چرا باید در دوره MBA شرکت کنیم؟
کد خبر: 1035509
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004LNl
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۷

رپورتاژ آگهی/ در این مقاله مهارت‌هایی که در دوره MBA کسب می‌کنید را بطور کامل مرور می کنیم که برگرفته از وبلاگ موسسه بهار اولین مرکز دوره های MBA در ایران می باشد.

دوره MBA یا مدیریت کسب و کار یک برنامه آموزشی همه‌جانبه محسوب می‌شود. این دوره در میان دانشجویان و فعالین حوزه کسب و کار بسیار محبوب است، زیرا به آنها این امکان را می‌دهد، که در مهارت‌های اساسی کسب و کار به سرعت پیشرفت کنند. تصمیم‌گیری برای اخذ این مدرک پس از دانش آموختگی بستری را در اختیار متقاضیان می‌گذارد تا مهارت‌هایی را که ارزش زیادی دارند کسب کنند. مهارت‌هایی از قبیل تفکر همه‌جانبه و مدیریت تخصصی کسب و کار و... این مقاله کمک می‌کند دید عمیق‌تری درباره مهارت‌هایی که با کامل کردن دوره MBA کسب می‌کنید، داشته باشید.

مدرسه کسب و کار بهار برگزار کننده دوره های MBA در گرایش هایی نظیر MBA جنرال ، MBA استراتژی ، MBA برندینگ ، MBA بازاریابی ، MBA فروش، MBA پروژه و... می باشد.

چرا باید در دوره MBA شرکت کنیم؟

مهارت‌های ارتباطی مؤثر

انواع تکالیف مختلف در طول برنامه تحصیلی دوره MBA به دانشجویان امکان می‌دهد که با دانشی بنیادین درباره زبان بسیار پیچیده کسب و کار دانش آموخته شوند. لازم است که به شدت استفاده از آموخته‌های نظری را تمرین کنید. برای این کار باید با اجتماع متنوعی از دانشجویان تعامل داشته باشید و ارزیابی‌های مختصر و مفید بنویسید. در پایان برنامه دانشجویان باید سبک ارتباطی خود را اصلاح کنند و در برقراری ارتباط کتبی و شفاهی اعتماد به نفس داشته باشند و به صورت حرفه‌ای و به آسانی انجامش دهند.

مهارت‌های تخصصی حل مسئله

قطعاً دانش‌آموختگی در دوره MBA فرد را به متفکری منتقد تبدیل می‌کند که درباره مسائل تجاری افکار استراتژیک دارد. از شما انتظار می‌رود زمان خود را به شناسایی موقعیت‌های پیش‌بینی نشده اختصاص دهید و قبل از وارد عمل شدن، به صورت استراتژیک فکر کنید. این نوع سبک کاری احتمالاً هر دانشجویی را به فردی تبدیل می‌کند که عملاً می‌تواند مسائل را با نگاه انتقادی حل کند.

مهارت‌های شبکه‌ای

حتی اگر دانشجوی آنلاین دوره MBA باشید تشویق می‌شوید که با اساتید و همتایان خود ارتباط برقرار کنید و با آنها شبکه تشکیل دهید. دانشجویان MBA اغلب فرصت‌های زیادی برای حضور در رویدادها، عضویت در گروه‌های مطالعاتی، و گسترش شبکه خودشان دارند. این تجارب منحصر به فرد به همراه دانشی که در کسب و کار به دست می‌آورید، به شما کمک می‌کند مهارت‌های میان‌فردی پیدا کنید و اعتماد به نفس داشته باشید، در کنار همه اینها دانش تشکیل شبکه را هم دارید. مهارت‌های شبکه‌ای به شما این توانایی را می‌دهد که با افراد ارتباط داشته باشید و روابط خود را حفظ کنید، خود این در محیط کسب و کار یک جور دارایی محسوب می‌شود.

مدیریت فشار کاری

در طول برنامه تحصیلی برای مدرک MBA دانشجویان می‌توانند توانمندی خود برای کار در محیط‌هایی با فشار کاری بالا را بیشتر کنند. مثلاً از مهلت‌های زمانی محدود گرفته تا حفظ آرامش و تمرکز در امتحانات. همچنین شاید تصمیم بگیرید این توانمندی‌ها را وارد زندگی حرفه‌ای و شخصی آنها کنید تا هنگام رویارویی با هر چیزی که سر راه‌تان قرار می‌گیرد احساس قدرت داشته باشید.

تحقیق و تحلیل استراتژیک

بعد از کسب صلاحیت برای گرفتن مدرک MBA این توانایی را پیدا می‌کنید که تحقیقات انجام دهید و داده‌ها را به صورت مؤثر تحلیل کنید. آموزش می‌بینید تا در انجام تحلیل عمقی در رشته‌های مختلف کسب و کار متخصص شوید و بازخورد و ارزیابی خود را ارائه دهید. این توانایی‌ها به کارمندان مدیریتی اجازه می‌دهند ارزش بیشتری را وارد محل کار کنند. همچنین با تفکر تحلیلی خود راه‌های جدیدی را برای بررسی ابعاد خاص یک کسب و کار پیشنهاد بدهند.

بهترین تمرین رهبری

باید ماژول‌هایی را که به رهبری و مدیریت استراتژیک مربوط هستند پشت سر بگذارید. اینها پایه محکمی هستند که شما را به رهبری با کیفیت بالا تبدیل خواهند کرد. در نتیجه می‌توانید به دیگران انگیزه و الهام ببخشید و در هر مرحله از شغل‌تان دیگران را رهبری کنید.

اگر علاقمندید که پرطرفدارترین مهارت‌ها که در هر کسب و کاری به درد می‌خورند را کسب کنید، مدرک MBA راه حل شماست! هر چه زودتر تقاضا دهید.

 چرا دوره‌های MBA؟

 اینها پنج تا از رایج‌ترین دلایل افراد برای شرکت در دوره MBA هستند:

 MBAبه پیشرفت شغلی کمک می‌کند

یکی از رایج‌ترین دلایل شرکت در دوره های MBA برای خیلی از افراد این است که آنها را به سوی مرحله بعدی در شغل‌شان پیش می‌برد. گاهی پس از کار کردن در مدت زمانی مشخص افراد متوجه می‌شوند که به یک سطح مشخص در شغل‌شان رسیده‌اند و برای این که به جایگاه‌های مدیریتی برسند باید کار دیگری انجام دهند. MBA قادر است مهارت‌های خاص کسب و کار را به جعبه ابزار شما اضافه کند. مهارت‌هایی از قبیل رهبری یا تفکر استراتژیک که وقتی برای ارتقای شغلی مناصب مدیریتی را درخواست می‌کنید سکوی پرتاب خوبی برای شما هستند.

MBAبه شما کمک می‌کند با افراد ملاقات کنید

جمله‌ای هست که می‌گوید مهم نیست چه چیزی می‌دانید، مهم این است که چه کسی را می‌شناسید. اگر دوره MBA را بگذرانید می‌توانید با افراد زیادی ملاقات کنید: استادان، هیئت علمی، و دانشجویان سراسر دنیا دور شما را می‌گیرند. کارآموزی – که در خیلی از برنامه‌های MBA لازم است – راهی برای ورود به شرکت‌ها و صنایعی است که به آنها علاقمندید.

و فراتر از آن، بیشتر مدارس کسب و کار اسپانسر رویدادهایی مانند جلسات مجمع و افراد معاشرتی است. در این جور جاها می‌توانید افراد دنیای کسب و کار و بیشتر از آن را ملاقات کنید. به علاوه واحد خدمات شغلی بسیاری از مدارس کسب و کار میزبان رویدادهای شبکه‌ای هستند. کارفرمایان بالقوه به این جا می‌آیند و خودشان را به شما و دانشجویان هم‌دوره‌تان معرفی می‌کنند. وقتی پس از فارغ‌التحصیلی دنبال کار می‌گردید، می‌فهمید که همه اینها دارایی‌های فوق‌العاده ارزشمندی هستند.

MBAبه شما کمک می‌کند درباره سایر حوزه‌ها و صنایع مالی بیاموزید

دانشجویانی که می‌خواهند از یک صنعت به صنعت دیگر بروند متوجه می‌شوند که دوره‌ MBA اطلاعات خاصی را در اختیار آنها می‌گذارد که ممکن است برای صنعت جدید ضروری باشد. برای مثال رفتن از بخش خرده‌فروشی به بخش انرژی دانش خاصی درباره مسائل نظارتی یا سیاست انرژی نیاز دارد.

همین طور رفتن از یک حوزه کارکردی مثل فناوری اطلاعات، به یک حوزه دیگر مثل بازاریابی ممکن است به شیوه تفکر متفاوت درباره کسب و کار نیاز داشته باشد.

در هر دو حالت برخی دانشجویان متوجه می‌شوند که یک دوره MBA تخصصی می‌تواند به آنها در پر کردن این شکاف‌ها کمک کند.

دوره MBAبه شما کمک می‌کند به مکانی جدید بروید

دوره MBA روش خوبی برای جابجایی به شهری دیگر یا حتی کشوری دیگر است. وقتی فقط یک یا دو سال در مکانی حضور داشته باشید از وضعیت آن جا سر در می‌آورید، شرکت‌هایی را پیدا می‌کنید که دوست دارید برای‌شان کار کنید، و با کارفرمایان بالقوه قرار ملاقات‌هایی را ترتیب می‌دهید. در واقع خیلی از دانشجویان دوره MBA خود را بر اساس مکان انتخاب می‌کنند – با دیدی بلند مدت برای اقامت و کار پس از فارغ‌التحصیلی.

آنهایی که می‌خواهند به یک کشور جدید بروند باید از قوانین ویزا مطلع باشند. در برخی رتبه‌بندی‌ها مدرسه بر اساس معیاری با عنوان «حرکت‌ بین‌المللی» رتبه‌بندی می‌شود. یعنی تعداد یا درصد دانشجویانی که سرانجام در کشوری به جز کشور خودشان کار می‌کنند.

دوره MBAبه شما کمک می‌کند پول بیشتری در بیاورید

حرف آخر این است که یک دوره MBA خوب باعث می‌شود حقوق‌تان به نحوی قابل توجه زیاد شود. در واقع در بیشتر رتبه‌بندی‌های معتبر MBA «افزایش حقوق» بعد از گرفتن مدرک MBA یکی از معیارهای اصلی برای قضاوت در مورد کیفیت یک مدرسه نسبت به مدارس دیگر است.

چرا باید در دوره MBA شرکت کنیم؟

آیا من به MBA نیاز دارم؟

وقتی که تصمیم می‌گیرید به مدت یک یا دو سال در دوره MBA شرکت کنید، تعهد بزرگی می‌دهید. این تعهد وقتی بزرگ‌تر می‌شود که هزینه‌ها را در نظر بگیرید.

اما موقعیت‌های بسیاری وجود دارند که ثابت می‌کنند شرکت در دوره های MBA ارزشش را  دارد. ما در این جا چند تا از رایج‌ترین دلایلی که افراد حرفه‌ای تصمیم می‌گیرند در دوره MBA شرکت کنند را آورده‌ایم.

چشم‌تان دنبال اتاق مدیریت است

ممکن است دوره‌های MBA گران باشند؛ فقط هزینه‌ها نیستند که حساب بانکی شما را خالی می‌کنند، بلکه وقت باارزشی که صرف مطالعه می‌کنید نیز مطرح است. با این حال متخصصانی که دوره‌های MBA را می‌گذرانند این انتظار را دارند که افزایش ذخایر پولی‌شان بعد از فارغ‌التحصیلی در نهایت بر هزینه‌هایی که کرده‌اند بچربد.

در حقیقت طبق داده‌های به دست آمده از فایننشال تایمز، درآمد فارغ‌التحصیلان دوره‌های برتر MBA در جهان پس از فارغ‌التحصیلی حداقل تا 90 درصد زیاد می‌شود.

اگر دنبال ارتقای شغلی، مسئولیت‌های بزرگتر برای رهبری، و درآمد بالاتر هستید، دوره MBA روشی است که امتحان خود را پس داده و با آن می‌توانید از نردبان ترقی بالا بروید.

دوست دارید ارتباطات جدید برقرار کنید

حتماً این گفته را شنیده‌اید: در کسب و کار مهم نیست چه چیزی می‌دانید، مهم این است که چه کسی را می‌شناسید. پیوستن به دوره‌های MBA به شما اجازه می‌دهد با افراد حرفه‌ای از بخش‌های مختلف و احتمالاً فرهنگ‌های مختلف ارتباط برقرار کنید. وقتی همکلاسی‌ها و کادر تدریس را بشناسید ارتباطات تجاری ارزشمندی به دست می‌آورید. کارآموزی هم که جزو خیلی از دوره‌های MBA است این ارتباطات را قوی‌تر می‌کند. در حالی فارغ‌التحصیل می‌شوید که آمادگی دارید با ارتباطات جدید خود شرکت‌تان را تحت تأثیر قرار دهید یا حتی با استفاده از شبکه گسترده خود دنبال یک نقش جدید باشید. و در حقیقت در دنیای جهانی شده امروز عالی است که با افراد سرتاسر جهان ارتباط داشته باشید و گروه MBA شما احتمالاً شرکت‌کنندگانی از کشورهای مختلف را در بر می‌گیرد.

دنبال ورود به یک صنعت جدید هستید

دوره MBA روشی پربازده است برای این که مهارت‌های حرفه‌ای خود را بهتر کنید و در عین حال فرصت متخصص شدن در یک حوزه خاص را به دست آورید.

خیلی از دوره‌ها کارهای تمرکزی و تخصصی را ارائه می‌دهند که دانشجویان را آماده می‌کند وارد صنایع خاص شوند. برای مثال یکی از محبوب‌ترین مراحل شغلی برای فارغ‌التحصیلان MBA صنعت مشاوره مدیریتی است؛ و در حقیقت خیلی از مدارس کسب و کار فقط برای همین هدف تخصص‌ مشاوره را برای MBA ارائه می‌دهند. اما خیلی از متقاضیان برنامه دارند که از MBA خود برای رفتن به سایر بخش‌ها استفاده کنند. مثلاً MBAهایی که روی صنایعی مانند نفت و گاز، مراقبت سلامت، و خرده‌فروشی تمرکز دارند.

دانشجویان اغلب متوجه می‌شوند که کلاس‌های تخصصی MBA پر است از دانشجویانی که در یک صنعت کار کرده‌اند و افرادی که می‌خواهند به سمت آن صنعت بروند – در خیلی از موارد هر دو مغتنم هستند و تا پایان دوره MBA افرادی که تازه وار صنعت شده‌اند باید حس کنند که به اندازه کافی مجهز هستند تا در رشته انتخابی خود دنبال کار بگردند.

می‌خواهید وارد یک حوزه کارکردی جدید شوید

بنابراین دانشجویانی هستند که می‌خواهند وارد صنعتی جدید شوند و دانشجویانی هم هستند که قصد دارند مهارت‌های خود را در یک حوزه کارکردی گسترش دهند.

دوره‌های MBA که روی مدیریت عملیات، بودجه و بازاریابی تمرکز دارند تنها چند نمونه از دوره‌هایی هستند که دانشجویان سعی می‌کنند در برخی از کارکردهای خاص کسب و کار حرفه‌ای شوند.

این تمرکز کمک می‌کند که دانشجویان برای ورود به حوزه‌های کارکردی مختلف آماده شوند. برای مثال خیلی از دانشجویانی که در فناوری اطلاعات پیش‌زمینه دارند می‌توانند از مهارت‌های تکنولوژیک خود استفاده کنند تا وارد سایر حوزه‌های تحلیل کمّی شوند. حوزه‌هایی مانند مدیریت زنجیره تأمین یا تحلیل کسب و کار، به وسیله دنبال کردن تخصص‌های MBA در سایر حوزه‌ها.

رویای کار کردن در کشوری دیگر را دارید

دوره‌های MBA خارج از کشور برای خیلی از متقاضیان فرصتی است تا مهارت‌های کسب و کار را به زبانی بیگانه تمرین کنند.

دوره‌های ایالات متحده و انگلستان، و همچنین کانادا، استرالیا، و نیوزلند اغلب متشکل از دانشجویانی است که از کشورهای مختلف آمده‌اند و دنبال بهتر کردن مهارت‌های انگلیسی خودشان هستند.

شرکت در دوره MBA خارج از کشور مزایای زیادی دارد. اولین مزیت این است که وقتی بعد از فارغ‌التحصیلی به محل کار خود برمی‌گردید مهارت‌های زبان‌تان بهتر شده است. در نتیجه برای ارتقای شغلی جایگاه بهتری دارید زیرا الان مجموعه مهارت‌های شما بین‌المللی شده‌اند.

اما مطالعه گسترده به زبانی دیگر مثل انگلیسی کمک می‌کند برای پذیرش نقش در خارج از وطن خود آماده شوید: کارآموزی در طول دوره MBA باعث می‌شود که در شرایطی جدید دنبال فرصت‌های استخدامی باشید.

حتی اگر تصمیم بگیرید بعد از فارغ‌التحصیلی به کشور خود برگردید شبکه بین‌المللی که در طی دوره MBA می‌سازید تا عمر دارید با شما باقی می‌ماند، و فرصت‌های فراوانی برای استخدام و کسب و کار شما در آینده ایجاد می‌کند.

اگر دنبال این هستید که پس از MBA در یک کشور دیگر کار کنید، مطمئن شوید که از قوانین ویزای آن کشور اطلاع دارید.

می‌خواهید کسب و کار خودتان را راه بیندازید

دوره‌های MBA هر روز بیش از پیش می‌توانند ایده‌های کارآفرینی را به واقعیت تبدیل کنند.

همه دانشجویان MBA علاقمند به راه‌اندازی کسب و کار خودشان نیستند. اما امروزه خیلی از مدارس کسب و کار دوره‌های شتاب‌بخشی، رقابت های استارتاپی، و طرح درس تخصصی در کارآفرینی را برای افراد علاقمند ارائه می‌دهند. این موارد MBA و سایر کلاس‌های اختیاری به دانشجویان امکان می‌دهند که ایده‌های کسب و کار خود را گسترش دهند، و بعد با آنچه از اعضای هیئت علمی و کارآفرینان یاد گرفته‌اند کسب و کار خودشان را رونق ببخشند.

علاوه بر مهارت‌های تخصصی و فرصت‌هایی که در دوره‌های MBA وجود دارد، وجود همکلاسی‌های مختلف این دوره‌ها باعث می‌شوند شرایطی عالی برای برقراری ارتباط به وجود بیاید، مخصوصاً اگر برنامه دارید که کسب و کاری با دسترسی جهانی را پایه‌ریزی کنید.

منبع: وبلاگ موسسه بهار

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار