۶۰ سال آرمانگرایی مدام
کد خبر: 1035408
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004LM8
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۳
یادمان‌های حجت‌الاسلام غلامرضا حسنی برای تاریخ
محمدرضا کائینی
سرویس تاریخ جوان آنلاین: زنده‌یاد حجت‌الاسلام والمسلمین حاج‌شیخ غلامرضا حسنی، در زمره یکی از پرآوازه‌ترین نام‌ها، در دوران پیش و پس از پیروزی انقلاب اسلامی است و مردم ایران به ویژه خطه آذربایجان، از وی تصویری روشن در ذهن دارند. هم از این روی مرکز اسناد انقلاب اسلامی با همکاری حجت‌الاسلام عبدالرحیم اباذری، به ثبت و انتشار خاطرات آن مرحوم اقدام نموده است. در باب اهمیت صاحب خاطرات و نیز محتوای این اثر، در دیباچه این کتاب چنین آمده است: «حجت‌الاسلام و‌المسلمین حاج‌شیخ غلامرضا حسنی معروف به ملاحسنی، یکی از روحانیان مبارز در آذربایجان است. زندگینامه، فعالیت‌ها و مبارزات وی، بخشی از تاریخ انقلاب اسلامی در آذربایجان را تشکیل می‌دهد، به طوری که انقلاب اسلامی در این خطه، بدون نام و یاد ملاحسنی، معنا و مفهوم نخواهد داشت. او از آغاز دوران بلوغ تا به امروز که حدود ۶۰ سال است، یک روز هم غیرمسلح نبوده است. در زمان اشغال آذربایجان توسط ایادی حزب دموکرات و توده، به جنگ با آنان برخاست، در ایام رژیم ستم‌شاهی پهلوی با مزدوران شاه و ساواک درگیر شد و با زندان، شکنجه، اهانت، تحقیر، توبیخ و تمسخر، قدمی به عقب ننشست و محکم و استوار با امام خمینی و آرمان‌های او همگام و همنوا شد. آقای حسنی در خطه آذربایجان شخصیت منحصر به فردی شد. او از اوایل دهه ۴۰ نماز جمعه را در زادگاه خود اقامه کرد و در پوشش این مراسم عبادی، مبارزات سیاسی- انقلابی خود را سازماندهی و عمق بیشتری بخشید. پس از پیروزی انقلاب، استان‌های آذربایجان و کردستان را که مورد تاخت و تاز گروه‌هایی، چون حزب دموکرات، کومله و خلق مسلمان قرار گرفته بود، نجات داد. او با بسیج مردم برضد تجزیه‌طلبان، یک‌تنه در برابر همه آن‌ها ایستاد و به همین سبب مورد حقد و کینه دشمن واقع شد و چند بار نیز ترور گردید، اما از همه آن‌ها جان سالم به‌در برد. دشمن که از وی دست‌بردار نبود، در یک اقدام هماهنگ و جدی از طریق روزنامه‌های زنجیره‌ای دست به ترور شخصیت او زد، تا جایی که در شبکه اینترنت یک سایت ویژه به این امر اختصاص داد. از این جهات خاطرات و مبارزات ملاحسنی را در نوع خود به‌حق می‌توان در سطح ایران بی‌نظیر یا حداقل کم‌نظیر توصیف کرد.
مرکز اسناد انقلاب اسلامی بنا به رسالت تاریخی خود به ضبط، تدوین و انتشار بخشی از خاطرات و مبارزات این روحانی سلحشور و خستگی‌ناپذیر پرداخته است. این مجموعه طی ۳۰ ساعت مصاحبه انجام پذیرفت که پس از حذف سؤالات، زواید، تکرار‌ها و بازنویسی و در نهایت مطالعه و تصحیح و تکمیل و کنترل نهایی توسط آقای حسنی، در پنج فصل به ترتیب زیر تنظیم و تدوین شد.

فصل اول، دوران کودکی و تحصیلات

فصل دوم، پا به پای انقلاب

فصل سوم، بارقه امید

فصل چهارم، جنگ‌های مسلحانه با اشرار و ضدانقلاب

فصل پنجم، فعالیت‌های پس از انقلاب

البته آنچه در این فصول تقدیم خوانندگان می‌شود تنها زوایای محدودی از ابعاد وسیع خاطرات و مبارزات این روحانی مجاهد در عرصه‌های گوناگون است و مرکز اسناد انقلاب اسلامی بر این عقیده است که بسیاری از ابعاد مبارزاتی و دفاعی او به خاطر گذشت زمان و اشتغالات روزمره و رخداد‌های دیگر به دست فراموشی سپرده شده است و بدین علت، از مسلحین، نزدیکان، اطرافیان دلسوز ایشان و به خصوص از مردم شهر ارومیه درخواست دارد جهت تکمیل خاطرات و مبارزات وی و تاریخ انقلاب اسلامی این خطه، اطلاعات، پیشنهادات، خاطرات و اسناد و مدارک خود را در اختیار این مرکز قرار دهند. در پایان، لازم است از جناب حجت‌الاسلام و‌المسلمین سید‌محمد فخری (داماد آقای حسنی) که با همکاری صمیمانه، زمینه‌های تحقیق این پروژه را فراهم آورد، همچنین از پژوهشگر محترم حجت‌الاسلام عبدالرحیم اباذری که در مراحل مصاحبه، بازنویسی و تدوین تلاش مضاعف نموده؛ از دکتر علی شیرخانی، مسئول محترم مرکز اسناد انقلاب اسلامی قم و همکاران پژوهش و معاونت محترم انتشارات تشکر و قدردانی شود».
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار