آفات محصولات کشاورزی را قاچاقچیان وارد کشور کردند
کد خبر: 1027196
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004JDg
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۶
معاون وزیر جهاد کشاورزی:
معاون وزیر جهاد کشاورزی با تأکید بر لزوم مبارزه جدی با قاچاقچیان میوه و محصولات کشاورزی گفت: آفات کشاورزی که در کشور مبدأ وجود دارد، با قاچاق وارد کشور می‌شود و به کشاورزی صدمه می‌زند. با قاچاق محصولات کشاورزی به کشور باید جدی‌تر برخورد شود.
سرویس اقتصاد جوان آنلاین: محمدعلی طهماسبی با بیان اینکه قاچاق آفتی است که منافع ملی را هدف قرار می‌دهد، تصریح کرد: رواج قاچاق و عدم برخورد جدی با آن مشکلات اقتصادی بسیار از جمله بیکاری و آسیب دیدن تولید را در پی دارد. در حوزه کشاورزی آفات قرنطینه‌ای و آفاتی که در یک کشور وجود دارد و در کشور دیگر نیست به صورت قاچاق از کشور مقصد به مبدأ وارد می‌شود و ضرر‌های جبران‌ناپذیری را به کشاورزان وارد می‌کند. وی افزود: اگر یک محصول کشاورزی از مبادی قانونی و با رعایت مسائل قرنطینه‌ای وارد کشور شود و مشکلی داشته باشد مرجوع می‌شود، ولی در قاچاق این امکان وجود ندارد.

سرپرست معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به تجارب ایران در ورود آفات به کشور به‌واسطه قاچاق محصولات کشاورزی اظهار داشت: مگس مدیترانه‌ای آفتی که چهارصد محصول را نابود می‌کند توسط قاچاق مرکبات وارد ایران شد و کردستان و یزد را آلوده کرد و تبدیل به چالشی بزرگ برای باغداران شد، همچنین مگس میوه زیتون هم توسط میوه‌های قاچاق و به‌واسطه رعایت نشدن مسائل قرنطینه‌ای وارد کشورمان شد، سوسک حنایی خرما هم که آفت خطرناکی است چند سال پیش از طریق قاچاق به کشورمان آمد.

طهماسبی تأکید کرد: در ایران تنوع اقلیمی به صورت چند صد اقلیم خرد و بزرگ وجود داشته و امکان کشت تمام محصولات کشاورزی گرمسیری، نیمه‌گرمسیری و سردسیری وجود دارد. وی ادامه داد: مشکل اینجاست که وقتی میوه قاچاق توقیف می‌شود می‌گویند چرا از بین برود به جای امحا شدن وارد بازار می‌شود این در حالی است که از لحاظ بهداشتی باید حتماً این دست محصولات قاچاق از این بروند. سرپرست معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی افزود: پولی بابت کالای قاچاق ندادیم که دلمان برایش بسوزد و بگوییم با امحای آن سرمایه ملی از دست می‌رود. در واقع اگر به قاچاق رحم کنیم منافع ملی را آتش زده‌ایم.

طهماسبی گفت: چهار محصول موز، آناناس، انبه و نارگیل به دلیل تولید کم یا نبود تولید مجوز واردات دارند و با رعایت کامل شرایط قرنطینه‌ای و پرداخت کامل حق و حقوق گمرکی می‌توانند وارد کشور شوند. او افزود: تولید موز در سال تا ۱۳۰ هزار تن رسیده و انواع آن در سیستان و بلوچستان در حال تولید است. تولید آناناس خیلی کم است که شرایط خاص خود را می‌خواهد و در گلخانه‌های کوچک در حال انجام است و در مورد نارگیل هم تولیدمان کم است و نیاز با واردات برطرف می‌شود. سرپرست معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: برای جلوگیری از قاچاق، ستادی در وزارت جهاد کشاورزی هست که درباره آن گفتگو می‌شود و با تدابیر اندیشیده شده قاچاق کاهش یافته، ولی این کافی نیست. وی ادامه داد: کسانی که مسئول قضیه هستند باید این میوه‌های قاچاق را توقیف و آتش بزنند و اصلاً کامیونی را که بار قاچاق دارد آتش بزنند، کاری که در اندونزی انجام شد و شناور حامل بار قاچاق را منفجر کردند.

طهماسبی افزود: اگر ۱۰ تا ۲۰ کامیون حاوی کالای قاچاق در ملأعام آتش زده شود کسی دیگر جرئت قاچاق نمی‌کند. وی با بیان اینکه میوه قاچاق در بازار فراوان است و از بین رفتن آن‌ها برخورد می‌خواهد گفت: تمام نهاد‌هایی که وظیفه مبارزه با قاچاق دارند باید وارد میدان شوند و از نظر قانونی دست آن‌ها را باز بگذارند تا قاچاق جمع شود وگرنه با نصیحت کاری پیش نمی‌رود. سرپرست معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی تأکید کرد: قاچاقچی می‌داند با او برخورد جدی نمی‌شود و در نهایت جریمه می‌شود بنابراین به کار خود ادامه می‌دهد.

وی اظهار داشت: منافع ملی را در نظر بگیریم و تنها امروز را نبینیم، اگر آفتی وارد ایران شود هزینه‌های گزافی برای از بین بردن آن باید بپردازیم. طهماسبی ادامه داد: اگر بیماری قرنطینه‌ای بیاید دیگر محصول نمی‌توانیم صادر کنیم، محصولات‌مان می‌ماند و شغل‌های زیادی از بین می‌رود و ترحم به قاچاقچی یعنی از بین بردن منافع ملی.

سرپرست معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: امیدواریم با اقداماتی که صورت می‌پذیرد شاهد جلوگیری از قاچاق محصولات کشاورزی به کشور باشیم و ما هم در این راه هر کاری که از دستمان بربیاید دریغ نمی‌کنیم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار