رشد ۷۰ درصدی پایگاه‌های مدیریت بحران
کد خبر: 1032109
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004KUv
تاریخ انتشار: ۰۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۱
رئیس گروه پدافند غیرعامل و پیشگیری از بحران شهرداری مشهد
رئیس گروه پدافند غیرعامل و پیشگیری از بحران شهرداری مشهد با بیان اینکه پایگاه‌های مدیریت بحران رشد ۷۰ درصدی داشته است، گفت: مشهد همچنان در تهدید گسل‌ها قرار دارد.

وحید اکلملی، رئیس گروه پدافند غیرعامل و پیشگیری از بحران شهرداری مشهد در صد و پانزدهمین صحن علنی شورای اسلامی مشهد، اظهار کرد: آنچه در کلان‌شهرها اهمیت پیدا می‌کند همجواری شریان‌های حیاتی است. در بم شریان آب، شریان راه به پیچیدگی وضعیت کنونی کلان‌شهرها و ساخت‌وساز به شکل امروزی وجود نداشت و این موارد سبب مواجه شدن ما با بحران‌های آبشاری می‌شود.

وی بیان کرد: تخمین جایکا (آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن) برای تهران در سال 92 این بود که پس از زلزله تلفات بسیار وسیعی رخ خواهد داد و تنها 40 تا 50 درصد تلفات نهایی زلزله ناشی از خود حادثه خواهد بود و بیش از 50 تا 60 دیگر ناشی از بحران‌های آبشاری است، موضوعی که شامل سایر کلان‌شهرها مانند مشهد نیز خواهد بود.

وی اضافه کرد: اگر یک زلزله را در شرایط کنونی در نظر بگیرید، اولین بحران ثانویه، فرونشست‌ها با گستردگی و عمق بسیار زیاد است، به تبع حادثه سوم شکستگی لوله‌های گاز است. در اثر این شکستگی، انفجار و آتش‌سوزی‌های بعد از آن مطرح می‌شود.

رئیس گروه پدافند غیرعامل و پیشگیری از بحران شهرداری مشهد، تصریح کرد: از طرف دیگر شکستگی و خرابی لوله‌های آب نیز مطرح می‌شود. در مشهد، شریان سد دوستی وجود دارد، تصور ایجاد یک خراش بر لوله این شریان، سبب ایجاد حادثه‌ای مهیب‌تر از یک سیل بزرگ می‌شود. شکستی لوله‌های آب، سبب ایجاد مشکل در تأمین آب برای خاموش کردن آتش‌سوزی می‌شود و آتش‌سوزی را شدت می‌بخشد.

اکلملی عنوان کرد: موضوع دیگر موج انفجار و آتش‌سوزی است که بر تلفات ما دامن می‌زند. از دیگر موارد می‌توان به بحث شریان راه، افزایش مدت‌زمان امدادرسانی، آوار اشاره کرد. این موارد نشان می‌دهد که اگر امروز چاره‌اندیشی نکنیم در آینده با مشکلات زیادی مواجه خواهیم شد.

وی ادامه داد: راهکارهای ما به دو دسته راهکارهای شهروندی و اقدامات زیرساختی و فنی و مهندسی تقسیم می‌شود. در حوزه شهروندی در شهر مشهد، گروهی تحت عنوان دوام ثامن وجود دارد که تا به امروز 45 ساعت آموزش مقدماتی فراگرفته‌اند تا بتوان در گروه‌های تخصصی آنان را تقسیم‌بندی کرد.

رئیس گروه پدافند غیرعامل و پیشگیری از بحران شهرداری مشهد گفت: همچنین با شرکت آب نیز تفاهم‌نامه‌ای امضا شده است تا در طرح آبرسانی در زمان بحران، اعضای دوام ثامن بتوانند همکاری کنند. در حوزه حریم شهر اتفاق جدیدی با مشارکت مدیریت هماهنگی حریم شهر، تحت عنوان دوام معین کلان‌شهر مشهد رخ داده است که بر اساس آن در 120 روستا موجود در حریم شهر، موضوع دوام ثامن فعال خواهد شد و برنامه‌ریزی‌های آن انجام شده است.

اکلملی اظهار کرد: دلیل ورود به حریم شهر این است که در زمان وقوع حادثه کلان، جدا از تخلیه اضطراری درونی شهر مشهد، شاهد تخلیه اضطراری کل شهر خواهیم بود و حریم شهر فرصتی خوبی برای اسکان ضروری خواهد بود و اگر بستر آن فراهم نشود، در هنگام حادثه با مشکل مواجه خواهیم شد.

وی افزود: در حوزه اقدامات فنی و مهندسی، پیش‌بینی‌های گسترده‌ای با حمایت شورای اسلامی شهر مشهد انجام و اقدامات خوبی در زمینه مطالعات، پایگاه‌های مدیریت بحران که رشد 70 درصدی داشته و مدیریت بحران هوایی صورت گرفته است. آنچه تخمین‌ها به ما هشدار می‌دهد این است که اگر امدادرسانی با توجه به شریان‌های راه به صورت زمینی انجام شود، اولین امداد زمینی بالغ بر 10 تا 15 روز زمان می‌برد.

رئیس گروه پدافند غیرعامل و پیشگیری از بحران شهرداری مشهد بیان کرد: در بخش اقدامات زیرساختی 14 پایگاه مدیریت بحران در شهر وجود داشت که یک پایگاه در مجد ابتدای سال ایجاد شد و چهار پایگاه دیگر نیز در حال ساخت است که خوشبختانه تا پایان خردادماه سال 1400 به بهره‌برداری می‌رسد.

اکلملی خاطرنشان کرد: تعداد پنج دیزل در پایگاه‌های مدیریت بحران موجود است که از این تعداد تنها یک دیزل در مدار است اما پس از شیوع ویروس کرونا و تبدیل پایگاه‌های مدیریت بحران به بیمارستان صحرایی، تعداد 17 دستگاه دیزل ژنراتور خریداری شد که از این تعداد 12 مورد آن پرتابل است تا در تمام حوزه‌های شهری مورد استفاده قرار بگیرد.

وی اضافه کرد: موضوعی تحت عنوان خانه‌های دوام ثامن و شورای مناطق را فعال کرده‌ایم و تمامی تجهیزات موردنیاز در خانه‌های دوام ثامن که به صورت هم‌زمان در تمامی مناطق شهرداری مشهد، افتتاح شد، فراهم شده است. ازجمله اقدامات زیرساختی که مجدد می‌توان به آن رجوع کرد، سامانه جامع مدیریت بحران و پدافند غیرعامل است که در واقع آرزوی تمام کلان‌شهرهای دنیا به حساب می‌آید که در این سامانه تمام پروسه چرخه مدیریت بحران از اقدامات پیش‌بینی تا اقدامات آمادگی، مقابله و بازسازی دیده شده است. بر روی این سامانه باید دقت زیادی صورت بگیرد و از تمامی حوزه‌ها درخواست همکاری لازم را انتظار داریم.

رئیس گروه پدافند غیرعامل و پیشگیری از بحران شهرداری مشهد، تصریح کرد: اتفاق خوب دیگر تهیه نقشه تخلیه و اسکان ضروری شهر مشهد است که در سه فاز شامل درج کلیه اماکن مستعد برای اسکان ضروری، سطح‌بندی اماکن و رفع خطر و اصلاح امکان است.

اکلملی گفت: موضوع دیگر تهیه نقشه ارزیابی ریسک شهر مشهد است و اتفاق خوبی در هماهنگی‌ها ایجاد شده است که خروجی این کار فایده زیادی برای حوزه شهرسازی و توسعه شهری دارد. اقدام دیگر سامانه پاسخ سریع شهر مشهد است که تا دو ماه دیگر به بهره‌برداری می‌سرد و برای اولین بار در سطح کشور اتفاق افتاده است و دید وسیعی به مدیران کشوری می‌دهد.

وی ادامه داد: زلزله 4.2 دهم ریشتری که شب گذشته مشهد را لرزاند، بار دیگر ما را هوشیار کرد. مشهد همچنان در تهدید گسل‌ها قرار دارد و حوزه شهری باید به این موضوع دقت کنند که تلاش همکاران ما جوابگو این حجم موارد کاری نخواهد بود.

رئیس گروه پدافند غیرعامل و پیشگیری از بحران شهرداری مشهد، بیان کرد: در موضوع کرونا، اولین شهرداری و حوزه‌ای در کشور بودیم که پروتکل‌ها و استاندارها را به دست آورده‌ایم و در یک اسفندماه نیز اولین شهری در کشور بوده‌ایم که پروتکل‌های شهرداری برای تمامی حوزه‌ها را ارسال کردیم، بسیاری از دستورالعمل‌ها و فرم‌هایی که توسط حوزه ما به صورت غیر رسمی به مدیران سازمان‌ها در قطار شهری و اتوبوسرانی ارسال شد، مشابه دستورالعمل‌هایی است که با لوگوی وزارت بهداشت برای کل کشور ارسال شد که نشان از توانمندی حوزه ما است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار