چه عمدی و چه سهوی، مدیر باغ وحش ارم در مرگ «کویین» مقصر است
کد خبر: 1030957
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004KCL
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۹
جمعه (۱۴ آذر ماه) خبر مرگ «کویین»، ماده ببر سفید باغ وحش ارم منتشر شد. در گزارش باغ وحش ارم آمده‌بود که ببر نر روز یک‌شنبه (٩ آذرماه) پس از شکستن و تخریب حصار مجاور محل نگهداری ببر ماده وارد محدوده نگهداری این حیوان شده و به نزاع با آن پرداخته‌است؛ اظهاراتی که بسیاری از کارشناسان حیات‌وحش آن را عجیب می‌دانستند. این کارشناسان معتقدند دو ببر ماده این باغ وحش در یک محل مشترک نگهداری می‌شده‌اند پس اگر ببر نر به جایگاه آن‌ها حمله کرده‌باشد باید به هر دو ماده ببر آسیب وارد می‌شد. آن‌ها تأکید دارند که اقدامات مسئولان باغ‌وحش ارم به طور عمدی و برای جفت‌گیری ببر نر و ماده ببر سفید، موجب تلف شدن «کویین» شده‌است.
مهسا گربندی
سرویس جامعه جوان آنلاین: ایمان معماریان، دامپزشک سابق باغ وحش ارم که سابقه چند سال همکاری با این مجموعه را دارد و از جایگاه و گونه‌های موجود در باغ وحش ارم اطلاعات کاملی دارد درباره تلف شدن ببر ماده در این باغ وحش گفت: کویین (ببر سفید تلف‌شده) و آفتاب دو ببر ماده‌ای هستند که به صورت جداگانه در قفسی نگهداری می‌شدند و ببر نر مکان استراحت و خوردن غذایش با این دو ببر ماده متفاوت است و فاصله دارد و امکان ندارد که این ببر نر با شکستن حائل بین دو قفس به ببر ماده حمله کرده‌باشد.
 
سوءمدیریت مسئولان باغ وحش ارم مشخص است

باغ وحش ارم در روز یک‌شنبه ۱۶ آذر، گزارشی از جزئیات حادثه مرگ «کویین» را به صورت کتبی به اداره حفاظت محیط‌زیست استان تهران ارسال کرد تا صحت‌سنجی شود.

محمد کرمی، رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران در پاسخ به سؤال خبرنگار «جوان» که بعد از حدود یک هفته از ارائه این گزارش چه نتیجه‌ای به دست آمده‌است، می‌گوید: «پس از اعلام مرگ «ببر سفید» من به همراه معاون دادستان تهران در باغ وحش ارم حاضر شدم تا توضیحات مسئولان باغ وحش را بشنویم، پس از آن گزارشاتی را به صورت کتبی از سوی آن‌ها دریافت کردیم. در حال حاضر نیز موضوع در حال بررسی است، زیرا که ابعاد مختلفی دارد. سه نفری که در این ماجرا مسئول هستند یعنی مدیر باغ وحش، نگهبان و دامپزشک اتفاق را شرح داده‌اند که در حال صحت‌سنجی است».

او ادامه می‌دهد: «ما منتظر گزارش دامپزشکی هستیم که هنوز به ما اعلام نشده‌است، اما آن چیزی که تاکنون مشخص شده این است که در بحث محیط‌زیستی، سوءمدیریتی را از سوی مسئولان باغ وحش می‌بینیم.»

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران می‌گوید: «طبق گزارشی که مسئولان باغ وحش ارم داده‌اند، ببر نر، جوش در را شکسته و با هل دادن در به سمت عقب، به سمت ببر سفید ماده رفته و در نهایت تلف شدن این ببر نایاب اتفاق افتاده‌است. نظر ما این است که در صورت واقعی بودن این اظهارات، مسئول باغ وحش ارم باید از محکم بودن در حفاظت‌کننده جایگاه ببر‌ها مطمئن می‌شد و فلز را طوری جوش می‌داد که امکان شکستن آن توسط ببر نر وجود نداشته باشد.»

کرمی با بیان اینکه ماجرای مرگ «ماده ببر سفید» به صورت موشکافانه در حال بررسی است، اظهار می‌دارد: «در هر صورت قصوراتی از سوی مدیر باغ وحش ارم صورت گرفته‌است، زیرا که چه عمداً و چه سهواً نباید این دو جایگاه استراحت ببر‌ها در کنار یکدیگر قرار می‌گرفت. همانطور که پیش‌تر با فاصله از یکدیگر نگهداری می‌شدند.»

ارمی‌ها در تکاپوی نصب دوربین مداربسته!

او با اشاره به این موضوع که هیچ عکس و فیلمی از اتفاق باغ وحش ارم وجود ندارد، تصریح می‌کند: «این ایراد به مسئولان باغ وحش وارد است که چرا در آن زمان عکس و فیلمی نگرفتند تا سندی بر صحبت‌هایشان باشد؟»

کرمی در پاسخ به این سؤال که چرا مسئولان باغ وحش هنگام درگیری ببر نر و ببر سفید ماده حاضر نشدند و آن‌ها را با میله‌بلند یا تفنگ بیهوشی از یکدیگر جدا نکردند، می‌گوید: «پیش از درگیری ببرها، نگهبان شیفت شب را برای جدا کردن «درنا»‌هایی که درگیر شده‌بودند، صدا می‌کنند و نگهبان بعد از بازگشت از قفس درناها، متوجه درگیری ببر‌ها می‌شود. نگهبان در این‌باره گفته که بلافاصله با دیدن صحنه درگیری ببرها، دریچه‌ای را برای فرار ماده ببر سفید باز می‌کند و «کویین» به آنجا پناه می‌برد.»

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران به مرگ شامپانزه ماده به نام «شمسی» که چند ماه قبل و به دلیل سهل‌انگاری اتفاق افتاده بود هم اشاره می‌کند و می‌گوید: «مدت‌ها قبل به باغ وحش ارم اعلام کرده‌بودیم که باید برای رصد آنلاین قفس حیوانات، به خصوص حیوانات درنده، دوربین نصب کنند، اما متأسفانه گوش مسئولان باغ وحش بدهکار این توصیه نبود. قطعاً اگر دوربین مداربسته در قفس ببر‌ها وجود داشت در صورت سهوی بودن اتفاق، فوراً درگیری ببر‌ها رصد می‌شد و ماده ببر سفید زنده می‌ماند، اگر هم این اتفاق عمدی بود، هیچ‌کس با وجود دوربین‌های مداربسته جرئت توله‌کشی از ببر‌ها را نداشت.»

او ادامه می‌دهد: «حالا که «کویین» از بین رفته و لطمه سنگینی به وجهه باغ وحش ارم در کشور و همچنین در سطح بین‌المللی وارد شده‌است، مسئولان در تکاپوی خرید و نصب دوربین مداربسته هستند. امیدواریم که پس از نصب دوربین‌ها شاهد تلف شدن «کویین»‌ها و «شمسی»‌ها نباشیم، زیرا که قصور و کوتاهی در باغ وحش گران تمام می‌شود.»

کرمی تأکید می‌کند: «هر چند «کویین» را از دست دادیم، اما جلوی ضرر را هر وقت بگیریم، منفعت است. این اتفاق باعث شد که مسئولان به فکر رسیدگی به سایر قفس‌ها و نصب دوربین بیفتند.»

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران می‌گوید: «مجموعه فرهنگی-تفریحی ارم به طور حتم با خاطیان این ماجرا برخورد خواهد کرد، تصمیم‌گیری برکناری مدیر باغ وحش ارم یا برخورد با آن بر دوش ما نیست. معاون دادستان تهران و همچنین رئیس شعبه دادسرای ناحیه ۲۶ نیز برای بررسی این ماجرا ورود کرده و جزئیات آن به دقت در حال بررسی است. پس از بررسی نهایی گزارش‌ها، نتیجه آن اعلام خواهد شد.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار