دولت‌های ما با اقتصاد نفتی «رانت‌جو» بار آمده‌اند
کد خبر: 1036133
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004LXp
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۲
قالیباف در نشست نمایندگان اتاق بازرگانی:
سلایق سیاسی متفاوت وجود دارد، اما اقتصاد منطق خود را دارد، عزت کشور، منافع ملی و حل مشکلات مردم ذائقه سیاسی نمی‌شناسد.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: دکتر محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی عصر دیروز در نشست نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران اظهار کرد: می‌توان از اتفاقاتی که در سال‌های گذشته رخ داد یک درس بزرگ بگیریم، آن درس این است که نمی‌توان به قدرت‌های بزرگ اعتماد کرد، زیرا قدرت‌های بزرگ خوی استکباری و دور از انسانیت دارند و نمی‌شود به آن‌ها اطمینان کرد، آن چیزی که ما درس می‌گیریم این است که باور کنیم خودمان باید قوی شویم، باید باور کنیم به اینکه به علم و اندیشه و خلاقیت تفکر جوانان خودمان ایمان بیاوریم و فرصت‌ها را برای آن‌ها فراهم کنیم. رئیس مجلس اضافه کرد: در سال‌های قبل، مقام معظم رهبری فرمودند که دشمن ما امریکاست و راه مبارزه با امریکا کار است و کار است و کار.

قالیباف ادامه داد: امروز افتخار می‌کنم در جمعی هستم که پارلمان بخش خصوصی نام دارد و ما کنار هم نشستیم برای بهبود وضعیت صحبت می‌کنیم. این باور امام راحل و رهبر انقلاب است که اقتصاد باید با دید مردم اداره شود، خوشحالم که دغدغه‌های دوستان تئوری نیست بلکه جنبه ملموس و میدانی دارد. ما تنها نباید به مسئله بپردازیم، بلکه شناخت مسئله اساس بحث است و از طرفی تکرار کردن یک موضوع در جا زدن است، اگر دو سوم جلسه بحث می‌کنیم یک سوم جلسه تصمیم بگیریم که برای حل آن مسئله چه کنیم.

اقتصاد ما نفتی و دولت‌های ما رانت‌جو هستند

قالیباف ادامه داد: وقتی نگاه کلی به در‌های پشت سر داشته باشیم یک دهه را با اقتصاد دولتی، شبه دولتی و یک دهه را با اقتصاد نامولد سپری کرده‌ایم که قطعاً محسنات و مضرات داشته و نتیجه آن تورم دو رقمی بوده که اکنون این موضوع برای ما عادی شده است.

وی افزود: اقتصاد ما یک اقتصاد نفتی و دولت‌های ما رانت جو هستند، این واقعیتی است که وجود داشته و تا امروز ادامه داشته است، البته اقتصاد بخش خصوصی درگیر همین فرهنگ شده است. قالیباف گفت: عوامل مدیریتی داریم که در آن سوء مدیریت و تضاد منافع وجود دارد، امروز در بخش خصوصی بیش از همه بخش‌ها تضاد منافع حس می‌شود. بخشنامه‌ها در یک دوره صادر می‌شوند و یک عده از آن عبور می‌کنند و در دوره بعد راه سایران مسدود می‌شود.

زنجیر بروکراسی بر دست و پای مردم، تولید و اقتصاد

‌قالیباف گفت: نابسامانی‌ها در حوزه اصلاح ساختار بودجه باید اصلاح شود؛ در یکی از سازمان‌های مهم اقتصادی گزارش‌هایی دریافت کردم که در طول یک سال در حوزه مسائل تجارت بیش از ۲۶۰بخشنامه صادر شده بود، آن هم جایی که بخشنامه‌های آن باید ثبات چند ساله داشته باشد. قالیباف افزود: بروکراسی بر دست و پای مردم، تولید و اقتصاد زنجیر انداخته و باید اصلاح شود و ما باید این کار‌ها را با هم پیش ببریم.

رئیس مجلس خطاب به اعضای اتاق بازرگانی گفت: در‌های مجلس به روی شما باز است و ما نظارت محور و کمیسیون محور حرکت می‌کنیم و چهار حوزه تحول را پیگیر هستیم؛ شما می‌توانید با استفاده از نرم افزار «مجلس یار» در تصمیمات و جلسات ما مشارکت کنید. مجلس جایی است که باید شفاف باشد و وقتی تصمیمی گرفته شد، حرف و سخنی نباشد و آن را به نحو احسن پیاده سازی کنیم؛ من به شما قول می‌دهم پنج ساله برنامه هفتم را به نحوی رقم بزنیم که با همه برنامه‌ها متفاوت باشد؛ گرچه تحریم به ما ضربه زد، اما ظرفیت‌های بسیاری ساخت.

قالیباف تصریح کرد: امسال بودجه به گونه‌ای است که در آن رکورد زده‌ایم و نمونه آن فاصله بین افزایش هزینه‌ها که ۴۶ درصد است و درآمد‌ها که ۱۰ درصد است، یعنی ۳۶ درصد فاصله در این بین وجود دارد.
رئیس مجلس گفت: بودجه سال آینده کسری دارد و این کسری باید از محلی تأمین شود؛ وقتی کسری بودجه از محل نفت تأمین می‌شود، مشکلات شروع می‌شود. ما در حوزه مالیات‌ها دچار مشکلات جدی هستیم و برخی به راحتی فرار مالیاتی دارند. یک تولیدکننده نمی‌تواند فرار مالیاتی داشته باشد، بنابراین این نابسامانی‌ها در حوزه ساختار بودجه باید اصلاح شود.

وی با اشاره به بازدید خود از شرکت‌های خصوصی حوزه نفت بیان کرد: در بخش استانداردسازی باید برای تولیدات داخلی و صنعتی به استاندارد سازی توجه کنیم، ولی حواس‌مان باشد کسانی که در جا‌هایی برای استانداردسازی قرار می‌گیرند در راستای تضاد منافع یکی را تأیید و دیگری را تکذیب نکنند.

مجلس هیچ چیز پنهانی ندارد

قالیباف ادامه داد: ما در شهرداری با دو تحریم مواجه بودیم؛ یکی تحریم خارجی و دیگری تحریم دولت وقت؛ این در حالی بود که باید کار را به پیش می‌بردیم، بنابراین با نگاهی به این تجربه و در زمانی که همه اقتصاد ما نفت آلودگی یافته و تمام دولت‌ها نیز رانت جو شده‌اند باید کار را از جایی شروع و اصلاح کرد.

رئیس مجلس تأکید کرد: مردم پدیده‌هایی همچون تورم، گرانی، رکود و بیکاری را می‌بینند و حس می‌کنند، مردم به راحتی فقر و تبعیض را دیده و از آن‌ها آسیب می‌بینند.

مردم ما نوسانات ارزی را در قیمت‌ها می‌بینند و هر کسی نسبت به سهم خودش از نبود ثبات در اقتصاد آسیب می‌بیند و این سزاوار نیست.

رئیس مجلس تأکید کرد: مجلس هیچ چیز پنهانی و طبقه بندی ندارد؛ همگان باید همه چیز را بدانند و خیلی شفاف نیز از جزئیات مطلع شوند.

قالیباف همچنین با اشاره به گفتمان بین دولت و مجلس یادآور شد: سلایق سیاسی متفاوت وجود دارد، اما اقتصاد منطق خود را دارد، عزت کشور، منافع ملی و حل مشکلات مردم ذائقه سیاسی نمی‌شناسد و هر فرد با انصاف و باغیرت دلش به خاطر مردم می‌سوزد و شب خوابش نمی‌برد.
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۶
0
0
جماعتی نان به نرخ روز خور ، همچون سال های ۹۲ و ۹۶ که با اسم رمز برجام یک مردم را با دوز کلک پای صندوق منافع شخصی شان کشاندن، درحال حاضر و با آمدن رئیس جمهور جدید امریکا-بایدن قصد دارند همان فتنه را دوباره با جنگی زرگری درمیان خود پیاده سازی کرده، و بر خلاف نظر صریح مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) که بارها فرموده اند می بایستی دولتی جوان و انقلابی سکان اجرایی کشور را در گام دوم انقلاب در دست بگیرد. همچون سال های ۸۸ و ۹۲ و ۹۶ قصد دارند با فتنه ای کثیف و از پیش تنظیم شده دوباره شانس در قدرت ماندن و آوردن آرمان های مردم و جوانان را پای قربانگاه امیال و منافع شخصی خود و ژن کثیف شان امتحان کرده و چوب حراج به آبرو و حیثیت نظام بزنند این در حالیست که برای مردم به اثبات رسیده این قوم منفعت طلب هیچگاه حاضر نبوده ، نیستند و نخواهند بود که امیال و منافع شخصی خود و اقوام نزدیکشان را قربانی منافع عموم مردم نمایند.در هر حال بنظر می رسد که الارغم تلاش نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی به منظور صیانت از حقوق مردم و جلوگیری از فتنه و نیرینگی که در بودجه ۱۴۰۰ بمنظور رسیدن به اهداف سیاسی خاص تنظیم گردیده بود، نیاز مبرم در همراهی قوه عدلیه در شناساندن و نمایاندن اهداف پلید و پشت پرده این جریان فتنه گر و منفعت طلب که دستشان در طول سالهای گذشته در فسادهای مختلفی که در طول جنگ اقتصادی و فشار حداکثری دشمن بر نظام و مردم در همراهی با دولت امریکا صورت گرفته برای مردم نمایان گردد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار