ترامپ: برای من ۱۱ هزار و ۷۸۰ رأی جفت و جور کنید!
کد خبر: 1033910
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Kxy
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۲
انتشار مکالمه خصوصی رئیس جمهور امریکا با وزیر داخلی ایالت جورجیا
فایل صوتی که واشنگتن پست از صحبت‌های رئیس‌جمهورامریکا با وزیر داخلی ایالت جورجیا منتشر کرده، حکایت از درخواست ترامپ برای اختصاص بیش از ۱۱ هزار رأی به وی دارد. این رسوایی ضمن اینکه واکنش انتقادی فراوانی از جانب دموکرات‌ها به دنبال داشته است، بنابر نظر کارشناسان می‌تواند در ابعاد ایالتی و فدرال جرم تلقی شود.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: دونالد ترامپ که با رد شدن بیشتر شکایات تیم حقوقی‌اش در ایالات کلیدی از جمله جورجیا و حتی دیوان عالی تقریباً تمام تیرهایش برای اثبات ادعای تقلب در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ به سنگ خورده است حالا با رسوایی جدیدی مواجه شده که می‌توان گفت در نوع خود منحصر به فرد است. با این حال، رئیس‌جمهور امریکا از پیگیری اثبات تقلب ناامید نشده است و برای روز چهار شنبه ۶ ژانویه (۱۷ دی) فراخوان تظاهرات داده و قصد دارد شخصاً در این تظاهرات شرکت کند. او یک شنبه شب در شبکه اجتماعی محبوب خود (توئیتر) با انتقاد از مقامات ایالت جورجیا نوشت: «من دیروز با برد رافنسبرگر، وزیر داخلی ایالت جورجیا درباره تقلب در انتخابات صحبت کردم. او مایل نبود یا قادر نبود به سؤالاتی مثل آرای تقلبی در انتخابات، آرای زیر میزی یا آرای مردگان صحبت کند.» رافنسبرگر این موضع‌گیری ترامپ را بی‌پاسخ نگذاشت و او هم در توئیتر نوشت: «با احترام. آقای رئیس‌جمهور، چیزی که شما می‌گویید نادرست است. حقیقت بالاخره مشخص خواهد شد.»

تلاش برای پیروزی در جورجیا

چیزی از این مکالمه توئیتری نگذشته بود که افشاگری روزنامه واشنگتن‌پست خبرساز شد. در مکالمه ضبط شده‌ای که این روزنامه از صحبت‌های ترامپ با برد رافنسبرگر منتشر کرده، ترامپ از این مقام ارشد ایالت جورجیا می‌خواهد که ضمن بازشماری آرا، ۱۱ هزار و ۷۸۰ رأی برای او پیدا کند تا بتواند در این ایالت کلیدی پیروز شود.

ترامپ در بخشی از این گفتگو که واشنگتن‌پست تاکنون دو بخش آن را منتشر کرده است، تأکید دارد با اختلاف ۵۰۰ هزار رأی در این ایالت کلیدی در برابر جو بایدن پیروز شده است. این در حالی است که مقام‌های ایالتی و هم‌حزبی‌های ترامپ، با زیر سؤال بردن ادعا‌های وی درباره دستگاه‌های رأی‌گیری، چند بار به ترامپ می‌گویند که اطلاعات او درباره انتخابات در این ایالت اشتباه بوده است.

عواقب کیفری در انتظار ترامپ

بنابر قانون ایالتی جورجیا، درخواست تقلب در انتخابات و توطئه برای ارتکاب تقلب جرم تلقی می‌شود. قوانین فدرال نیز خریداری، تبانی و دستکاری در آرا برای جعل و تقلب را جرم و شخص شناخته شده در این روند را مجازات می‌کند. به این موارد باید این نکته را هم اضافه کرد که رئیس‌جمهور یا معاونش هم نمی‌توانند ناقض قوانین ایالتی را عفو کنند. روزنامه انگلیسی ایندیپندنت در واکنش به این اقدام رئیس‌جمهور امریکا با استناد به موارد یاد شده نوشت که احتمالاً او هم قوانین ایالتی و هم قوانین فدرال را نقض کرده است.

ناظران سیاسی امریکا هم معتقدند که اقدام ترامپ احتمالاً با مسئولیت کیفری مواجه خواهد شد. آنتونی مایکل کریس، استاد دانشگاه حقوق جورجیا می‌گوید، طبق قوانین ایالتی هرکسی که درخواست کند، دستور دهد یا تشویق کند که کسی در انتخابات تقلب کند مقصر تقلب در انتخابات است و مجازات می‌شود.

توهین به دموکراسی

«فساد»، «اقدامی که می‌تواند استیضاح را به دنبال داشته باشد» و «سوء استفاده از قدرت»، تعابیری است که برخی مقام‌های حزب دموکرات در واکنش به این اقدام ترامپ به کار برده‌اند. کامالا هریس، معاون جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب امریکا، چنین رفتاری را سوءاستفاده بی‌شرمانه و گستاخانه از قدرت توصیف کرد. آدام شیف، نماینده ایالت کالیفرنیا که رهبری جلسات استیضاح ترامپ در سال ۲۰۱۹ را نیز در پرونده دارد با انتشار پیامی در توئیتر نوشت: «بی احترامی ترامپ به دموکراسی آشکار است، بار دیگر روی یک فایل صوتی. تحت فشار قرار دادن یک مسئول انتخاباتی برای یافتن آرا به این منظور که او [در انتخابات]پیروز شود، به طور بالقوه جرم و یک سوءاستفاده شرم‌آور از قدرت توسط فردی فاسد است که اگر ما به او اجازه دهیم به فردی مستبد تبدیل می‌شود. ما اجازه نمی‌دهیم اینگونه شود.» ایلهان عمر، نماینده ایالت مینه‌سوتا هم نوشت: «حزب قانون و نظم یک شوخی است.»‌رشیده طلیب، نماینده ایالت میشیگان، الکسندریا اوکاسیو کورتز، نماینده ایالت نیویورک، وال دمینگز، نماینده ایالت فلوریدا و آدام کینزینگر، نماینده ایالت ایلینوی از دیگر معترضان به این اقدام ترامپ بودند.

شکایت به دلیل درز اطلاعات محرمانه

باب باوئر، مشاور ارشد رئیس‌جمهور منتخب امریکا، روز دو شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «اکنون شواهد غیر قابل انکاری وجود دارد که رئیس‌جمهور در حال اعمال فشار و تهدید یکی مقامات حزب خود است تا شمارش قانونی و تأیید شده آرای انتخابات را باطل کند و تعدادی دیگر را به جای این آرا، جعل کند.» وی افزود: «این اقدام تصویر کاملی از داستان شرم‌آور حمله دونالد ترامپ علیه دموکراسی امریکایی را نشان می‌دهد.»

با این حال، شبکه الجزیره گزارش داد که مقامات جمهوریخواه ایالت جورجیا می‌گویند که دونالد ترامپ به خاطر درز تماس تلفنی محرمانه برای وزیر داخلی جورجیا دو پرونده تشکیل داده است. دیوید شافر، رئیس حزب جمهوریخواه در ایالت جورجیا در این مورد گفت: «ترامپ دو پرونده شکایت، یکی ایالتی و دیگری فدرال را علیه رافنسبرگر تنظیم کرده است. کنفرانس تلفنی که وزیر داخلی ایالت جورجیا ضبط کرده است گفتگو با موضوع توافق محرمانه مرتبط با یک مسئله حقوقی بوده که هنوز در حالت تعلیق است.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار