سکوت سازمان و سازمان بهداشت جهانی در پاسخ به تحریم‌های غیرانسانی آمریکا سیاسی است
کد خبر: 1034904
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004LE0
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۸
پاسخ رئیس فرهنگستان علوم پزشکی به اظهارات سیاسی دبیر کل سازمان ملل
رئیس فرهنگستان علوم پزشکی طی نامه‌ای برای دبیرکل سازمان ملل تاکید کرد که عدم موفقیت این سازمان و سازمان بهداشت جهانی در پاسخ به تحریم‌های غیرانسانی آمریکا همان چیزی است که «سیاسی» شده است.
زهرا چیذری
سرویس جامعه جوان آنلاین: اولین‌ها همیشه در خاطر می‌ماند؛ اولین مورد ابتلا به ایدز در ایران کودک ۶ ساله مبتلا به هموفیلی بود که به دلیل مصرف فراورده خونی آلوده وارداتی از فرانسوی به ایدز مبتلا شد. این تنها یکی از سوابق اطمینان ایران به غرب است که موجب شد تا ویروس ایدژ وارد کشورمان شود.
 
حالا هم رهبر انقلاب با تکیه بر همین سوابق تاکید کردند واردات واکسن از امریکا ممنوع است. بگذریم از اینکه واکسن امریکایی فایزر تاکنون نتوانسته حتی اعتماد خود امریکایی‌ها را هم به خود جلب کند و پس از مرگ چهار نفر و عوارض جانبی متعددی نظیر فلج و واکنش‌های آلرژیک بسیاری از تزریق کنندگان واکسن در کشور‌های مختلف دنیا، حتی خود مردم امریکا هم رغببتی به تزریق واکسن ایرانی ندارند. در چنین شرایطی دبیر کل سازمان ملل که در برابر تحریم‌های دارویی و تجهیزات پزشکی برای ایران ساکت بود، در واکنش به ممنوعیت ورود واکسن امریکایی به کشور از سوی رهبری گفته است "واکسن کرونا را سیاسی نکنید"! در پاسخ به این اظهارات، رئیس فرهنگستان علوم پزشکی طی نامه‌ای برای دبیرکل سازمان ملل تاکید کرد که عدم موفقیت این سازمان و سازمان بهداشت جهانی در پاسخ به تحریم‌های غیرانسانی آمریکا همان چیزی است که «سیاسی» شده است.

سید رضا مرندی در این نامه با اشاره به تحریم دارو و تجهیزات پزشکی و چالش‌های آن برای بیماران ایرانی نوشته است:" اینجانب در مکاتبات متعددی در تاریخ‌های ۲۶ نوامبر ۲۰۱۲ و ۲۶ ژانویه ۲۰۱۳ و ۲۱ اگوست ۲۰۱۳ و ۱۴ می ۲۰۱۹ و دوم آوریل ۲۰۲۰ به سازمان ملل متحد و سازمان بهداشت جهانی بار‌ها تاکید کرده‌ام که تحریم‌های ظالمانه آمریکا و کشور‌های غربی حامی آن منجر به عدم دسترسی دارو‌های حیاتی برای مردم ایران شده و آن‌ها را از اساسی‌ترین حقوق انسانی خود محروم نموده است. این تحریم‌های ناروا و ناتوان کننده در چندین دهه از زمان جنگ تحمیلی رژیم صدام حسین علیه ایران که ایالات متحده و بسیاری از کشور‌های غربی در تامین تجهیزات نظامی و سلاح‌های شیمیایی از او پشتیبانی نمودند تا به امروز یعنی در همه گیری کرونا به ما تحمیل شده و می‌شود.
 
کووید ۱۹ به کل کشور‌های جهان ضربه زده است که در مورد برخی کشور‌ها مانند جمهوری اسلامی ایران بدتر از دیگر کشور‌ها بوده است و برای مردم ایران به دلیل ادامه تحریم‌های وحشیانه‌ای که آن‌ها را از دسترسی به دارو‌ها و تجهیزات پزشکی محروم نموده، فرصت لازم و توان ضروری را گرفته است. تاسف آور است که همه این اتفاقات تقریبا در سکوت کامل سازمان‌های مدافع حقوق بشرغربی و نهاد‌های بین‌المللی که باید خواستار دسترسی ایران به کمک‌های پزشکی در طی این همه گیری جهانی باشند، صورت گرفته است. "

● تاثیر تحریم‌ها بر مرگ بیماران کرونایی در ایران

بنا به تاکید وی علیرغم همه این فشار‌های ظالمانه، ایران طی چهار دهه گذشته موفق شده است شاخص‌های بهداشتی خود را به طور قابل توجهی بهبود بخشد و نمونه توسعه‌ای برای غرب آسیا و فراتر از آن باشد. ایران با کمک شبکه‌های مراقبت‌های بهداشتی و کمک‌های مردمی، در مقایسه با کشور‌های مشابه که برخلاف ما از دسترسی به همه امکانات و تجهیزات پزشکی مورد نیاز برخوردار هستند، پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در مراقبت‌های بهداشتی برای جمعیت خود داشته است. شکی نیست که اگر تحریم‌های ظالمانه آمریکا نبود، شیوع ویروس کرونا در ایران از یک میلیون و دویست هزار نفر و میزان مرگ و میر از ۵۶۰۰۰ نفر می‌توانست بسیار کمتر باشد.

مرندی تصریح کرده است:" در حالیکه مفهوم سکوت شما و دیگر سازمان‌های مدافع حقوق بشر در مقابل این تحریم‌های ظالمانه پزشکی هنوز برای جامعه پزشکی ما روشن نیست منظور این گفته مدیر اجرایی برنامه فوریت‌های سلامت سازمان جهانی بهداشت در کنفرانس مطبوعاتی اخیرش در واکنش به سخنان رهبرما آیت الله خامنه‌ای که واکسن‌هایی که به اندازه کافی آزمایش نشده را رد کرده‌اند چیست که گفته است: " کرونا را سیاسی نکنید". "

وی ادامه داده:"برای ما، عدم موفقیت سازمان ملل و سازمان بهداشت جهانی در پاسخ به تحریم‌های غیرانسانی آمریکا همان چیزی است که "سیاسی" شده است. ما نگرانیم که سازمان بهداشت جهانی به نفع فن آوری آمریکا که به طور کافی آزمایش نشده است و می‌تواند جان بسیاری از مردم جهان را به خطر بیندازد تمایل پیدا کرده است و این به منظور بازگشت مجدد ایالات متحده در این سازمان باشد. توضیح دیگری در این خصوص وجود ندارد که چرا یک مقام ارشد سازمان بهداشت جهانی خود را درگیر تصمیمات منطقی، سنجیده و علمی یک کشور عضو (یعنی جمهوری اسلامی ایران) می‌کند. "

● چرا باید واکسنی نا ایمن را بر روی مردم خود آزمایش کنیم؟!

به گفته مرندی دانشمندان ایرانی به سختی تلاش کرده اند تا واکسن‌های کرونا را تولید کنند که اگر تحریم‌ها نبود زودتر موفق می‌شدند، ما آمادگی داریم واکسن را از هر منبع خارجی که مطمئن هستیم، در اختیار مردم خود قرار دهیم. آنچه که نسبت به آن باید محتاط باشیم تزریق واکسن mRNA به مردم است که این نوع واکسن با سرعت بی سابقه‌ای، براساس فناوری که هرگز قبلا مجوز نداشته تولید شده است. عوارض جانبی بالقوه درازمدت این نوع واکسن آنقدر نامشخص است که حتی شهروندان آمریکایی (در صورت ابتلا به عوارض آن) مجاز به پیگیرد قانونی از شرکت‌ها یا دولت نیستند.
وی تصریح کرده:" چرا ما باید از کشور‌ها یا شرکت‌هایی که کارآیی و ایمنی کافی واکسن را اثبات نکرده‌اند، واکسن خریداری کنیم و سپس آن‌ها را روی مردم کشورمان آزمایش کنیم، همان مردمی که تحت تحریم‌های پزشکی از چنین کشور‌ها صدمات زیادی خورده‌اند؟ ما به خوبی می‌دانیم که واکسن‌های تولید شده با فناوری جدید mRNA هیچ تضمینی برای اثربخشی طولانی مدت بدون عوارض جانبی ندارند، در حالیکه بسیاری از منابع علمی به عوارض جانبی احتمالی درازمدت آن اشاره می‌کنند، سال‌ها زمان خواهد برد تا با بدست آوردن داده‌های علمی از ایمن بودن آن اطمینان حاصل کرد.

ما مستقل هستیم و حق مسلم خود می‌دانیم که نسبت به رد واکسن‌هایی که دارای فناوری نامطمئن بوده و یا از آزمایش، ایمنی یا قابلیت اطمینان ناکافی برخوردارهستند تصمیم گیری کنیم. بسیار سپاسگزار خواهیم بود اگر تصمیمات ما را بیشتر سیاسی نکنید و با کمک به ما در دستیابی به همه تجهیزات پزشکی، فناوری‌های مورد نیاز، دارو‌ها و واکسن‌های قابل اعتماد برای کنترل این بیماری همه گیر، از ما حمایت کنید. "
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار