۵۰ درصد سهم دولت به شهرداری‌ها پرداخت می‌شود
کد خبر: 1032360
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004KYy
تاریخ انتشار: ۰۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۹
معاون وزیر راه و شهرسازی:
مهدی عبوری معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران طی سفر به استان اصفهان از اقدامات مشترک این وزارتخانه با وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، مدیریت شهری، شهرداری و شورای اسلامی شهرها برای بهسازی بافت تاریخی استان اصفهان خبر داد.

به گزارش سعید عرفان منش خبرنگار جوان انلاین از اصفهان،معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران به منظور بازدید از  بافت تاریخی، محلات هدف بازآفرینی و سکونت گاههای به طورغیررسمی به استان اصفهان آمد.

وی در ابتدای حضور خود در این استان، به شهرستان اردستان عزیمت کرد و با همراهی علیرضا قاری‌قرآن مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان و جمعی از مسئولین استانی و شهرستانی از پروژه‌های بازآفرینی و بافت تاریخی این شهرستان بازدید کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران پس از بازدید شهرهای زواره، مهاباد و اردستان، اظهار کرد: این سه شهر دارای بافت تاریخی بسیار منحصر به فرد بوده و مردمان عزیز آن اقدامات ارزشمندی در این حوزه انجام دادند که نیاز به حمایت دارد.

وی در خصوص پروژه‌های در دست اقدام شهرداری این سه شهر با محوریت اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان عنوان کرد: به طور حتم طی اقدامی مشترک از سوی "وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی"، "وزارت راه و شهرسازی با محوریت شرکت بازآفرینی شهری ایران"، مدیریت شهری، شهرداری و شورای اسلامی شهرها اقدامات ارزشمند انجام شده را به ثمر می‌رسانیم.

عبوری در پاسخ به خبرنگارما در خصوص تسهیلات در نظر گرفته برای بافت های فرسوده بیان داشت: جهت احیا بافت‌های فرسوده  و نوسازی در بخشی از کشور، همانند شهرستان اردستان که بافت تاریخی و بافت فرسوده آن همپوشانی دارد اعتباراتی از محل صندوق توسعه ملی تبصره ۱۸، بصورت  تسهیلات کم بهره پیش‌بینی شده است.

وی در جریان این بازدید اذعان داشت مسئله مهم این است که شهرستان اردستان جهت اقدام مشترک این وزارتخانه با وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بعنوان پایلوت قرار گیرد تا بتوانیم مکان‌هایی همچون مسجد، آب انبار، حسینیه، خانه عالم، بازار، قنات دو طبقه (دارای ثبتش جهانی) را بهسازی نماییم. و مورد بازدید هموطنان و گردشگران خارجی قرار دهیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران افزود: در این سفر مقرر شد؛ بهسازی و ترمیم بازار مرکزی حسینیه بزرگ شهر زواره مورد پشتیبانی شرکت بازآفرینی شهری ایران قرار گیرد و پس از تهیه طرح اجرایی از سوی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به همراه شهرداری، با نظارت اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان این مهم به سرانجام برسد.

وی افزود: ۳۵۰ تن قیر جهت بافت مصوب شهر زواره پس از بررسی و تایید اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان جهت خیابان‌ها و کوچه هایی که در بافت مصوب فرسوده یا سکونتگاههای غیررسمی قرار دارد انجام می‌پذیرد.

عبوری با بیان اینکه  ۵۰ درصد سهم دولت در زمینه تخفیف صدور پروانه در بافت‌های فرسوده به شهرداری‌ها پرداخت می‌شود. گفت: با توجه به مبحث ماده (۱۶) قانون نوسازی این موضوع در سامانه بدهی‌های دولت ثبت می‌شود و تا کنون به همراه شهرداری مورد پیگیری ویژه قرار گرفته است همچنین ضمن انجام مکاتبات لازم، بدهی تا پایان سال ۹۶ تسویه شده و سال های ۹۷ و ۹۸ نیز پرداخت می‌شود. 

وی قول داد: جهت بهسازی و مرمت آن دسته از خانه های تاریخی شهر مهاباد که در مالکیت شهرداری و فضای عمومی بوده و قرار است بعنوان فرهنگسرا، خانه محله، کتابخانه عمومی استفاده شود پشتیبانی کند. همچنین پیشنهادات "میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی" در رابطه با قنات اردستان و کاروانسرای قدیمی در کنار مسجد‌جامع این شهر را مورد حمایت قرار دهد. 

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران خاطرنشان کرد: تمامی برنامه‌های پیش گفته مستلزم ارائه طرح و تایید در ستادهای بازآفرینی است. که ستادهای بازآفرینی در شهرستان‌ها به ریاست فرماندار و دبیری شهرداری و در استان به ریاست استاندار و دبیری مدیرکل راه و شهرسازی استان تشکیل می‌شود.

وی افزود: پس از تصویب طرح و ارسال به ستاد ملی، براساس قدرالسهمی که مشخص می شود طی اقدامی مشترک به لطف خدا طرح‌ها انجام می‌پذیرد.

عبوری با بیان اینکه در سال ۹۹ قیر مصوبی وجود نداشته و در این خصوص پیش بینی صورت نگرفته بود گفت: اخیرا مجلس طرح دو فوریتی مصوب کرده است و ضمن تایید شورای نگهبان، دولت نیز آن را ابلاغ کرده است که انشالله همانند سال‌های قبل تخصیص خواهد شد.

وی در بازدید از بافت‌های تاریخی اردستان، زواره و مهاباد با بیان اینکه از ویژگی‌های شهرستان اردستان وجود بافت و خانه‌های تاریخی و منحصر به فرد است افزود: برای حمایت از مالکان خانه‌های تاریخی ۴۰۰ میلیون ریال تسهیلات ۹ درصد، ۴۰۰ میلیون ریال تسهیلات ۱۸ درصد و ۴۰۰ میلیون ریال هم تسهیلات ۴ درصد به عنوان ودیعه مسکن پرداخت می‌شود.

مهدی عبوری افزود : در زمینه معرفی افراد برای تسهیلات محدودیت وجود ندارد و هر مقدار متقاضیان درخواست داشته باشند و بتوانند جذب کنند اعتبار تامین خواهد شد.

گفتنی است معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در ادامه سفر یک روزه خویش به استان اصفهان از کاروانسرای مقصود بیگ، کارخانه ریسباف و پروژه‌های بازآفرینی و پروژه مسکونی همت اباد، مسجد همت‌آباد، دانشگاه علوم وحدیث، مسجد جامع اصفهان بازدیدودستورات لازم را جهت حل مشکلات پروزه های مذکورصادرکرد.

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار