این کره‌های گران امروز آن کره‌های ارزان دیروز نیست!
کد خبر: 1032659
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Kdn
تاریخ انتشار: ۰۵ دی ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۶
عضو هیئت مدیره انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی با بیان اینکه کره از گروه یک کالایی به گروه دو کالایی نیز تغییر وضعیت داده است و ارز ترجیحی برای واردات آن تخصیص داده نمی‌شود، گفت: کره‌هایی که در حال حاضر در کشور تولید و بسته‌بندی می‌شود از خامه‌های استحصال داخلی بوده و براساس قیمت چربی، قیمت آن محاسبه می‌شود.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: محمد فربد در گفتگو با ایسنا در پاسخ به این سؤال که آیا قیمت کره در روز‌های اخیر افزایش یافته است؟ اظهار کرد: در گذشته ارز ۴هزارو ۲۰۰‌تومانی به کره وارداتی تعلق می‌گرفت که عرضه آن کره‌شهریور سال جاری پایان یافت و ارز ترجیحی برای واردات آن هم مجدداً تخصیص نیافت. همچنین کره از گروه یک کالایی به گروه دو کالایی نیز تغییر وضعیت داد و کره‌هایی که در حال حاضر در کشور تولید و بسته بندی می‌شود، از خامه‌های استحصال داخلی بوده و براساس قیمت چربی قیمت آن محاسبه می‌شود. وی ادامه داد: درحال حاضر به ندرت کسی تمایل به واردات کره با ارز نیمایی دارد، زیرا به دلیل افزایش نرخ ارز قیمت تمام شده وارداتی آن از نمونه داخلی بسیار بیشتر خواهد بود. عضو هیئت مدیره انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی اضافه کرد: درحال حاضر هر درصد چربی ۷۰۰‌تومان (هر دهم درصد ۷۰‌تومان) قیمت دارد. کره نیز ۸۲‌درصد چربی و حدود ۲ درصد ضایعات فرآیند تولید دارد. با محاسباتی ساده اگر این ۸۴‌درصد را در ۷۰۰ تومان ضرب کنیم و هزینه تبدیل خامه به کره را به آن اضافه کنیم، متوجه می‌شویم که هر قالب کره ۱۰۰‌گرمی با احتساب سود تبدیل کننده خامه به کره حدود ۶ هزارو ۵۰۰‌تومان هزینه مواد اولیه دارد.

وی افزود: مابقی هزینه‌ها نیز از جمله هزینه بسته‌بندی، هزینه‌های دستمزد و سربار، هزینه توزیع تا در مغازه، سود مغازه‌دار و ۹‌درصد مالیات ارزش افزوده است که قیمت مصرف کننده کره را در نقطه سر به سر بیش از ۱۰‌هزار تومان می‌کند و قیمت آن بر اساس ضوابط قیمتگذاری بیش از ۱۲‌هزار تومان است. فربد در پاسخ به این سؤال که آیا با افزایش بیش از دو‌برابری قیمت کره از ابتدای سال تا کنون، صنایع برنامه‌ای برای کنترل قیمت‌ها دارند تا اقلام پرمصرف لبنی از سفره مردم حذف نشود؟ گفت: متأسفانه بخشی از کالا‌های لبنی از سفره مردم حذف شده، به طوری که سرانه مصرف، کاهش داشته است. ما تنها تولید کننده هستیم و دخالتی در سیاست‌ها و تصمیم‌گیری‌های کلان کشور نداریم. وی اظهار کرد: اگر ارز تک نرخی شود دیگر علوفه ۴هزارو ۲۰۰‌تومانی به دست دامدار نمی‌رسد، قیمت شیرخام بالا می‌رود، قیمت چربی نیز به تبع آن افزایش می‌یابد و در نتیجه قیمت محصولات لبنی هم افزایش خواهد یافت، البته ما از تک نرخی شدن ارز حمایت می‌کنیم، زیرا ارز چند نرخی جز فساد نتیجه دیگری ندارد. اما معتقدیم دولت باید برای جلوگیری از حذف لبنیات از سفره مردم حمایت‌های لازم را انجام دهد، یعنی دولت می‌تواند مابه التفاوت فروش ارز ۴هزارو ۲۰۰‌تومانی و ارز تک نرخی محتمل آینده را به مردم بازگرداند و به اشکال مختلف به مردم یارانه خرید لبنیات دهد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار