شعبده‌بازی دولت با مصوبه معیشتی مجلس!
کد خبر: 1032097
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004KUj
تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۰
دولت در حالی نخستین مرحله از مبالغ یارانه کمک معیشتی در ایام کرونا را در آذر پرداخت کرد که بر اساس مصوبه مجلس باید این تسهیلات به ۶۰میلیون نفر پرداخت می‌شد، اما در اقدامی عجیب، دولت این مبلغ را صرفاً به ۲۹میلیون و ۷۰۰هزار نفر از مشمولان پرداخت کرد!
سرویس جامعه جوان آنلاین: بیست و هشتم آبان ماه امسال حجت الاسلام حسن روحانی در جلسه هیئت دولت از تخصیص بسته کمک معیشتی جدید خبر داد که براساس آن مبلغ آن ۱۰۰ هزار تومان طی ۴ ماه به‌ازای هر نفر به خانواده‌های مشمول واریز خواهد شد.

در ادامه نیز وزارت رفاه طی اطلاعیه‌ای در تاریخ سوم آذر سازوکار حمایت جبرانی معیشت خانوار‌ها را اعلام کرد که بر اساس آن کمک بلاعوض یک‌میلیون ریال ماهانه به اعضای خانوار از آذر ماه تا پایان سال جاری به‌مدت چهار ماه، به سرپرست خانوار پرداخت می‌شود؛ تعداد اعضای خانواده نیز با توجه به زمان پرداخت وام اول یعنی فروردین سال ۱۳۹۹ در نظر گرفته شد.

در این اطلاعیه آمده بود که خانوار‌های مشمول دریافت یارانه کمک‌معیشتی که منبع درآمدی ثابت ماهیانه ندارند و در مرحله قبل متقاضی تسهیلات کرونایی خانوار‌ها بوده‌اند، حدود ۲۹.۷ میلیون نفر (۱۱ میلیون خانوار) تحت پوشش این طرح حمایتی قرار می‌گیرند.

همچنین بر اساس مصوبه دولت و ستاد ملی کرونا، افراد دارای درآمد ثابت از جمله کارمندان دولت، شرکت‌های دولتی یا نهاد‌های عمومی غیردولتی، بازنشستگان، بیمه‌پردازان سازمان تأمین اجتماعی یا سایر صندوق‌های بازنشستگی شامل این طرح نخواهند بود! کارگرانی که درآمد ثابت ندارند، مددجویان بهزیستی و کمیته امداد و رانندگان تاکسی مشمول این طرح اعلام شده‌اند.

اما پیش از این تصمیم دولت، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی بر هماهنگی دولت و مجلس در طرح حمایت معیشتی تأکید کرده بود و بر اساس مصوبه مجلس (قانون پرداخت یارانه کالا‌های اساسی) که از سوی رئیس مجلس شورای اسلامی به دولت ابلاغ شده بود مقرر شده بود به‌مدت ۶ ماه تا پایان سال جاری یارانه جدید به ۶۰ میلیون نفر پرداخت شود؛ اعتبار کلی برای پرداخت این یارانه ۳۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده بود.

در تاریخ ۲۷ آذر سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد که سرانه ۱۰۰ هزارتومانی صرفاً به ۲۹ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از خانواده‌های شناسایی‌شده تعلق گرفته است!

در حالی دولت اقدام به واریز این رقم برای ۲۹ میلیون و ۷۰۰ هزار خانوار کرده است که پیش از این مجلس تأکید کرده بود که این یارانه باید به ۶۰ میلیون نفر پرداخت شود!

در عین حال بسیاری از مشمولانی که تا به امروز در لیست دریافت یارانه معیشتی بوده‌اند و بر اساس مصوبه اخیر دولت، این دسته از خانواده‌ها باید مشمول دریافت یارانه جدید ۱۰۰ هزارتومانی هم می‌شدند، اما تا به امروز هیچ مبلغی به حساب آن‌ها واریز نشده است!

حجت‌الاسلام محمدرضا میرتاج‌الدینی نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم در این باره گفت: دولت، مصوبه قانونی مجلس برای پرداخت یارانه ۱۲۰ هزارتومانی را به‌طور کامل اجرا نکرده است!

وی در تشریح جزئیات نحوه اجرای قانون پرداخت یارانه ۱۲۰ هزارتومانی از سوی دولت اظهار کرد: طبق آنچه دولت اجرا کرده است، پرداخت یارانه ۱۲۰ هزار تومان به هر نفر برای جبران خسارت‌های ناشی از کرونا، به‌صورت ماهیانه، با مصوبه مجلس مطابقت دارد، اما طبق قانون به ۳۰ میلیون نفر نیز باید ماهانه ۶۰ هزار تومان پرداخت کنند که در اطلاعیه ستاد کرونا برای پرداخت کمک‌معیشت جبران خسارت‌های کرونایی، این موضوع ذکر نشده است.

نماینده مردم تبریز در مجلس ادامه داد: باید مشخص شود که؛ اعتبارات در نظر گرفته‌شده برای تعداد ۳۰ میلیون نفر از جمعیت کشور که قرار شده است ماهانه ۶۰ هزار تومان دریافت کنند، در کجا هزینه شده است؟

میرتاج‌الدینی با تصریح به اینکه "با این احتساب، صرفاً نیمی از مصوبه مجلس عملیاتی شده است، اما نیم دیگر آن اجرا نشده است"، متذکر شد: باید دولت تلاش کند مصوبه مجلس را به‌طور کامل عملیاتی کند، به‌طوری که مابقی اقشار کم‌درآمد نیز که مجلس مقرر کرده است، یارانه ۶۰ هزارتومانی خود را دریافت کنند.

وی اضافه کرد: طبق مصوبه مجلس، با پرداخت یارانه جبران خسارت‌های ناشی از کرونا به ۳۰ میلیون نفر از اقشار کم‌درآمد جامعه توسط دولت، هر نفر باید ماهیانه ۶۰ هزار تومان دریافت کند؛ این قانون باید به‌طور کامل اجرا شود و دولت برنامه‌ای برای آن نیز ارائه دهد، اعتبارات و منابع لازم از سوی مجلس برای آن در نظر گرفته شده و ردیف‌هایش مشخص است.

نماینده مردم تبریز در مجلس ادامه داد: طبق مصوبه مجلس قرار شده بود دولت به حدود ۲۰ تا ۲۱ میلیون نفر از اقشار کم‌درآمد جامعه، ماهیانه ۱۲۰ هزار تومان پرداخت کند یعنی به افرادی که کمتر از حداقل حقوق درآمد دارند، نفری ۱۲۰ هزار تومان پرداخت کند البته دولت این تعداد را براساس محاسباتی که داشته، به حدود ۲۹ میلیون نفر رسانده است، برای سایر افراد تا سقف ۶۰ میلیون نفر نیز باید برای هر نفر، ۶۰ هزار تومان پرداخت شود.

میرتاج‌الدینی تصریح کرد: طبق این مصوبه مجلس که به قانون تبدیل شده است، دولت باید به نزدیک ۳۰ میلیون نفر از اقشار کم‌درآمد، ماهیانه ۶۰ هزار تومان پرداخت کند که دولت از اجرای این قانون عدول کرده و آن را ناقص اجرا کرده است به‌طوری که برنامه و دستورالعملی برای نحوه پرداخت ۶۰ هزار تومان ماهیانه به نزدیک ۳۰ میلیون نفر مشخص نیست؛ طبق مصوبه قانونی مجلس، مقرر شده است دولت رقم‌های ۶۰ و ۱۲۰ هزار تومانی را به‌مدت ۶ ماه پرداخت کند، اما شاهدیم دولت این بخش را نیز ناقص اجرا کرده است و قصد دارد آن را در ۴ ماه پایانی سال اجرا کند که در این باره هم دولت در اجرای قانون کوتاهی کرده است.

نماینده مردم تبریز در مجلس خاطرنشان کرد: باید پیگیری کنیم که این قانون به‌صورت کامل اجرا شود، این قانونی که از اواخر آذر امسال اجرا شده است، آن چیزی نیست که در مجلس مصوب شده است، قانون باید به‌طور کامل اجرا شود.

اما محمد نهاوندیان؛ معاون اقتصادی رئیس‌جمهور پس از واریز نخستین مرحله از کمک معیشتی دولت در ایام کرونا از مذاکره رئیس جمهور با رئیس مجلس خبر داد و گفت: در این مذاکره گفتگو‌هایی در زمینه طرح اخیر مجلس درباره کمک به خانوار‌های نیازمند صورت گرفت.

وی افزود: بر این اساس، تفاهم عملیاتی حاصل شد تا اصلاحی در مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا کنیم؛ تعداد جمعیتی که این پرداخت کمکی را دریافت می‌کنند تا ۴۰ میلیون نفر افزایش پیدا کرد؛ پرداخت ۱۰۰ هزار تومان در هر ماه برای ۴ ماه خواهد بود و گروه خاصی که تحت پوشش کمیته امداد هستند براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی ۱۲۰ هزار تومان را در ماه دریافت خواهند کرد که نخستین پرداخت هم صورت گرفته است.
منبع: تسنيم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار