تدوین سند همکاری دفاعی ایران و عراق
کد خبر: 1027347
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004JG7
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۵
وزیر دفاع عراق با سرلشکر باقری، سرلشکر سلامی و شمخانی دیدار کرد
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح از تدوین سند همکاری دفاعی ایران و عراق خبر داد و گفت: با توجه به اینکه امریکایی‌ها به دنبال گسترش مجدد تروریست‌ها در منطقه هستند، همکاری دفاعی ایران و عراق موجب ایجاد امنیت مناسب‌تری برای کشور عراق خواهد شد.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: جمعه عناد سعدون، وزیر دفاع عراق که به تهران سفر کرده است، روز گذشته به صورت جداگانه با سرلشکر باقری، رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح؛ سرلشکر سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، و دریابان علی شمخانی، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و درباره مسائل دوجانبه منطقه‌ای و بین‌المللی با او گفتگو کرد.

سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری صبح دیروز در حاشیه دیدار وزیر دفاع عراق در جمع خبرنگاران، با اشاره به مناسبات گسترده و اشتراکات تاریخی دو کشور اظهار داشت: نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق به‌عنوان دو کشور همسایه و برادر ارتباطات و علایق طولانی‌مدتی داشته‌اند که در سفر‌های گذشته بحث‌های زیادی در این خصوص صورت گرفته است. وی افزود: وزیر دفاع و فرماندهان نیرو‌های دریایی، هوایی، پدافند هوایی و برخی دیگر از فرماندهان عراق به کشورمان آمدند و درباره نحوه توسعه و تعمیق همکاری‌های دفاعی و نظامی بحث و بررسی صورت گرفته است.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح با اشاره به برنامه هیئت نظامی بلندپایه عراقی در سفر به ایران گفت: دوستان ما بازدید‌هایی از نمایشگاه صنایع دفاعی داشته و همچنین ملاقات‌هایی با فرماندهان همتراز در نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران خواهند داشت. سرلشکر باقری اضافه کرد: در این دیدار در خصوص مباحث مرتبط با صنایع دفاعی و امنیت مرز‌های مشترک دو کشور و موضوعات مرتبط با همکاری و تبادل تجربه‌ها، رزمایش‌های نظامی مشترک و مسائل آموزشی مورد بحث و بررسی قرار گرفت که این همکاری‌ها توسعه خواهد یافت. وی افزود: هدف از انجام این دیدار، توسعه و تعمیق امنیت در هر دو کشور ایران و عراق است که البته کشور عراق طی سال‌های اخیر با توطئه‌های متعددی مواجه بوده است؛ مسئله داعش موضوعی بود که در سال‌های اخیر اتفاق افتاد و رزمندگان جمهوری اسلامی ایران و مستشاران ما در کنار رزمندگان عراقی حضور پیدا کردند و ما شهدای گرانقدری را در این راه تقدیم کردیم که شهید بزرگوار حاج قاسم سلیمانی در همین مسیر به شهادت رسید و اکنون هم که امریکایی‌ها به دنبال گسترش مجدد تروریست‌ها در منطقه هستند، این همکاری‌ها موجب ایجاد امنیت مناسب‌تری برای کشور عراق خواهد شد. رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح عنوان کرد: تاکنون در همه زمینه‌ها بحث‌های گوناگونی داشته‌ایم و خواهیم داشت؛ همچنین دو کشور سندی را آماده کرده‌اند که مراحل آخر را می‌گذراند و در آینده‌ای نزدیک به امضا خواهد رسید. سردار باقری گفت: ما در گذشته همکاری‌هایی در حوزه دفاعی و تجهیزاتی داشتیم و در این خصوص قرارداد‌هایی را نیز منعقد و اجرا کردیم و محصولاتی را که کشور عراق نیاز داشته، وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران تأمین کرده است.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح خاطرنشان کرد: همچنین همکاری‌های آموزشی، عملیاتی و مستشاری فراوانی با عراق داشتیم و در این راستا مباحثی صورت گرفت که هر زمان طرف عراقی احساس نیاز و ضرورت کند، ما در کنار برادران‌مان هستیم و خواهیم بود که مقدمات آن فراهم شده است و قرار شد به تناسب وضعیت و مناطق مورد نیاز، این همکاری‌ها توسعه یابد.

فرمانده کل سپاه: انتقام خون حاج قاسم را خواهیم گرفت

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دیدار وزیر دفاع عراق تأکید کرد: ما قطعاً انتقام خون سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی را از قاتلان او خواهیم گرفت.

سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی عصر دیروز در دیدار جمعه عناد سعدون، وزیر دفاع عراق افزود: ما این انتقام را در میدان خواهیم گرفت. این انتقام به پیگیری روند حقوقی شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس ربطی ندارد. سلامی گفت: البته مطمئن هستیم که فرزندان عراق بزرگ هم انتقام خون سردار بزرگ خود شهید ابومهدی المهندس را خواهند گرفت. وی اضافه کرد: بدون تردید در جهان اسلام قاطعانه‌ترین و تعیین‌کننده‌ترین نقش را در سقوط و سرنگونی داعش و طرح‌های صهیونیستی و امریکایی در منطقه، سردار حاج قاسم سلیمانی به همراه ابومهدی المهندس ایفا کردند.

فرمانده کل سپاه گفت: شهید سلیمانی شکست داعش را از عراق آغاز کرد و عراق ابتدای طلوع خورشید سلیمانی به عنوان فرمانده جریان مقاومت بود. سردار سرلشکر سلامی افزود: البته طلوع اصلی او با شهادتش همراه شد. امریکایی‌ها نمی‌توانستند این درخشش را ببینند بنابراین تلاش کردند تا او را از بین ببرند.

سردار سرلشکر سلامی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه عراق به علت آنکه زیارتگاه ائمه اطهار (ع) در آن واقع است در قلوب ما جا دارد و آرزوی ما برای عراق، این است که کشوری آزاد، مستقل، یکپارچه، عظیم، امن و مقتدر باشد. وی ادامه داد: از دلایل مهمی که باعث شد ما بزرگ‌ترین، قوی‌ترین، شجاع‌ترین و باتدبیرترین فرماندهان رشید خود را برای کمک به عراق، در شرایط سخت فوران داعش به این کشور اعزام کردیم، تحقق همین آرزو در عراق است. فرمانده کل سپاه خطاب به وزیر دفاع عراق گفت: حتماً شما بهتر از ما با حماسه‌های بزرگی که سردار شهید سلیمانی در سرزمین عراق و سایر بلاد اسلامی آفرید، آشنا هستید.

درباره ضرورت اخراج امریکایی‌ها صحبت کردیم

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همچنین بعد از دیدار با جمعه عناد سعدون در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما گفت: در دیدار وزیر دفاع عراق درباره ضرورت خروج یا اخراج امریکایی‌ها از این کشور صحبت کردیم.

وی افزود: اخراج امریکایی‌ها از عراق باید طبق مصوبه‌های پارلمان این کشور صورت گیرد و این خواست عمومی مردم عراق است. در دیدار با این مقام عراقی همچنین درباره ضرورت پیگیری حقوقی و قضایی شهادت سردار بزرگ سپاه اسلام شهید حاج قاسم سلیمانی و نیز سردار بزرگ عراق ابومهدی المهندس صحبت شد. سردار سلامی افزود: درباره ضرورت انتقام عواملی که باعث شهادت آنان شدند صحبت کردیم. وی گفت: حفظ یکپارچگی، وحدت و تمامیت ارضی عراق و همکاری مشترک دو کشور برای امنیت مرز‌ها موضوع دیگری بود که در دیدار امروز درباره آن گفتگو شد. فرمانده کل سپاه پاسداران افزود: آنچه در این دیدار بر آن تأکید کردیم این بود که داشتن عراقی بزرگ، یکپارچه، متحد، آزاد و مستقل از اراده قدرت‌ها آرزوی بزرگ ماست. سردار سرلشکر سلامی تصریح کرد: این‌ها سیاست‌های ماست که امروز به وزیر دفاع عراق بیان کردیم.

ایران در شرایط حساس حمله داعش به ما کمک کرد

جمعه عناد سعدون وزیر دفاع عراق هم در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما افزود: برادران ما در جمهوری اسلامی ایران ما را در مبارزه با تروریسم داعش یاری کردند و در آن زمان هر آنچه را نیاز داشتیم به ما تقدیم کردند و ما این را فراموش نمی‌کنیم. وی گفت: در گفتگو با مقامات ایرانی به ما قول داده شد درباره امنیت مرز‌ها و نیز امنیت عراق به ما مساعدت شود. جمعه عناد سعدون افزود: هدف از سفر به تهران این است که روابط دوجانبه را گسترش دهیم و هر آنچه مورد نیاز ارتش عراق است از جمهوری اسلامی ایران درخواست و تهیه کنیم.

سیاست پایدار ایران، حمایت از اراده و امنیت مردم عراق

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی هم ظهر دیروز در دیدار وزیر دفاع عراق با تأکید بر اینکه حمایت از اراده و امنیت مردم عراق سیاست پایدار ایران است، گفت: همکاری‌های دفاعی و امنیتی ایران و عراق متضمن ثبات و امنیت است و این روابط باید تا سطوح راهبردی ارتقا یافته و نهادینه شود.

دریابان شمخانی در این دیدار با اشاره به همکاری‌های خوب و مؤثر دفاعی و امنیتی ایران و عراق در مبارزه با تروریسم سازمان یافته از سوی امریکا و ایادی‌اش در منطقه و حمایت‌های بی دریغ جمهوری اسلامی ایران برای نجات شهر‌های عراق از اشغال داعش تصریح کرد؛ این همکاری‌ها متضمن ثبات و امنیت منطقه است و باید تا سطوح راهبردی ارتقا یافته و نهادینه شود.

شمخانی با بیان اینکه یکی از اهداف اعلامی امریکا از حضور در منطقه غرب آسیا ایجاد اختلاف و درگیری میان کشور‌های منطقه است؛ بر ضرورت هوشیاری همه کشور‌های منطقه برای مقابله با این توطئه شوم تأکید کرد. دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان، حفظ امنیت مرز‌های دو کشور را بسیار با اهمیت توصیف کرد و اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران با هرگونه مؤلفه ناامنی که بخواهد آرامش مردم دو کشور بر هم زند با قاطعیت برخورد خواهد کرد. شمخانی، با اشاره به اعتراف صریح مقامات ارشد امریکایی مبنی اینکه حضور آنان در منطقه غرب آسیا جز جنگ‌افروزی، بی‌ثباتی و از بین رفتن منابع حیاتی منطقه نتیجه‌ای نداشته با تمجید از مصوبه مجلس عراق برای خروج نیرو‌های امریکایی از عراق تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های ایجاد صلح و آرامش در این منطقه خروج کامل نظامیان امریکا است.

در این دیدار جمعه عناد سعدون وزیر دفاع عراق نیز طی سخنانی با قدردانی از حمایت و کمک‌های همه‌جانبه جمهوری اسلامی ایران در دفع شر تروریسم از کشور عراق بر تقویت و گسترش روابط ایران و عراق به ویژه در حوزه‌های نظامی و امنیتی تأکید کرد. وی با بیان اینکه هیچ کشور ثالثی نمی‌تواند بر روابط دو کشور تأثیرگذار باشد، تصریح کرد که تجربه دو کشور در جریان مبارزه با داعش نشان داد در سایه همکاری مشترک می‌توان بر بحران‌ها غلبه کرد و فرصت‌های مناسبی برای همکاری در سایر حوزه‌ها به منظور رفاه و آرامش مردم دو کشور ایجاد کرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار