تئاتر فرو ریخته است
کد خبر: 1032806
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004KgA
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۳۹۹ - ۰۶:۳۰
مدیریت اسبق مرکز تئاتر کانون پرورش فکری مطرح کرد
کارگردان و فعال تئاتر کودک و نوجوان معتقد است حال و روز تئاتر در دوران کرونا همچون ساختمانی است که فرو ریخته و بازسازی آن نیازمند اراده‌ای بسیار قوی، توانی بالا و تدابیری حساب شده است.
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: حسن دادشکر، کارگردان تئاتر که بیشتر در حوزه تئاتر کودک و نوجوان فعالیت می‌کند، در رابطه با وضعیت این روز‌های تئاتر به ایسنا می‌گوید: تئاتر یک پدیده تفننی نیست بلکه هنری است انسان‌ساز. کودکی که با تئاتر سر و کار داشته باشد، نوع نگاه و برخوردش با زندگی متفاوت می‌شود، او یاد می‌گیرد بهتر مسیر زندگی خود را پیدا و مناسبات اجتماعی درست‌تری برقرار کند. او با تأکید بر جایگاه مهم تئاتر در رشد و پیشرفت هر جامعه‌ای خاطرنشان می‌کند: هر آنچه بتواند به رشد و آگاهی کودکان ما و مسئولیت‌پذیری آنان کمک کند، اتفاقی مثبت است و تئاتر در این زمینه، اهمیتی انکارناپذیر دارد. در این وضعیت بسیار دشوار است که تئاتر دوباره جان بگیرد و سرپا شود. دادشکر ادامه می‌دهد: اگر خواهان فردایی روشن‌تر هستیم، تنها راهش رشد فرهنگی کودکان ماست؛ آنان که قرار است آینده‌ساز سرزمین ما باشند، بنابراین ضروری است که تئاتر وارد زندگی جاری و روزمره ما شود.

او با ابراز خشنودی از اینکه در این مدت تعدادی فیلم تئاتر از تولیدات کانون پرورش فکری در فضای مجازی منتشر شده است، می‌افزاید: اقدامی است بسیار خوب، چون هم به سرگرمی کودکان در این دوران سخت خانه‌نشینی کمک می‌کند و هم ارتباط تئاتر با خانواده‌ها حفظ می‌شود. تالار هنر و مرکز تئاتر کانون پرورش فکری می‌توانند پا را از این فراتر بگذارند و وارد حوزه تولید شوند، به این صورت که تعدادی کار را به صورت حرفه‌ای ضبط و بعد در شبکه نمایش خانگی پخش کنند. این کارگردان تئاتر ادامه می‌دهد: در شرایط فعلی اجرای زنده تئاتر بسیار دشوار است به ویژه برای گروه سنی کودک که حساسیت‌ها در آن بسیار بیشتر است، بنابراین بهترین راه همان جایگزین کردن تولیدات ضبط شده است.

او که سال‌ها پیش مدیریت مرکز تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری را عهده‌دار بوده است، یادآوری می‌کند: در آن مقطع خیلی تلاش کردم تئاتر‌های کانون از طریق مؤسسه رسانه‌های تصویری تکثیر شود و در اختیار مردم قرار گیرد، اما متأسفانه تلاش‌هایم به جایی نرسید ولی امروز ضرورت این گسترش بار‌ها بیشتر از گذشته است و امیدوارم زودتر در این زمینه شاهد اقدامات جدی باشیم. حسن دادشکر در پایان می‌گوید: روز‌های تلخی را پشت سر گذاشتیم. بسیاری از همکاران شریف خود را از دست دادیم؛ هنرمندانی مؤمن به کار خود که تکرارنشدنی هستند و امیدوارم روز‌های بهتری در پیش داشته باشیم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار