۳ دهک اول فقط ۱۰ درصد گاز را مصرف می‌کنند
کد خبر: 1032470
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Kak
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۶
جزئیات طرح رایگان کردن گاز کم‌مصرف‌ها
در مصوبه هیئت دولت برای رایگان کردن مصرف گاز، الگوی مصرف بدین صورت تعریف شده‌است که در اقلیم‌های یک تا سه جغرافیایی، مصارف گاز، کمتر از ۲۰۰ متر مکعب در روز مشمول گازب‌های رایگان می‌شوند که حدود ۳۳ درصد از جمعیت بخش خانگی در این اقلیم‌ها را پوشش می‌دهد و بخشودگی‌ها از اول دی ماه آغاز خواهد شد.
بهناز قاسمی
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: حسن منتظرتربتی، معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران در نشست مصرف بهینه گاز با اشاره به افزایش تولید گاز در کشور گفت: از ابتدای امسال تا کنون ۱۰ میلیارد مترمکعب افزایش تولید گاز داشته‌ایم، یعنی میزان تولید سال گذشته ۱۹۳ میلیارد مترمکعب بوده و امسال به ۲۰۳ میلیارد مترمکعب رسیده‌است.

وی افزود: از این ۱۰ میلیارد مترمکعب افزایش تولید، ۷ میلیارد مترمکعب در بخش خانگی و ۳ میلیارد مترمکعب در نیروگاه‌ها افزایش مصرف داشته‌ایم. در آذر ماه سال جاری نسبت به سال گذشته روزانه ۵۲ میلیون مترمکعب افزایش تولید داشتیم. همچنین ۴۶ میلیون مترمکعب آن در بخش خانگی و ۹ میلیون مترمکعب آن در بخش نیروگاهی افزایش مصرف داشته‌ایم. از این ۴۶ میلیون متر مکعب افزایش مصرف در بخش خانگی، حدود ۲۵ میلیون متر مکعب مربوط به افزایش مصرف ناشی از اجرای پروژه‌های گازرسانی به روستا‌ها بوده‌است.
منتظرتربتی گفت: با توجه به افزایش مصرف در بخش خانگی ضرورت داشت که شرکت ملی گاز اجرای پروژه‌های بهینه‌سازی مصرف گاز را در دستور کار قرار دهد. در این راستا بحث بهینه‌سازی مصرف در موتورخانه‌های ساختمان‌های مسکونی و تجاری را در دستور کار قرار دادیم. هم اکنون بیش از هزارو ۷۰۰ واحد در سامانه شرکت ملی گاز برای اصلاح موتورخانه‌ها ثبت‌نام کرده‌اند که این افراد در حال دریافت خدمات از این شرکت می‌باشند.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: یکی از دغدغه‌های مقام معظم رهبری که در جلسه سران قوا مطرح شد، حمایت از قشر مستضعف در شرایط اقتصادی فعلی بود. در این راستا دولت مصوبه‌ای را برای اعطای آب، برق و گاز مجانی به دهک‌های پایین جامعه در دستور کار قرار داد. طبق این مصوبه ۳۳ درصد از اقشار کم‌مصرف در بخش خانگی به صورت رایگان گاز دریافت می‌کنند. مصرف گاز در سه دهک اول جامعه حدود ۱۰ درصد است و در سه دهک بعدی این رقم به ۳۰ درصد می‌رسد و مصرف سه دهک بالای جامعه نیز معادل ۵۰ درصد از کل مصرف گاز است. در نتیجه ضرورت دارد برای کاهش مصرف دهک‌های بالای جامعه نیز برنامه‌ریزی کرد. وی گفت: در مصوبه هیئت دولت برای رایگان کردن مصرف گاز، الگوی مصرف بدین صورت تعریف شده‌است که در اقلیم‌های یک تا سه جغرافیایی، مصارف گاز، کمتر از ۲۰۰ متر مکعب در روز مشمول گازب‌های رایگان می‌شوند که حدود ۳۳ درصد از جمعیت بخش خانگی در این اقلیم‌ها را پوشش می‌دهد.

منتظرتربتی گفت: در اقلیم چهار نیز مصارف کمتر از ۱۵۰ مترمکعب در روز، مشمول تخفیف صد‌درصدی در گازب‌ها می‌شود که طبق برآورد ما حدود ۳۵ درصد از جمعیت بخش خانگی مشمول خواهند شد. همچنین در اقلیم پنج نیز مصارف کمتر از ۱۰۰ مترمکعب گاز در روز مشمول گازب‌های رایگان می‌شوند که برآورد ما این است ۴۰ درصد مشترکین خانگی را شامل شود.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: در مصوبه دیگری که در هیئت دولت به تصویب رسید، تشویق و تنبیه برای کل مشترکین در نظر گرفته شده‌است. طبق این مصوبه اگر مصرف مشترکی در ماه‌های سرد سال نسبت به میانگین مصرف در سال‌های ۹۶ و ۹۷ در مدت مشابه ۱۰ درصد کاهش یابد، کل گازب‌های آن مشترک با تخفیف ۱۵ درصدی محاسبه می‌شود.

وی افزود: طبق این مصوبه همچنین جریمه‌ای برای مشترکین پرمصرف در نظر گرفته شده‌است. طبق این مصوبه اگر مشترکین خانگی در ماه‌های سرد سال جاری، بیش از ۱۵ درصد نسبت به مدت مشابه در سال‌های ۹۶ و ۹۷ گاز بیشتری مصرف کنند، کل گازب‌های آن‌ها ۱۵ درصد افزایش خواهد یافت.

منتظرتربتی گفت:‌البته طرح رایگان کردن گازب‌ها تنها مربوط به ماه‌های سرد سال نیست و در ماه‌های گرم سال که از تاریخ ۱۵ فروردین ماه تا ۱۵ مهرماه را شامل می‌شود، اگر مشترکی کمتر از ۴۵ مترمکعب گاز در روز مصرف کند، مشمول بخشودگی صددرصدی می‌شود. در مجموع هزینه اجرای این دو مصوبه بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود. بخشودگی گازب‌ها از اول دی ماه و تشویق و جریمه مشترکین از ۱۶ آبان ماه اجرایی شده‌است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار