وزارت کار: تعیین ۲ بار مزد در سال منع قانونی دارد
کد خبر: 1030376
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004K2y
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۷
بی‌اعتنایی دولت به درخواست بازنگری دستمزد کارگران
نماینده کارگران در شورای عالی کار با بیان اینکه جامعه کارگری اصرار به بازبینی و ترمیم دستمزد در نیمه دوم سال دارد، گفت: موانعی بر سر راه ما وجود دارد که باید برداشته شود. وزارت کار معتقد است که تعیین دوبار دستمزد درسال غیر‌قانونی است، در‌حالی‌که از ماده قانونی سوءبرداشت شده است.
سرویس اقتصاد جوان آنلاین: حدود سه ماه به پایان سال باقی مانده است و هیچ خبری از بررسی مجدد مزد در سال‌جاری نیست. این در‌حالی‌است که با توجه به گرانی‌های بی‌سابقه سال‌جاری و قیمت‌های افسارگسیخته کالا‌ها و سخت‌تر شدن معاش کارگران ضرورت دارد دستمزد سال ۹۹ هم بازنگری شود.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در مردادماه از وعده دولت برای بازنگری در دستمزد طی شش ماه دوم سال خبر داد. درویشیان گفته بود دولت این قول را به ما - سازمان بازرسی کل کشور- داده است که در شش ماهه دوم سال این موضوع را مجدداً بازنگری کند و امیدواریم ان‌شاءالله روند حقوق‌ها اصلاح شود، ولی وقتی خبرنگاران این مسئله را شهریورماه از محمد شریعتمداری، وزیر کار سؤال کردند، وی درباره بازنگری دستمزد گفت: قرار نیست دستمزد کارگران تغییری کند.

علاوه بر شریعتمداری که به طور واضح این موضوع را تکذیب کرد، حاتم شاکرمی، معاون روابط کار وزارتخانه نیز در واکنش به بازنگری دستمزد سال ۹۹ کارگران، مجدد اعلام کرد که چنین موضوعی در دستور کار شورای عالی کار نیست.

علی خدایی، نماینده کارگران در شورای عالی کار در گفتگو با تسنیم با اشاره به مشکلات معیشتی کارگران گفت: جامعه کارگری به بازبینی و ترمیم دستمزد در نیمه دوم سال اصرار می‌کند، اما موانعی بر سر راه ما وجود دارد. خدایی افزود: در جلسات شورای عالی کار که با حضور نمایندگان دولت، کارگران و کارفرمایان برگزار می‌شود، دولت و کارفرما در شرایط فعلی قدرت بیشتری دارند و می‌توانند نظر خود را به جامعه کارگری تحمیل کنند. دولت به دلیل جایگاه خود و کارفرما به دلیل ثروت، حرفشان وزن بیشتری دارد.

نماینده کارگران در شورای عالی کار بیان کرد: در سال گذشته برای دستمزد و معیشت کارگران اتفاقاتی افتاد و دستمزد کارگران بدون توافق جامعه کارگری به امضا رسید.

در جلسه اواخر سال ۹۸، دولت خواهان افزایش ۱۵ درصدی دستمزد بود و معتقد بود که نرخ تورم ۹۹ را در محدوده ۱۵ درصد مهار خواهد کرد؛ بر همین اساس بر افزایش ۱۵ درصد اصرار داشت.

وی ادامه داد: ولی جامعه کارگری به دلیل نرخ تورم در سال ۹۸ و انتظاری که از نرخ تورم در سال ۹۹ داشتند، با این رقم افزایش مخالف بودند، اما در نهایت طرف مقابل با قدرتی که داشت خواسته خود را به کرسی نشاند، در‌حالی‌که این شایسته سه‌جانبه‌گرایی نیست.

خدایی با بیان اینکه جامعه کارگری اصرار به بازبینی و ترمیم دستمزد در نیمه دوم سال دارد، گفت: موانعی بر سر راه ما وجود دارد و دولت با ارجاع به ماده ۴۱ قانون کار می‌گوید تعیین مزد فقط یکبار در سال امکانپذیر است، در‌حالی‌که از این ماده قانونی سوء‌برداشت شده است.

نماینده کارگران در شورای عالی کار بیان کرد: بند ۲ ماده ۴۱ قانون کار می‌گوید در هر صورت مزد تعیین شده بدون در نظر گرفتن ویژگی جسمی، روحی و نوع کار محوله باید به قدری باشد که حداقل زندگی را برای کارگران تأمین کند، در‌حالی‌که می‌بینیم حداقل حقوق یک کارگر با سبد معیشت خانوار فاصله دارد.

وی ادامه داد: در سال ۹۹ سبد معیشت خانوار ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان تعیین شد و این رقم به امضای وزارت کار، اقتصاد و سازمان استاندارد رسید، در‌حالی‌که مزدی که برای کارگر تعیین کردند به ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان هم نرسید و همه ما شرمنده کارگران هستیم.

خدایی با بیان اینکه مزد کارگران یک مسئله اجتماعی است، گفت: در شرایط فعلی که تمامی اصناف و ادارات تعطیل و قرنطینه شده‌اند، کارگران باید سر کار بروند؛ چراکه تولید نباید تعطیل شود، اما چه حمایتی از کارگران در این شرایط صورت می‌گیرد؟ از حقوق کارگر مالیات بر‌می‌دارند و از محل بودجه عمومی، حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری را متناسب‌سازی می‌کنند.

نماینده کارگران در شورای عالی کار با بیان اینکه عملکرد دولت در خصوص معیشت کارگران در دو سال گذشته جای توجیه ندارد، افزود: در ۲۰ مهرماه سال جاری درخواست تشکیل جلسه فوق‌العاده شورای عالی کار را دادیم، اما این اتفاق صورت نگرفت.

باید شورای عالی کار از ابتدای سال تاکنون هشت جلسه عادی تشکیل می‌داد، اما این اتفاق نیفتاده است، برای عدم تشکیل جلسه بهانه‌هایی مانند کرونا را می‌آورند، در‌حالی‌که تشکیل جلسات با تعداد کمتر از ۱۵ نفر ممنوع نیست و جلسات شورای عالی کار زیر ۱۵ نفر است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار