۴ ایراد سامانه «بازارگاه» در توزیع نهاده‌های دامی
کد خبر: 1034178
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004L2I
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۹ - ۰۵:۳۰
رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی گاوداران با اشاره به چهار ایراد سامانه بازارگاه که تولیدکننده و واردکننده را دچار مشکل کرده است، گفت: متأسفانه بانک کشاورزی در رفع ایرادات این سامانه همکاری نمی‌کند.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین:  سیداحمد مقدسی در گفتگو با مهر با اشاره به ایرادات سامانه بازارگاه عنوان کرد: الان حدود دو ماه است که مسئولیت سامانه بازارگاه به معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی واگذار شده که اقدام بسیار خوبی بوده است، اما همچنان شاهد نارسایی‌های گسترده در این حوزه هستیم. وی افزود: یکی از اقدامات خوبی که در این حوزه انجام شد، راستی‌آزمایی در بخش دام کشور بود که آمار تمام دام‌ها را درآوردند و طی دو مرحله راستی‌آزمایی را انجام دادند و بر این اساس صددرصد نهاده مورد نیاز دامداران در اختیار آنان قرار گرفت. به گفته رئیس انجمن صنفی گاوداران کشور در نتیجه این اقدام قیمت هر کیلوگرم سویا از ۱۷ هزار تومان به ۸ هزار تومان کاهش پیدا کرد.

مقدسی تصریح کرد: وقتی تولیدکننده نهاده را با حجم کم از این سامانه خریداری می‌کند، امکان بارگیری آن وجود ندارد و این باعث می‌شود بین تولیدکننده و واردکننده اختلاف ایجاد شود، در حالی که اگر تولیدکننده این میزان را خرید نکند، سهمیه‌اش حذف می‌شود و او ضرر می‌کند. وی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات دیگر این است که تاجر نمی‌تواند کسری و سرک (اضافه بار) نهاده‌ها را در سامانه بازارگاه ثبت کند، گفت: به عنوان مثال سهمیه یک دامدار ۲۵ تن است، اما وقتی لودر این بارگیری را انجام می‌دهد ممکن است میزان نهاده بیشتر یا کمتر از ۲۵ تن باشد که متأسفانه امکان درج این مطلب در سامانه بازارگاه وجود ندارد. مقدسی با اشاره به اینکه دامداری‌های صنعتی و بزرگ در واحد‌های تولیدی خود واحد تولید خوراک آماده دارند، گفت: دامداران خرده‌پا و غیرصنعتی چنین امکانی را ندارند و خوراک آماده را از کارخانجات خوراک دام تهیه می‌کنند. وی با بیان اینکه نهاده خام تحویل کارخانجات خوراک دام می‌شود و این کارخانجات باید این نهاده را تبدیل به کنسانتره و آن را در بازارگاه عرضه کنند، گفت: متأسفانه برای کارخانجات خوراک دام امکان ثبت کنسانتره در سامانه بازارگاه وجود ندارد، به همین دلیل نیز دامداران خرده‌پا و غیرصنعتی امکان تأمین این محصول را ندارند.

بانک کشاورزی در حل مشکلات بازارگاه همکاری نمی‌کند

این فعال بخش خصوصی گفت: برخی از دامداران خرد، محموله‌هایی زیر ۱۰ تن خریداری می‌کنند که حمل این محموله توجیه اقتصادی ندارد. در این راستا باید شرایطی فراهم شود که تشکل‌های مربوطه بتوانند از سامانه بازارگاه نهاده عمده بخرند و در همان سامانه این نهاده‌ها را به صورت خرد بین این واحد‌ها تقسیم کنند. ما معتقدیم برای تحت پوشش قرار دادن تمام واحد‌های دامداری کشور چنین دسترسی باید ایجاد شود و اگر دولت نمی‌تواند چنین برنامه‌ای را برای سامانه بازارگاه پیاده کند، ما به عنوان بخش خصوصی حاضریم این برنامه را بنویسیم و هزینه آن را نیز خودمان پرداخت کنیم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار