غارت ۸۶۰۰ میلیاردی فرشتگان
کد خبر: 1034866
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004LDO
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۰۵:۰۰
مؤسسه اعتباری فرشتگان بالاترین سهم از زیان انباشته را در بین مؤسسات مالی منحل شده دارد و ماهانه ۱۵۰ میلیارد تومان به زیان آن اضافه می‌شود. متهم ردیف اول و مالک این مؤسسه به حیف و میل اموال مردم به میزان ۸ هزارو ۶۰۰ میلیارد تومان متهم شده‌است.
سرویس جامعه جوان آنلاین: اولین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده مؤسسه اعتباری منحله فرشتگان به ریاست قاضی زرگر روز گذشته در دادگاه انقلاب برگزار شد.

در ابتدای این جلسه دادگاه قاضی زرگر ضمن بیان نکاتی گفت: «مسئولانی که به این مؤسسات مجوز می‌دهند باید بدانند مردم به واسطه اعتماد به بانک مرکزی به این مؤسسات اعتماد می‌کنند و نباید بدون تحقیق به فردی مجوز دهند.»

وی افزود: «در این پرونده فرد سابقه‌دار بوده و جریمه هم داشته‌است، وقتی بانک مرکزی جواز می‌دهد باید مرتب نظارت کند و اجازه ندهد افراد هر کاری می‌خواهند انجام دهند.»

در ادامه این جلسه دادگاه، نماینده دادستان در جایگاه قرار گرفت و به قرائت کیفرخواست پرداخت.

حیف و میل‌های عجیب و غریب

علی باقری گفت: «متهم اول این پرونده محمدعلی تفکر، متهم به اخلال در نظام کشور به طور عمده از طریق وصول وجوه کلان به صورت قبول سپرده از اشخاص به میزان ۸۶ هزار و ۷۰۴ میلیارد و ۷۷۹ میلیون و ۳۴۲ هزار و ۹۱۲ ریال و همچنین حیف و میل آن و خیانت در امانت متهم است.»

باقری ادامه داد: «متهم دوم این پرونده علی ابراهیمی بای سلامی به اتهام مشارکت در اخلال نظام اقتصادی کشور به طور عمده از طریق مشارکت با محمدعلی تفکر و وصول وجه کلان از اشخاص و حیف و میل اموال و خیانت در امانت و تحصیل مال نامشروع به مبلغ ۴۳۲ میلیارد و ۴۶۰ میلیون و ۳۳۶ هزار و ۵۹۳ ریال است.»

نماینده دادستان افزود: «متهم ردیف سوم این پرونده رضا تفکر، متهم به مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی کشور به طور عمده از طریق مشارکت با متهم محمدعلی تفکر، خیانت در امانت و حیف و میل اموال به مبلغ ۷۶۳ میلیارد و ۴۵۱ میلیون ریال است.»

باقری تصریح کرد: «متهم ردیف چهارم این پرونده، احمد تفکر متهم به مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی کشور به طور عمده از طریق مشارکت با متهم محمدعلی تفکر، خیانت در امانت و حیف و میل اموال به مبلغ ۳۱۹ میلیارد و ۶۵۳ میلیون و ۹۵۳ هزار و ۷۶۴ ریال است.»

نماینده دادستان متهمان دیگر این پرونده را زکریا محتمل، فرید ضیاالملکی و حمید طالب‌زاده به عنوان معاونت در اخلال اقتصادی کشور عنوان کرد.

هوس‌بازی یک بازنشسته با سابقه قضایی

باقری در ادامه خاطر نشان کرد: «مدیران این تعاونی با این وعده که سرمایه‌های مردم را وارد بازار کار می‌کنند نرخ‌های بالایی را پیشنهاد می‌دادند، این در حالی است که از محل سرمایه‌های سپرده‌گذاران جدید سود سپرده‌گذاران قدیم را پرداخت می‌کردند و بخشی را نیز صرف مصارف شخصی خود می‌کردند.

در مؤسسات غیرمجاز و تعاونی منحله فرشتگان وجوه مردم در جهت منافع شخصی صرف شده و بخشی از آن نیز صرف دادن تسهیلات به افرادی شده که عمدتاً واجد شرایط نبودند و به نوعی خیانت در امانت رخ داده‌است.»

نماینده دادستان با اشاره به حیف و میل سپرده‌های جذب شده افشا کرد که مسئولان تعاونی منحله فرشتگان مبادرت به ساخت فیلم و تبلیغ و حیف و میل سپرده‌ها می‌کردند.

باقری با اشاره به گزارش بانک مرکزی در خصوص زیان‌ده بودن تعاونی منحله فرشتگان گفت: «تعاونی منحله فرشتگان بالاترین سهم از زیان انباشته را دارد و ماهانه ۱۵۰ میلیارد تومان به زیان اضافه می‌شود. آشفتگی بالایی در حساب‌های تعاونی منحله فرشتگان وجود دارد و برخی از این نمونه‌ها در گزارش بانک مرکزی آمده است.»

نماینده دادستان درباره متهم محمدعلی تفکر گفت: «این متهم بازنشسته بانک ملی است که سابقه قضایی نیز داشته‌است. این متهم برداشت‌های وجوه بسیاری از مؤسسه منحله فرشتگان در قالب سرمایه‌گذاری برای افراد داشته‌است.»

بنز سواری با پول مردم

نماینده دادستان در ادامه با اشاره به شناخت متهم علی ابراهیم بای سلامی از ظرفیت موجود در تعاونی‌های اعتباری گفت: «سؤال اینجاست که برای یک کارمند دولت وجود چه میزان ثروت منطقی است و چه راه‌هایی برای تحصیل آن وجود دارد. بای سلامی به عنوان نماینده تام‌الاختیار این تعاونی در بانک مرکزی حضور داشته‌است.»

باقری در ادامه به اشاره به نمونه‌های از نقش بای سلامی در تعاونی اعتباری فرشتگان اظهار کرد: «سلامی تحت عنوان معاون پشتیبانی و توسعه منابع در مؤسسه اعتباری اقدام به امضا کرده‌است. در جمع‌بندی گزارش نهایی کارشناس دادگستری عنوان‌شده که در پروژه علامه سعادت‌آباد گران‌نمایی و بخشی از مبالغ دریافتی توسط بای سلامی صرف امور شخصی شده‌است.»

وی در نهایت گفت: «مبلغ بیش از ۵۸۹ میلیارد ریال هم بدون در نظر گرفتن مغایرت، در پروژه‌های ولنجک و معلم هزینه نشده و منشأ دارایی‌های محمدرضا تفکر و برخی از خودرو‌های وی شامل تویوتا لکسوز، بی‌ام و ایکس ۶، پورشه پانامرا اسپرت و بنز اس ۵۰۰ از محل این دو پروژه است.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار