گرانی‌ها به پاستور و بهارستان ربط دارد نه میشیگان و آریزونا
کد خبر: 1027353
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004JGD
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۹
رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: «از سوی دیگر هر چند که از شکست ترامپ خوشحالیم، اما عمیقاً باور داریم که زندگی و معیشت مردم را نمی‌توان و نباید به پیروی از شکست یا پیروزی کسی در کاخ سفید گره زد. این تصمیمات ماست که مستقل از این رفتن‌ها و آمدن‌ها پایه‌های اصلی اقتصاد ما را می‌سازد و قدرت ما را در این عرصه مشخص می‌کند. باور کنیم کسی که واگن خود را به لکوموتیو دیگران ببندد، باید منتظر بنشیند تا با آنچه در اختیارش نیست، شادی کند یا عزا بگیرد.»
سعيد همتی
سرویس سیاست جوان آنلاین: هفته گذشته بود که رئیس‌جمهور در مورد ریاست جمهوری جو بایدن و سرکار آمدن دولت جدید گفته بود باید از فرصت‌ها استفاده کنیم و فرصت‌سوزی نکنیم. حالا رئیس مجلس گفته که هر سیگنالی که تصویر ضعف و نیاز به خارج از کشور را به دشمن بدهد، فرصت‌سوزی است. قالیباف همچنین در استعاره‌ای جالب با نام بردن از ایالت‌های مختلف امریکا که اخبار شمارش آرا در آن‌ها دنبال می‌شد، اظهار داشت: گرانی‌ها در کشور و رهاسازی بازار نه به «جورجیا، میشیگان و آریزونا»، بلکه به «پاستور، بهارستان و باب همایون و میرداماد» ارتباط دارد. اشاره قالیباف به نهاد ریاست‌جمهوری در میدان پاستور، مجلس شورای اسلامی در بهارستان، وزارت اقتصاد و دارایی در خیابان باب همایون و بانک مرکزی در خیابان میرداماد است. علاوه بر اینکه دولت و اصلاح‌طلبان در ماه‌های گذشته با یک عملیات رسانه‌ای دقیق، ذهن مردم را در مورد اقتصاد کشور به انتخابات امریکا معطوف کردند، خود روحانی در سخنانی عجیب گفت: «مردم برای کمبود و مشکلات اگر می‌خواهند لعن و نفرین کنند، این لعن و نفرین آدرسش کاخ سفید در واشنگتن است. کسی به مردم آدرس اشتباه ندهد.» حالا قالیباف تصریح دارد که از قضا، آدرس غلط، ارجاع مشکلات داخلی کشور به امریکاست.

نمایش امریکای بدون روتوش

محمدباقر قالیباف در نشست علنی دیروز مجلس اظهار داشت: «انتخابات امریکا و حوادث قبل و بعد از آن اتفاقی عبرت‌آموز بود. امریکایی که سال‌ها مشکلات ساختاری، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی خود را با قدرت رسانه‌ایش پنهان کرده بود، این روز‌ها بدون روتوش در مقابل افکار عمومی جهان به نمایش گذاشته شد.»
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: «امریکای واقعی که در کنار قوت اقتصادی و نظامی خود درگیر شکاف‌های عمیق اجتماعی است، فاصله بسیار زیادی با امریکای نمایشی دارد و تصویر واقعی امروز روند رو به افول امریکا را در مقابل چشمان مستضعفان جهان به نمایش گذاشت و با شکسته شدن هیمنه ایجاد شده روند افولش را سرعت بخشید.»

از شکست قاتل شهید‌سلیمانی خوشحالیم

محمد باقر قالیباف گفت: «همانگونه که چند روز پیش برادر عزیزم سید‌حسن نصرالله گفت ما از شکست قاتل شهید‌حاج‌قاسم سلیمانی و شهید‌ابومهدی المهندس خوشحالیم و همه با چشمان خود دیدند کسی که در این دنیا ندای «أناَ رَبُّکمْ الأعْلی» سر دهد، بر اساس سنت‌های الهی او در دنیا و آخرت خوار و خفیف می‌شود. ما نظام فاسد حاکم بر امریکا را مقصر اصلی تصمیمات غلط آن‌ها می‌دانیم و تنها خون‌بهای آن‌ها را اخراج سربازان امریکایی از منطقه می‌دانیم، ولی از کوچکی و زبونی صادرکننده فرمان آن جنایت بزرگ هم شادمان می‌شویم.»

به مردم آدرس غلط ندهید!

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: «از سوی دیگر هر چند که از شکست ترامپ خوشحالیم، اما عمیقاً باور داریم که زندگی و معیشت مردم را نمی‌توان و نباید به پیروی از شکست یا پیروزی کسی در کاخ سفید گره زد. این تصمیمات ماست که مستقل از این رفتن‌ها و آمدن‌ها پایه‌های اصلی اقتصاد ما را می‌سازد و قدرت ما را در این عرصه مشخص می‌کند. باور کنیم کسی که واگن خود را به لکوموتیو دیگران ببندد، باید منتظر بنشیند تا با آنچه در اختیارش نیست، شادی کند یا عزا بگیرد.»

قالیباف خاطر نشان کرد: «تصمیمات ما در حوزه مسکن، بورس، کالا‌های اساسی، گمرک، سیاست‌های پولی و بانکی، نظام بودجه‌ریزی، اختصاص ارز ترجیحی، سوداگری در بازار‌های ارز و طلا و خودرو، بی‌تفاوتی نسبت به گرانی‌ها و رها کردن بازار و بی‌توجهی به تولید ملی، به پاستور، بهارستان و باب همایون و میرداماد ارتباط دارد و نه به جورجیا و میشیگان و آریزونا.»

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: «پس به مردم آدرس غلط ندهید، مهم‌ترین ریشه مشکلات کشور سوءمدیریت، استفاده نکردن از ظرفیت‌های عظیم داخلی، دست روی دست گذاشتن و ناهماهنگی میان نهاد‌های سیاستگذار و مجری است و همین سوءمدیریت‌هاست که باعث عدم برقراری روابط مناسب تجاری با کشور‌های همسایه و منطقه و کشور‌های دنیا مخصوصاً کشور‌های آسیا و اوراسیا شده است.»

هر سیگنالی که نیاز به خارج از کشور را به دشمن بدهد، فرصت‌سوزی است

محمد‌باقر قالیباف افزود: «بدیهی است که لغو تحریم‌ها باید یکی از اهداف در سیاست خارجی باشد، اما واقع‌بینی حکم می‌کند که امید بستن به لغو تحریم‌ها بدون فرصت‌سازی و تولید قدرت ساده‌اندیشانه است و تنها راه برداشته شدن فشار تحریم‌ها از دوش مردم و ناامید کردن دشمن از فشار حداکثری این است که تک‌تک مردم ایران مخصوصاً طبقه مستضعف و متوسط را قوی کنیم.»

وی اضافه کرد: «تن‌ها اگر اقتصاد داخلی رونق گیرد، چرخ تولید و اشتغال را به حرکت درآوریم و معیشت و رفاه را برای مردم ایجاد کنیم، دشمن را از فشار بیشتر ناامید خواهیم کرد. همچنین در این راه هر سیگنالی که تصویر ضعف و نیاز به خارج از کشور را به دشمن بدهد، فرصت‌سوزی است.»

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: «مشخص است که رئیس‌جمهور جدید امریکا ادعا می‌کند سیاست‌ها و روش‌های متفاوتی نسبت به فرد قبلی دارد و همین تمایز، سیاست‌های متفاوتی را در چهار سال پیش رو در آن کشور رقم خواهد زد. یکسان دانستن جزء به جزء این دو فرد موافق تجربه ما نیست، ولی آنچه در عمل تفاوت را مشخص می‌کند، دیگر لفاظی و ادعا‌های بیهوده نیست. ما ضمن قائل بودن به این تفاوت، باور داریم که فرد جدید مستقر در کاخ سفید نیز اهدافی مشخص و روشن دارد و سیاست‌های او بیش از این نیز اجرایی شده است.»

قالیباف خاطر نشان کرد: «درست است که بایدن با ترامپ فرق دارد، اما مهم این است که بدانیم بایدن در بهترین حالت با اوبامایی که طراح تحریم‌های به اصطلاح فلج‌کننده و اولین ناقض تعهدات امریکاست، تفاوتی ندارد. بایدن نفر دوم دولت اوباما و تنظیم‌کننده اصول سیاست خارجی آن دولت بود و تیم کارشناسی و تصمیم‌ساز او عمدتاً همان تیم اوباماست.»

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: «مردم ایران فراموش نکردند که دولت اوباما - بایدن چگونه با ایجاد ساختار پیچیده برای وضع تحریم‌های فلج‌کننده اقدام کردند و سخت‌ترین فشار‌های تحریمی را بر مردم ایران وارد آوردند و هنگامی که از به نتیجه رسیدن این تحریم‌های فلج‌کننده شکست خوردند و مجبور شدند وعده‌های رفع تحریم‌ها را بدهند، نسبت به اجرای آن بدعهدی کردند و با ایجاد ترس تحریمی، تحریم‌ها را در عمل اعمال و ساختار تحریم را حفظ کردند و ترامپ بر مبنای همین ساختار تحریمی بود که توانست فشار‌ها را بیشتر کند و آن چیزی را درو کرد که اوباما و بایدن کاشتند.»

وی افزود: «هنوز سوابق بدعهدی و جواب منفی صریح دولت اوباما - بایدن به تلاش شرکت‌های اروپایی برای گرفتن تضمینی مکتوب برای تجارت با ایران در کارنامه آن‌ها وجود دارد و هنوز فراموش نکرده‌ایم که جان کری بعد از این جواب منفی با فریبکاری دلیل رفع نشدن عملی تحریم‌ها را تصمیم شرکت‌های اروپایی عنوان کرد. مردم ایران فراموش نکردند دولت اوباما - بایدن فقط به شرکت‌هایی اجازه فعالیت اقتصادی در ایران را داد که منافع اقتصادی آن‌ها را تأمین می‌کرد و شرکت‌هایی که می‌توانستند در حل مسائل ساختاری اقتصاد ایران مؤثر باشند، امکان فعالیت پیدا نکردند.»

بایدن فشار حداکثری را به فشار هوشمند تبدیل می‌کند

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: «علاوه بر آن مواضع رسمی شخص بایدن و مشاورانش تصریح دارد که قرار نیست آن‌ها فشار را از سر مردم ایران بردارند، بلکه آن‌ها تصمیم دارند فشار حداکثری ترامپ را به فشار هوشمند علیه مردم ایران تبدیل کنند؛ یعنی با گشایش‌های اندک و اغواکننده اجازه از رها شدن از اقتصاد وابسته به کشور ما ندهند و معیشت مردم ما را گروگان خود نگه دارند تا بتوانند هر جا که می‌خواهند هوشمندانه فشار بیاورند و از ما امتیاز‌های سنگین بگیرند.

قالیباف خاطر نشان کرد: «همین سابقه بد و مواضع صریح بایدن و مشاورانش به ما نشان داده که برای ما امضای بایدن هم تضمین نیست، فقط اقدامات عملی دولت بایدن شرط است و در صورتی که فرایند فروش نفت، فعالیت‌های بانکی و تجارت شرکت‌های ایرانی با دنیا را در عمل مشاهده کنیم، به آن روی خوش نشان می‌دهیم. اگرچه به آن خوش‌بین نیستیم.»

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: «جمهوری اسلامی ایران طبق گزارش‌های مکرر آژانس انرژی اتمی تمام تعهدات خود را به طور کامل اجرا کرد، بنابراین اگر بایدن واقعاً معتقد به توافقی است که به‌عنوان نفر دوم دولت قبل با ایران امضا کرده، باید بدون پیش‌شرط تعهدات عملی نشده را اجرا و خسارت چند ساله مردم ایران را از انجام ندادن تعهدات دولت امریکا جبران کند تا همانطور که رهبر حکیم انقلاب در شهریور ماه ۱۳۹۸ سیاست عقلانی و اصولی ایران را تبیین کردند، بتواند در قالب کشور‌های عضو توافقنامه ۱+۵ با ایران تعامل کند.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار