۱. تعریف مقامات عالی دولت به طور مستمر از تلویزیون؛ ۲. سبز نگه‌داشتن تصنعی سهام شرکت‌ها به منظور جلب اعتماد ملت؛ ۳. افت ارزش سهام و حضور مقامات در شبکه‌ها به منظور توجیه ریزش؛ ۴. به خاک سیاه نشاندن مردم؛ ۵. این ‎#بورس- سیاسی یا همان ‎#بازی-بورس مانیفست اقتصاد هشت ساله دولت روحانی است.

صادق علی اکبری:

‏در فضای اقتصادی کشور و به خصوص بازار سرمایه که از حضور سهامدار‌ها بهره‌مند است تصمیمات به مثابه تصمیمات ملی خواهد بود و باید از قبل کارشناسی و پیامد‌های آن مورد بررسی قرار گیرد، بنابراین اعلام قیمت پایه به‌صورت دستوری حاصلی جز توزیع رانت در پی نخواهد داشت.

کاربری با نام «کاظم»:

‏برای حداقل کمک به تولیدکننده مسئولان قوه قضائیه باید به فرایند ‎#بورس- بازی خاتمه دهند و ‎#بورس‌–سیاسی به ‎#بورس تولیدی تبدیل شود.

رضایی:

‏اگر نتوانیم برای جهت دهی نقدینگی زیاد و سرگردان به بخش‌های مولد چاره‌اندیشی کنیم حتماً بازار‌های مختلف با نوسانات شدید همراه می‌شود. ‎#بازی- بورس ‎#بورس- سیاسی

هادی روح:

‏اگر قانون بررسی دارایی‌های مردم وجود داشت و شفافیت مالی بیشتری در کار بود، قانونگذار می‌توانست مقرراتی را وضع کند که به افراد اجازه ندهد مثلاً بیش از ۲۰درصد از سرمایه زندگی خود را وارد بازار کنند. در این صورت دیگر شاهد نابودی همه سرمایه یک کارمند نبودیم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار