روایت مختارپور از تلخی‌های سه‌گانه کتابخانه‌ها در سال کرونایی
کد خبر: 1027234
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004JEI
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۵
بیست‌و‌هشتمین دوره هفته کتاب با پیام رئیس مجلس آغاز شد
مراسم بیست‌و‌هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران و روز گرامیداشت «کتاب، کتابخوانی و کتابدار» با شعار «دانایی، مانایی» با پیام رئیس مجلس شورای اسلامی آغاز به کار کرد.
سیدمرتضی ذاکر
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، در این مراسم با گرامیداشت یاد علامه طباطبایی طی سخنانی گفت: اگر سال کتابخانه‌های عمومی را از ۲۴ آبان ماه سال قبل تا ۲۴ آبان ماه سال جاری در نظر بگیریم، سال گذشته از جهاتی سال ناگواری برای این کشور بوده است.

مهم‌ترین جنبه ناگوار بودن سال گذشته، بیماری و درگذشت جمعی از مردم شریف کشورمان، اهالی فرهنگ و ادب و از جمله خانواده تعدادی از کتابداران و همکاران کتابخانه‌ها و نیز برخی از اعضای کتابخانه‌های عمومی در اثر بیماری جدید و عالم‌گیر کرونا بوده است.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور افزود: تلخی دیگر سالی که گذشت، تعطیلی و کاهش فعالیت‌های حضوری فرهنگی و خدمات کتابخانه‌ای در مدت مدیدی از این سال به دلیل همان بیماری بوده است. اشتیاق و دلتنگی اعضای کتابخانه‌های عمومی و اغلب کتابداران برای حضور در کتابخانه‌ها از سویی و ضوابط لازم‌الاجرا برای جلوگیری از گسترش این بیماری، باعث تعطیلی یا کاهش بخش وسیعی از فعالیت‌های فرهنگی و از جمله کتابخانه‌های عمومی شد.

وی یادآور شد: به رغم این وضعیت، بسیاری از کتابداران و همکاران با ابتکار و خلاقیت به فعالیت‌های متنوع و متعدد در فضای حقیقی یا مجازی پرداختند که فصل جدیدی از خدمات ارزشمند این عزیزان را برای جامعه فرهنگی ایران نمایان کرد؛ از مشارکت در تولید ماسک در ماه‌های اول در برخی کتابخانه‌ها گرفته تا مشارکت در مواسات و همدلی اجتماعی که موجب افتخار نهاد است.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در ادامه با اشاره به مسائل پیش روی این نهاد در حوزه تأمین بودجه در سال جاری یادآور شد: نهاد کتابخانه‌های عمومی با یک تلخی دیگر هم روبه‌رو بود، یعنی همراه نبودن برخی دستگاه‌های مسئول در تأمین بودجه لازم برای بهره‌مندی کارکنان و کتابداران این نهاد از افزایش حقوق و مزایای کارکنان دستگاه‌های دیگر.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار