پروژه مسکن مهر ۱۴ ساله شد
کد خبر: 1035875
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004LTf
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۸
با وجود اینکه مسئولان گفته بودند امسال پرونده پروژه مسکن مهر بسته می‌شود، آماده نبودن تعداد کمی از واحد‌ها در پردیس، عمر این طرح را به ۱۴ سال رسانده است.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش ایسنا، مسئولان وزارت راه و شهرسازی قول داده‌اند امسال تمامی واحد‌های مسکن مهر به جز حدود ۱۲ هزار واحد شهر جدید پردیس را که سال آینده تکمیل می‌شود، تحویل دهند. البته وعده قیچی شدن روبان مسکن مهر حداقل در چهار سال گذشته دائماً تجدید شده، اما با توجه به اینکه تتمه این پروژه باقی مانده است، احتمال دارد امسال قول بسته شدن پرونده آن رنگ واقعیت به خود بگیرد.

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی بار‌ها اعلام کرده که طرح مسکن مهر امسال به اتمام می‌رسد. او چند روز قبل گفت که با افتخار باقیمانده مسکن مهر را تا پایان امسال و اوایل سال آینده تحویل می‌دهند. اخیراً نیز قائم‌مقام او در جریان بازدید از شهر جدید پرند گفته که پایان امسال آخرین مهلت پیمانکاران برای اتمام پروژه‌های مسکن مهر در کشور است. احمد اصغری‌مهرآبادی در حالی این قول را داده که اتمام دست‌کم ۱۲ هزار واحد مسکن مهر پردیس به سال آینده موکول شده است.

در سال ۱۳۸۶ که پروژه مسکن مهر کلنگ خورد، این تصور از سوی مسئولان القا شد که واحد‌ها ۱۸ ماهه تحویل می‌شود. حدود ۴۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات با سود ۴ درصد برای آن در نظر گرفته شد که در مجموع با زیرساخت‌های آن هزینه‌ای بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان روی دست دو دولت روحانی گذاشت، البته همواره طی این سال‌ها متقاضیان در بیم و امید خانه‌دار شدن قرار داشتند.

به هر حال آمار و ارقام نشان می‌دهد پروژه مسکن مهر به روز‌های تکمیل خود نزدیک شده است. طبق آماری که اواسط آذرماه امسال ارائه شده از ۲میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر، ۲ میلیون و ۴۵هزار واحد معادل ۹۳ درصد از کل پروژه به بهره‌برداری رسیده است. ۱۲۰هزار واحد از تعداد باقی مانده در مراحل نازک‌کاری، نصب انشعابات و‌۶۰ هزار واحد نیز در مراحل مختلف پیشرفت فیزیکی قرار دارند. ۹۰هزار مسکن مهر نیز دارای مشکلات حقوقی بوده و پرونده آن در محاکم قضایی است.

از کل پروژه مسکن مهر، سهم دولت احمدی‌نژاد از تحویل واحد‌ها ۶۹۰ هزار واحد معادل ۳۱ درصد و تاکنون سهم دولت روحانی حدود ۶۲ درصد بوده و مابقی در مرحله ساخت قرار دارد. عمده واحد‌های تکمیل نشده در شهر‌های اطراف تهران است که ۱۲هزار واحد در پردیس و مابقی قرار است تا قبل از سال جاری به بهره‌برداری برسد. در پردیس ۸۲ هزار واحد تعریف شده که تاکنون ۶۰ هزار واحد به افتتاح رسیده و ۱۰ هزار واحد قرار است اسفندماه تحویل شود.

در شهر جدید پرند ۹۰ هزار واحد مسکن مهر وجود دارد که حدود ۱۰هزار واحد آن باقی مانده است. در فاز‌های هشتم و نهم پروژه کیسون حدود ۷ هزار واحد نیمه‌کاره وجود دارد که مهرآبادی قول داده پایان بهمن‌ماه سال جاری به اتمام برسد. می‌ماند ۳ هزار واحد که پیمانکاران متعهد شده‌اند تا پایان امسال این تعداد را تحویل دهند.

در شهر جدید هشتگرد در استان البرز هم از ابتدا ۵۰ هزار واحد مسکن مهر تعریف شده بود که ۳۵هزار دارای متقاضی مؤثر بود. از این تعداد تاکنون ۲۱ هزار واحد تحویل شده و طبق گفته مدیرعامل شرکت عمران هشتگرد، ۱۲ هزار و ۲۹۱ مورد در قالب خودمالکی و طرح اقدام ملی مسکن قرار گرفته است.

عملیات نازک‌کاری هزار و ۸۰۰ واحد باقی مانده به پایان نرسیده که با اتمام واحد‌های فعال، پرونده مسکن مهر شهر جدید هشتگرد تا پایان سال بسته می‌شود. عمده این هزار و ۸۰۰ واحد، دارای بیش از ۷۵‌درصد پیشرفت فیزیکی است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار